Dikkat! Sıcak çarpması beyin kanamasına yol açabilir…

Hava sıcaklıklarının artması ile birlikte ortaya çıkan sıcak çarpması hakkında konuşan Denizli Odak Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Mahmut Tekin; “Öğle sıcağında dışarı çıkmamaya dikkat! Sıcak çarpması; beyin kanamasına kadar götüren ciddi anlamda rahatsızlıklara yol açabilir” dedi.

Güneş çarpması, aşırı sıcak havada vücut ısısını ayarlayan terleme mekanizmasının bozulmasına bağlı olarak, ısının düşürülememesi sonucu ortaya çıkar. Acil olarak tedavi edilmediği takdirde, vücutta kalıcı hasarlara veya hayati kayıplara neden olabilir. Sıcak çarpması görülen kişide, ateş 39,4 derecenin üzerinde, derisi kuru, kırmızı ve sıcaktır. Hava sıcaklığının artmaya başladığı bu günlerde sıcak çarpması ile ilgili açıklama yapan Denizli Odak Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Mahmut Tekin; “Sıcak çarpması, güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde terleyememekle birlikte beyin kanamasına kadar götüren ciddi anlamda rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle yaz sıcaklarında saat 10:00-16:00 arasında zorunlu olmadıktan sonra dışarıya çıkılmasın. Özellikle hamileler, bebekli aileler, yaşlılar mümkün mertebe dışarıya çıkmasınlar. Çıkıldıysa da gölge yerlerde, parklarda, serin yerlerde dinlenmeye gayret edilmeli” diye konuştu.

“SU TÜKETİMİ ARTTIRILMALI”

Sıcak yaz aylarında su tüketiminin de önemine vurgu yapan Dr. Tekin; “Suyu normalde 2 ila 2,5 litre tüketiyorsak, biraz daha fazla sıvı almaya dikkat etmeliyiz. Vücudun konuşurken solunun yoluyla, terlendiğinde, idrarla kaybettiği sıvı yerine konulsun. Özellikle benim yaz sıcaklarında mutlaka önerdiğim; bol su içmektir. Ancak bunun yanı sıra ayran da tüketilebilir” dedi.

“SICAK ÇARPMALARINDA VÜCUDUN KLİMA SİSTEMİ BOZULUYOR”

Sıcak çarpmasına maruz kalan bir kişiye ne yapılması gerektiğini belirten Dr. Tekin, şöyle konuştu; “Kişi aşırı sıcak havalarda yorgun hisseder kendisini, halsizlik ve bitkinlik olur. Bu kişiyi serin ve gölge bir yere alırsınız ve rahatlar. Su içirildiğinde vücut ısısı düşmeye başlar. Sıcak çarpmasında vücudumuzun özellikle termoregülasyon merkezi kontrolden çıkıyor. Yani vücudumuzun klima sistemini bozuyoruz. Peki ne oluyor? Vücut yanmaya başlıyor, ancak terleyemiyor. Bu durumun görüldüğü kişiler mutlaka serin bir ortama alınmalı, mümkünse eğer ılık bir duş aldırılmalı ve serin ortamda bekletilmeli. Eğer şikayetleri devam ediyorsa da en yakın zamanda bir sağlık kuruluşuna müracaat etmeli. Kalp, tansiyon, şeker hastaları ilaçlarını ihmal etmeyecekler ve bu kronik hastalığı bulunan kişiler öğle sıcağında dışarıya çıkmamaya özen gösterecekler. Çünkü sıcak çarpmasına daha yatkınlar. Peki bunun dışında ne yapacağız? Kendimizi koruyacağız. Kendi kendimizin doktoru olacağız”

SICAK ÇARPMASINDAN KORUNMAK BASİT!

Sıcak çarpmasından korunmanın yollarının basit olduğunu belirten Dr. Tekin, işte bu maddeleri sıraladı; “Risk grubundakiler 10.00-16.00 arası güneş altında yüksek sıcağa maruz kalmamalıdır. Sıcak havalarda açık renkli, sentetik olmayan, ince yazlık kıyafetler tercih edilmelidir. Güneş altında şapka, şemsiye ve güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Sıcak havalarda su tüketimi artırılmalıdır. Daha sık ılık duş alınmalıdır. Yorucu fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır. Hava sıcaklığının yüksek olduğu saatlerde özellikle alkollü içecekler ve ağır yemeklerden uzaklaşılmalı.”

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2019, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER