Dikkat! Sizde de “Kronik Yorgunluk Sendromu” olabilir...

Son zamanlarda sık sık duyulan Kronik Yorgunluk Sendromu (KYS), bahar ayları ile birlikte artmaya başladı. Psikolojik Danışman Arzu Ceylan, birçok vatandaş tarafından da merak edilen sendroma ilişkin açıklama yaptı.

Genellikle yoğun çalışma temposunda olanlar, üst düzey yöneticiler ve mükemmeliyetçi kişilerde görülen ‘Kronik Yorgunluk Sendromu’, sadece hafif yorgunluk ve isteksizlik gibi belirtiler ile ortaya çıkabileceği gibi, iş hayatındaki verimde ciddi oranda düşüş ve sosyal hayattan kopma gibi sorunlara yol açabilecek kadar şiddetli seyredebiliyor. Kronik yorgunluk Sendromunun tanımını yapan Psikolojik Danışman Arzu Ceylan; “Normalde insan, psikolojik olarak dengeyi sever. Ancak bizim mevsim geçişlerimiz artık çok ani oluyor. Bu sebeple vücut ani değişikliklere adapte olmakta güçlük çekiyor. Genel anlamda yaşama, çalışma isteğinin azalmış şekliyle başlayan, halk arasında basit bir ‘bahar yorgunluğu’ diye bilinen ve bir şekilde kendisini gösteren bir rahatsızlık. Ancak; ‘Kronik Yorgunluk’ başka bir şeydir ve sonuçları dikkat edilmez ise kötü olabilir” dedi.

İŞTE BELİRTİLERİ!

Psikolojik danışman Ceylan, ‘Kronik Yorgunluk’un belirtilerini de şöyle sıraladı; “Normalde psikolojik anlamda düzenli seyreden yani; düzenli olarak yaptığınız şeylerde ani azalma ve artışların tamamı bir problemdir. Sadece bunda süre sınırımız var. O günü mutsuz hissetmek çok ciddi bir problem değildir. Ancak bir hafta ve üzerinde bu şekilde devam ediyorsa bir sorundur. Yaşam enerjinizde düşüklük, isteksizlik, insanlarla birlikte olmayı istememe hali, yataktan çıkmak istememe, uykusuzluk, iştah kaybı ya da iştah artması, genel anlamda olumsuz olaylara karşı toleransın düşmesi, pozitif düşünme becerilerinin azalması ve benzeri… Aslında artımlı olarak devam eden yaşam zorlukları belirli bir süre kesintisiz devam ediyorsa ve normal yaşam becerilerinizi olumsuz yönde etkiliyorsa tabi ki bir rahatsızlık tanısı alır.”

“KRONİK YORGUNLUKLA BAŞ ETMEK ZOR DEĞİL”

Psikolojik danışman Ceylan; “Kronik yorgunlukla baş etmenin yolları ise çok zor değil. Bu durumda doğru ve düzgün beslenme çok önemlidir. Biraz kendimizi zorlayarak olumlu düşünmeye çalışmak gerekiyor. Minik yürüyüşler ya da düzenli bir egzersiz tablosu ya da spor aktivitelerini arttırmak, kişiye keyif veren olaylar ve insanlarla birlikte olmak ve benzeri durumlar ‘Kronik Yorgunluk Sendromu’ ile başa çıkma yöntemlerinden başlıcalarıdır. Bütün bunlara rağmen kişi kendisinde her geçen gün biraz daha artımlı olarak sıkıntılarının devam ettiğini fark ediyorsa; işte o zaman mutlaka bir yardım almakta fayda var” diye konuştu.

“RAMAZAN’DAKİ HALSİZLİKLE KARIŞTIRILMAMALI”

Kronik yorgunluk sendromuyla baş etmede doğal beslenmenin önemini vurgulayan Ceylan; “Ramazan Ayı içerisindeyiz. Ve bu dönemde bahar yorgunluğu ile karıştırılan kronik yorgunluk maalesef Ramazan Ayı ile birlikte tamamen karıştırılıyor. Bu dönemde yaşanan açlık ve susuzluğunda verdiği halsizlik, yorgunluk, enerjinin düşmesi, bir şey yapmama isteğine de dikkat edilmeli ve kronik yorgunluk ile karıştırılmamalı. Bu sebeple ayırt etme burada çok önemli” dedi.

“İLERLEYEN AŞAMALARDA İNTİHARA SEBEP OLABİLİYOR”

Sendromun bir sonraki aşamasının depresyon olduğunu vurgulayan Ceylan; “Dilde çok basit bir rahatsızlıkmış gibi görünse de, yaşam kalitesini inanılmaz olumsuz etkileyen, müdahale edilmediğinde maalesef kişi de daha ciddi psikiyatrik rahatsızlıkların oluşmasına zemin yaratıyor. İlerleyen aşamalarda intihara giden istenmeyen durumlara sebep olabiliyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2019, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER