Dikkat! ‘Yaz İshali’ hayatınızı kabusa çevirmesin…

İnsanların hayatını zaman zaman kabusa çeviren ‘Yaz ishali’ hakkında bilgiler veren Denizli Odak Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Mahmut Tekin, kışın görülen ishal rahatsızlığının yaz aylarında görülen ile çok büyük farklılar göstermediğini dile getirdi. Dr. Tekin; “Yaz ishali dikkat edilmezse hastalık tablosu ağırlaşabilir” diye konuştu.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte çocuklarda ve yetişkinlerde en sık görülen hastalıkların başında ishal geliyor. Yoğun sıvı kaybına neden olan ishal, erken dönemde önlem alınmazsa ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. ‘Yaz ishali’ ile ilgili bilgiler veren Denizli Odak Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Mahmut Tekin; “İshal; bulantı, kusma, sıvı kaybı ile seyreden, halsizlik ve bitkinlik ile devam eden bir hastalık. Malum yaz aylarındayız. Gıdaları korumamız zor. Mevlit ve düğün yemeklerinin hijyenik olmayan koşullarda hazırlanması, yemeklerde bozulmuş gıdaların kullanılması ya da dondurmanın uygun koşullarda üretilmemesi, yaz ishaline zemin oluşturuyor. Kısaca gıdaların daha çabuk bozuluyor olması, uygun ortamlarda saklanmıyor olması, aldığımız kırmızı veya beyaz et ürünlerinin doğru koşullarda üretilmemesi ya da yine uygun koşullarda saklanmıyor olması ile birlikte toksinlerin kişiyi hasta etmesi ile alakalı bir durum. Bunun dışında yaz ayalarında durduğumuz yerde bile terliyoruz. Bu sebeple sıvı kaybımız daha da artıyor. Bunun üzerine ishal, bulantı ve kusmanız da varsa; vücut, yaz ishalinde daha çabuk çökmüş oluyor” diye konuştu.

DR. TEKİN’DEN AİLELERE ÖNEMLİ TAVSİYE!

Risk grubunda olan kişilerin daha dikkatli olması gerektiğini söyleyerek Dr. Tekin, ailelere de uyarılarda bulundu. Dr. Tekin; “Risk gurubundaysanız, yani yaşlıysanız, bebekseniz, gebeyseniz, vücut direncinizi düşüren ilaçlar kullanıyorsanız tablonuz daha da ağırlaşmış oluyor. Hepsinde tedavi aynı. Sıvı gıda ve bol su tüketeceğiz. Özellikle ailelere bir tavsiyem var; kusması olan çocuklara birden sıvı vermesinler. Çünkü; yarım saat geçmeden çocuk tekrar kusuyor. Kusmadan bir 30 ya da 45 dakika aralığında yavaş yavaş, yudum yudum verirlerse, çocuklar sıvıyı daha iyi alabilir. Aslında bu durum hepimiz için geçerli” dedi.

“BOL SIVI ALMAYI UNUTMAMAMIZ GEREKİYOR”

Doğru beslenmenin önemine de vurgu yapan Dr. Tekin; şunları kaydetti: “Kişide eğer kusma ve ishal var ise ve gittikçe artıyorsa, göz çukurları çöküyor. Hastada hiçbir düzelme yok, halsizlik ve bitkinlik devam ediyorsa; en yakın sağlık kuruluşuna gitmekte fayda var. Ayran, yoğurt, patates püresi, muz, elma, şeftali gibi meyvelerle hasta kişi kendisini toparlayacaktır. Ancak tabi ki bol sıvı almayı unutmamamız gerekiyor. Ayrıca ishali arttıracağı için yağlı yiyeceklerden uzak duracağız, bozulmuş gıdadan şüpheleniyorsak kullanmayacağız. Doğru besinlerle de vücudumuzu destekleyerek, hasta kişi kendisini kısa sürede toparlayacaktır.”

“DİKKAT EDİLMEZSE HASTANIN TABLOSU AĞIRLAŞABİLİR”

Yaz ishalinin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirten Dr. Tekin; “Eğer dikkat edilmezse kişilerde ishal ile birlikte çok daha ağır tablolar meydana gelebilir. Örneğin ‘tifo’ bakteriyel bir hastalık. Biz tetkiklerimizi yaptıktan sonra eğer geçmeyen bir ishal varsa ona yönelik bir tedavi veriyoruz ayrıca enfeksiyon hastalıkları uzmanına yönlendiriyoruz. Kişiler dikkatli olsunlar ‘Yaz İshali’ dikkat edilmezse kabusa dönebilir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2019, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER