“Doğumda patron anne ve bebektir”

Yaklaşık 3 ay önce ‘‘İlk Nefes Gebe Okulu’nu hizmete açan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Evren Ceylan ile Doğuma Hazırlık Eğitmeni Ebe Nihal Tuğrul, okulda; doğum öncesi anne ve baba adaylarının bilinçlenmesini amaçlayan eğitimler veriyor. Doğuma hazırlık eğitimleriyle anneye rehberlik ettiğini belirten Op. Dr. Ceylan, “Bu eğitimlerde amaç; çiftleri yanlış ve abartılmış, internetten, komşusundan duyduğu kötü hikayelerden arındırmak ve korumak” dedi.

Anne ve baba adaylarını bilinçlendirmek için kolları sıvayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Evren Ceylan ile Doğuma Hazırlık Eğitmeni Ebe Nihal Tuğrul, yaklaşık 3 ay önce ‘İlk Nefes Gebe Okulu’nu hizmete açtı. DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Meltem Badam’ın hazırlayıp sunduğu ‘Güne Bakış’ programına katılan Op. Dr. Ceylan ile Ebe Tuğrul, okulda yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aktardı. Eğitimlerin anneye destek olduğunu belirten Dr. Ceylan “Doğuma hazırlık eğitimlerinin özü ebeveynlerin bebeklerine daha sakin ve güvenli bir ortamda kavuşabilmelerini sağlamaktır. Bizler bu eğitimlerle ebeveynlerin çocuklarına kavuşma süreci içerisinde tedirginlerini ve sıkıntılarını azaltabilmelerine destek oluyoruz. Bilimsel çalışmalardan destek alıyor, ailelerin anlayabileceği bir dil kullanıyoruz. Doğuma hazırlık eğitimlerimiz kişiye özel gerçekleşiyor. Biz bu çalışmayı anne ve baba adaylarını sakin, huzurlu ve mutlu bir ortamda doğuma hazırlamak amaçlı planladık. Eğitimler; ilgi, alaka, eğitim ve karşılıklı konuşmaların bir bütünüdür. Doğumun fizyolojisinden, gebelik sürecinde karşılaşılabilecek problemlere, vücutlarındaki değişimlerden, beslenme ve doğum pozisyonlarına kadar birçok konuyu aktarıyoruz. Özel muayenemin hemen yan tarafında ‘İlk Nefes Gebe Okulu’ adıyla bir oluşuma girdik ve bu okulda doğuma hazırlık, doğum sonrası yapılacakların eğitimlerini veriyoruz” diye konuştu.

“EĞİTİMLERE 20’NCİ HAFTADAN SONRA BAŞLANIYOR”

Doğuma hazırlık eğitimlerine genellikle 20’nci haftadan sonra başlandığının altını çizen Dr. Ceylan, “Bu eğitimlerde amaç; çiftleri yanlış ve abartılmış, internetten, komşusundan duyduğu kötü hikayelerden arındırmak ve korumak. Anne adayının abartılmış korkulardan ve yorumlardan kurtulmasını sağlıyoruz. Bu eğitimlere gelen anne adaylarında gerginlik yerine huzur ve sakinlik ortaya çıkıyor. Yoğun tempoda çalıştığımız dönemlerde detaylandıramadığımız birçok konuyu artık özel muayenemizle birlikte açtığımız gebe okulunda anneye babaya aktarabiliyoruz. Bu eğitimler ekip işi, anne ise ekibin başı. Bizlerse anneyi motive eden destekçileriz” dedi.

“DOĞUMDA PATRON ANNE VE BEBEKTİR”

Doğum hazırlık eğitimlerinin içeriğinden bahseden Doğuma Hazırlık Eğitmeni Ebe Nihal Tuğrul, doğumdan önce de doğumdan sonra da ailelerin yanında olduklarını söyledi. Ebe Tuğrul “Bu eğitimlerde ebeveynlere doğum hakkında bilmek istedikleri her konuda bilgiler veriyoruz. Eğitimden sonra ailelerin kafasında soru işareti kalmıyor. Doğum nedir, doğumun aşamaları, doğumda bize yardımcı olacak nefes teknikleri ve gevşeme egzersizleri, doğumda salgılanan hormonlar, ideal bir doğum ortamında neler bulunabilir, doğumda bebeğin ihtiyaçları neler olabilir gibi eğitimler veriyoruz. Doğumda patron anne ve bebektir. Biz onlara hizmet ederiz. Onların ihtiyaçlarına göre hizmet ederiz. Doğuma hazırlıkta normal doğumda ilaç dışı rahatlatıcı yöntemler var. Bunlar masaj, aroma terapi gibi uygulamalar. Bizler kişilerin doğum tercihlerine göre hazırlığımızı yaparız. Ailelerin doktorla sağlıklı iletişim kurabilmesini sağlıyoruz. Doğumda her şey bazen normal gitmeyebiliyor. Biz de bu durumda oyuna kaldığı yerden devam ediyoruz. Bazen anne adayları sezeryan doğuma alınabiliyor. Böyle durumlarda ne yapmaları gerektiğini anlatıyoruz onlara. Eğitimlerimizin en önemli amacı birebir doğumu canlandırıyoruz. Uygun koşullar sağlanırsa ve tıbbi bir engel olmadığı takdirde kadınlarımız çok rahat doğum gerçekleştirebilirler. Sezeryan bir doğum şekli değil, sadece kurtarma operasyonudur. Babaların eşleri açısından desteği doğum öncesinde çok önemli. Babalar bu eğitimlerde yorum yapmadan sadece anneye destek olmalıdır. Çünkü kurtarıcı sadece doktor ve ebedir. Bizim doğan tüm çocuklarımız annesinin kucağına gelir. Hiçbir küvöz anne kucağından daha sıcak değildir. Doğumdan sonraki dönemde emzirme, annenin kanamasının kontrolü, rahmin ne kadar toparlanıp toparlanmayacağı, anneyi ilk ayağa kaldırma, anne tercih ederse duşunu yaptırma gibi konularda destek oluyoruz. Yine anneler tercih ederse ilk bebek banyosu ve masajında yine evlerine gidip yardımcı oluyorum” diye ekledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2019, 15:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER