EMEKLİ OLDU, ‘AKVARYUM BİTKİSİ’ ÜRETİMİNE BAŞLADI

Denizli’de yıllardır petshop işletmeciliği yapan 53 yaşındaki Muhittin Havrandere, emekli olduktan sonra hobi amaçlı akvaryum bitkisi ve bu bitkilerin tohumlarının üreticiliğine soyundu. Sarayköy’de oluşturduğu sera ile de işi geliştiren Havrandere, “Tohum konusunda çeşitli mercilere müracaatım oldu ve sonunda sertifikasını aldım. Bu işi bu şekilde dünyada ilk yapan benim” dedi.

EMEKLİ OLDU, ‘AKVARYUM BİTKİSİ’ ÜRETİMİNE BAŞLADI

HOPS Akvaryum Bitkileri Sahibi ve Üretici Muhittin Havrandere 3,5 yıldır Denizli’de hobi akvaryumculuğunda kullanılan bitkilerin ile tohumlarının imalatını ve pazarlamasını yapıyor. Denizli’nin yerlisi olan ve önceden petshop işletmeciliği yapan Havrandere, “Şimdi petshopu tamamıyla bıraktım ve akvaryum bitkisi yetiştiriciliğine döndüm. Akvaryumda yaşayan canlılar için bitki üretiyor ve bu bitkilerle birlikte tohumlarını tamamen kendim üretiyor ve satışını gerçekleştiriyorum. Emekli olduktan sonra böyle bir işe başladım” dedi.

“BU İŞ; FAZLASIYLA BİLGİ, EMEK VE ÖZVERİ İSTİYOR”
Çocukluktan beri hayvanlara ilgisi olan Havrandere, hayvan üretmeyi, yetiştirmeyi seviyor. Hydro, bakoba, su marulu gibi onlarca çeşit akvaryum bitkisini müşterilerine sunan Havrandere, “Bu işe tamamen merakla başladım. Bu sektörün tüm eksi ve artılarını düşünerek, her noktasını önemli bir şekilde araştırarak işe adım attım. Bu iş, fazlasıyla bilgi, emek ve özveri istiyor. Mesela seraya gittiğinde yaprağın biri sararmış. Onun neden sarardığını bilmek zorundasın. Örneğin bazı bitkiler karşıdan, bazı bitkiler ise yandan gelen güneş ışıklarını seviyor. İşimizde bilgi altın değeri taşıyor” şeklinde konuştu.

“SERA SAYESİNDE ÜRETİM VE SATIŞLARIMIZ ARTTI”
Ürünlerinin çoğunun tropikal bitki olduğunu söyleyen Havrandere, “Sarayköy’ü seçtik ve oraya sistemli bir sera kurduk. Kurduğumuz serada günde 3 kez yağmur yağıyor. İçerisinde sistem kurulu ve saati geldiği zaman tüm bitkilerin üzerine çiseleyerek içeriyi nemlendirecek şekilde yağmur yağıyor. Sera sayesinde üretim ve satışlarımız arttı” ifadelerini kullandı.

“İŞİ, BU ŞEKİLDE DÜNYADA İLK YAPAN BENİM”
Süs bitkisi olarak geçtiği için bitkilerde patent olmadığını fakat tohumlarda sertifika istendiğini belirten Havrandere, şunları aktardı: “Tohum konusunda çeşitli mercilere müracaatım oldu ve sonunda sertifikasını aldım. Bu işi bu şekilde dünyada ilk yapan benim. İstanbul’da bir arkadaş beni görüp heveslendi fakat çeşitli sebeplerden dolayı devam edemedi. 3,5 senedir tohum üretiyor ve satıyorum. Çok şükür hiç kötü bir tepki almadım. Türkiye’de bu alanda bayi ağı da oluşturmaya başladık. İstanbul ve birkaç ilde şube açtık. Asıl hedefimiz ise yurt dışına açılmak ve ürünlerimizin ihracatını yapmak. Bunun için de çalışmalarımız sürüyor.”

“DENİZLİLİLER İLGİ GÖSTERMİYOR”
Denizlili vatandaşların akvaryum bitkiciliği hakkında ilgilerinin olmadığının altını çizen Havrandere şöyle konuştu: “Denizlililerin işe ve ürünlere pek ilgisi yok diyebilirim. Genelde internetten satış yapıyor ve ürünleri alıcılara kargo yoluyla gönderiyorum. Günde en az 10 tane kargo gönderiyorum. Fakat 3,5 senedir Denizli’ye en fazla 3 tane kargo göndermişimdir. Denizli’de bizim hobici dediğimiz akvaryum hobisine sahip grup yok. Bu durumun sebebi bence şu; çeşitli sebeplerden dolayı petshoplardan soğuyorlar. Genelde şehir dışına satış gerçekleştiriyorum. En fazla İstanbul’dan müşterim var ve İstanbul’a kargo göndermediğim gün yok. Bitki ya da tohum fark etmiyor. İkisini de kargoyla gönderiyorum. Şu sıralar en çok sattığım bitki ise Küba bitkisi diyebilirim.”

BALIK BESLEYENLERE TAVSİYELER
Balık besleyenlere de tavsiyelerde bulunan Havrandere,”Balık beslemek petshoptan yem alıp balığa vermekle olmuyor. O hayvanın ihtiyacı olan besinler var. Hangi tür sebze ve bitkilerde hangi tür antibiyotiklerin olduğunun bilinmesi lazım. Hayvan suyun içerisinde tamamen savunmasız ve bir şey yapamıyor. O yüzden akvaryumun içerisi çok önemli. Balıklarını beslerken dikkatli olsunlar. Konu hakkında bilgileri yoksa bilen birinden fikir alsınlar. Güvendikleri yerden mal alsınlar. Bir malın fiyatı yüksekse iyidir diye bir şey de yok. Kalite için bilgi önemli” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2018, 17:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
mahmut evsen
mahmut evsen - 2 ay Önce

muhittin abi esnaflığı bilgisi çok güzel bir insan desteklerinden ötürü minnettarım iyiki tanımışım nezaman arasam yazsam hep sattığı ürünün arkasında durdu

SIRADAKİ HABER