EMEKLİ RESİM ÖĞRETMENİ 38 YILDIR BAKIRA ŞEKİL VERİYOR

Denizli’nin tarihi Kalaiçi Çarşı’ndaki Bakırcılar Sokağı’nda bakır işlemeciliği ve rölyef çalışmaları yapan Emekli Resim Öğretmeni ve Bakır İşleme Ustası Şefik Demirel, 38 yıldır bakırlara şekil veriyor, sanatını icra ediyor.

Emekli Resim Öğretmeni olan ve 1980’den beri Bakır İşlemeciliği sanatını icra eden Şefik Demirel, mesleğini ve çalışmalarını DRT Denizli Televizyonu ve Denizli Gazetesi ekibine anlattı. Öğretmenlik yaptığı dönemde de arkadaşlarının atölyelerinde ve değişik yerlerde çalışmasını sürdürdüğünü söyleyen Demirel, emekli olduktan sonra da sanatına devam ettiğini bildirdi. 5 yıldır Kaleiçi Bakırcılar Sokağı’nda bakır işlemeciliği ve rölyef çalışmalarımı sürdürdüğünü dile getiren Demirel, genelde dekorasyon tarzı ve duvar süslemeciliği tarzı eserler ortaya koyduğunu belitti.

“GENELDE MÜŞTERİNİN TALEBİ ÜZERİNE ESERLER ÜRETİYORUM”
Mesleği okulda, üniversite yıllarında öğrendiğini belirten Demirel, “Mesleğimi devam ettirecek öğrencilerim var. Kendi çocuklarıma da öğretmeye çalışıyorum. Onlar da öğrendiler ve mesleğe başladılar. Mesleğin püf noktası: tekrar etmek ve dikkatli çalışmak. Resim Öğretmeni olduğum için fiziksel ögeleri bakır üzerinde işlemeye çalışıyorum. Yağlı boya, sulu boya çalışmıyorum. Madde olarak bakırı seçtim ve onun üzerinden devam ediyorum. Piyasa ve müşterinin talebi ve isteğine göre çalışıyorum. Değişik çalışmalarım var. Camilerde kullanılan Allah, Muhammed yazılı motiflerden kapak motiflerine kadar birçok tarzda eserler yapıyorum. Portre çalışmalarım da var ve bu portre çalışmalarının yanı sıra isteğe bağlı olarak iş yeri dekorasyonu, iş yeri tabelası gibi eserlerde üretiyorum. Gurbetçiler geliyor. Onların siparişlerini yerine getirmeye çalışıyorum. Örnek olarak son yaptığım çalışma, sipariş aldığım alüminyum üzerine Besmele yazısı çalışması. Şu an onu yapıyorum. Yani genelde müşterinin isteği üzerine eserlerimi şekillendiriyorum. Dini motifli çalışmalardan tutun, nü çalışmasına kadar ne isterlerse yapıyorum. Okullarda Atatürk köşelerinde de çalıştım. Müşteri her zaman haklıdır mantığını benimsiyorum” dedi.

“TEKRARLAMAK BAŞARIYA GÖTÜRÜR”
Demirel, şunları söyledi: “Öğretmenlik yönümü kullanacak olursam yetenek yoktur. Tekrarlamak başarıya götürür. Alışkanlık bununla kazanılır. Bence yetenek odur. Ben çekici ve çiviyi 1980’den beri kullanıyorum. Bu 40-50 yıl bana başarı getirdiyse her gün tekrarlamamın sonucudur. Yetenek farklı bir olay. İnsanın sanatsal yönü olabilir. Bunu ortaya çıkarmak ve daha önemlisi uygulamak gerekir. Bana göre yetenek budur.”

“ATATÜRK PORTRESİNİ YAPMAM 4 GÜNÜMÜ ALDI”
Demirel’in son yaptığı çalışma ise Atatürk Portresi oldu. çalışmanın 4 gün sürdüğünü belirten Demirel, “Çalışma esnasında; kişinin benzerliklerini yakalayabilmek için karakteristik özellikleri vardır. Onları bulmaya çalışıyorum. Bunlar da zamanla alışılagelen ve tekrarla kazanılan nitelikler. Portre; önden ve arkadan dövme ve kabartma ile rölyef tekniğiyle yapılan bir çalışmadır. Bir milimetrelik çizgiyle bile bir insanın yüzü değişebiliyor. Eserdeki kişinin göz, kaş ya da burnundaki yanlış bir hareket, çizgi eseri çöpe atmama sebep olabiliyor. O yüzden portre çalışmaları fazla dikkat ve sabır gerektiriyor. Dolayısıyla çok ince ve hücresel çalışıyorum” dedi.

SERDAR KİRİŞ – ALPER PARLAK 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2018, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER