EN ANLAMLI "ÖĞRETMENLER GÜNÜ" ETKİNLİĞİ

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle en gerçekleştirilen en anlamlı etkinliklerden biri Denizli’nin Tavas İlçesi’ne bağlı Hırka Köyü’nde gerçekleştirildi. Hırka Köyü’nün “taşımalı eğitim” nedeniyle 20 yıldır kapalı bulunan Hırka İlkokulu’nda 1974-1979 yılları arasında okuyan ve 1978-1979 eğitim öğretim yılında mezun olan öğrencileri 40 yıl sonra ve 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde; yine aynı okulda ve aynı sınıfta kendilerini mezun eden öğretmenleri ile buluştu.

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle en gerçekleştirilen en anlamlı etkinliklerden biri Denizli’nin Tavas İlçesi’ne bağlı Hırka Köyü’nde gerçekleştirildi. Hırka Köyü’nün “taşımalı eğitim” nedeniyle 20 yıldır kapalı bulunan Hırka İlkokulu’nda 1974-1979 yılları arasında okuyan ve 1978-1979 eğitim öğretim yılında mezun olan öğrencileri 40 yıl sonra ve 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde; yine aynı okulda ve aynı sınıfta kendilerini mezun eden öğretmenleri ile buluştu. 

20 YILDIR KAPALI OLAN OKUL AÇILDI VE ETKİNLİĞE HAZIRLANDI

Önce Milli Eğitim’den özel izin alan ve “taşımalı eğitim” nedeniyle kapalı olan okullarına Muhtar Hüseyin Uluksar ve 1. Aza Mehmet Üglü’nün da katkıları ile masa ve sıralar taşıyan, okul ile sınıflarını baştan sona temizleten ve etkinliğe hazır hale getiren Hırka Köyü İlkokulu 1979 mezunları en büyük sürprizi o dönem kendilerini 5 yıl boyunca okutan ilkokul öğretmenleri Musa Kudal’a yaptı. Buluşmanın organizasyonuna  İzmir Konak Vergi Dairesi Müdürü olan Hırkalı Rıza Öztop öncülük ederken, Musa Öğretmeni etkinliğin baş konuğu yapan mezunlar; ayrıca Tavas’ın eğitimci Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol’u da unutmadı. Başkan Akyol, öğretmenler gününde 40. Yıl Buluşması gerçekleştiren Hırka Köyü İlkokulu 1979 mezunlarının bu anlamlı buluşmasında baştan sona hazır bulundu.

HIRKALI ŞEHİT ÖĞRETMENLER AYŞE-NUMAN KONAKÇI DA UNUTULMADI

Mezunlar, terör kurbanı sınıf arkadaşları Şehit Öğretmen Numan Konakçı ile eşi Ayşe Konakçı’yı da unutmadı. Hırka Köyü Mezarlığı’ndaki şehitliğe giden grup, sınıf arkadaşları ve kendileri gibi 1979 Hırka İlkokulu mezunu Şehit Numan Konakçı ile eşi Şehit Ayşe Konakçı için saygı duruşunda bulundu ve dua etti. Görev yaptıkları Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde 26 Ekim 1993’de bölgede uğradıkları terör saldırısı sonucu şehit olan Ayşe ve Numan Konakçı öğretmenler bu etkinlikle bir öğretmenler gününde yine mezarları başında gözyaşları arasında anıldı.

Hırka Köyü İlkokulu 1979 yılı mezunları; 40 yıl önceki okullarında adeta o yılları yaşarken, okulun bayrak direğine Türk Bayrağı çektiler ve İstiklal Marşı okudular. Burada düzenlenen Öğretmenler Günü Töreni’nde o dönemde öğretmenleri Musa Kudal bir konuşma yaparken, Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol da böyle önemli bir buluşma düzenleyen ve bunu 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde gerçekleştiren mezunlara teşekkür etti. Başkan Akyol, “Böyle bir anlamlı ve önemli bir buluşma gerçekleştirdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Çok duygulandım” dedi. Törende Köy Muhtarı Hüseyin Uluksar ve 1. Aza Mehmet Üglü’ye söz verildi. Ayrıca, Emekli öğretmen Musa Kudal ile Muhtar Hüseyin Uluksar ile İhtiyar Heyeti Azası Mehmet Üglü’ye de birer plaket takdim edildi. Mezunlar öğretmenleri Musa Kudal’ın eşi Ayşe Kudal’a da çiçek takdim etti.  

Daha sonra sınıflarına geçen, burada yeniden 40 yıl önceki gibi ders ve yaptıkları günlük çalışmaları canlandıran mezunlar eğlenceli dakikalar yaşadı. Musa Kudal adeta 40 yıl öncesi günü öğrencilerine ders verdi, konu anlattı, bilgilendirdi ve sıkılan öğrencileri neşelendiren oyunlar oynattı. Bu arada sınıfta  1970 mezunu öğrencilerin fotoğrafının bulunduğu bir de pasta kesildi.

Hırka Köyü ilkokulunda 70’li yıllarda 6 yıl öğretmenlik yapan Musa Kudal 1979 yılında mezun ettiği dünün küçükleri, bugünün kelli felli meslek sahibi büyükleri haline gelen öğrencilerine yönelik bir konuşma da yaptı.  Musa Öğretmen, “Beni çok duygulandırdınız. Böyle bir günde, öğretmenler gününde 40. Yıl Buluşması çok anlamlı oldu. Öyle duygulandım ki; bana öğrenci bulun hiç para pul ve maaş almadan bu köyde, bu okulda 5 yıl daha öğretmenlik yapayım” dedi.

Öte yandan buluşmaya önayak olan Vergi Dairesi Müdürü olan Hırkalı Rıza Öztop ise oldukça heyecanlı idi. Öztop, mezun oldukları okulda 40 yıl sonra buluşmak amacıyla geçtiğimiz yıl karar aldıklarını ve bu organizasyonu bu yıl hem de öğretmenler gününde gerçekleştirmekten mutlu olduklarını söyledi. Öztop, sınıf arkadaşları Şehit Öğretmen Numan Konakçı için halen gözlaşı döktüklerini ve öğretmenler gününde Şehit Öğretmen arkadaşları Ayşe-Numan Konakçı’yı mezarları başında andıklarını da sözlerine ekledi.

40 YILLIK SINIF FOTOĞRAFI

Tavas Hırka Köyü İlkokulu’nda 40 yıl sonra gerçekleştirilen anlamlı buluşmanın bir de 40 yıl önce mezuniyette çekilmiş anlamlı bir fotoğrafı vardı. Ve bu fotoğraf sınıfta kesilen pastanın üzerine resmedilmişti. Hırka Köyü İlkokulu 1979 yılı mezunları ise “okul numaraları ile” şöyle sıralanıyor; “8 Rabia Öztop, 12 Hülya İstek, 15 Metin Paç, 22 Ayşe Yarlık, 23 Ayşe Gasbak, 27 Nefise Üzerek, 30 Hatice Özge, 32 Metin Akcan , 36 Kadir Etiz, 70 Cavit Sakıcı, 88 Hamide Yaralı, 101 Erol Özbekler, 106 Ahmet Dertop, 107 Ayşe Bozdoğanlı, 120 Selma Pakma, 130 Rıza Öztop, 132 Fatma Cığalı, 135 Halil İçeği, 136 Cevdet Sunay Yönden, 137 Aysel Tütüncü, 138 Ahmet Kırlı, 143 Yahya Öksünlü, 145 Melahat Üzümlü, 152 Selma Ulaş, 159 Numan Konakçı, 161 Havane Kızıılyar, 163 Eşref Peyiş, 165 Nasibe Sayıntürk, 166 Raziye Kaya, 179 Raziye Peyiş, 184 İsmail Dertop Ve 85 Nuran Dertop.”

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2018, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER