Ev hanımlarına emeklilik yolu açılabilir

Ev hanımlarına da emeklilik yolu açılabilir. Dikkat çeken o teklif Melis’e sunuldu. Teklif yasalaşırsa, 11 milyon ev hanımı borçlanarak emeklilik hakkı kazanacak. İşte detaylar…

Ev hanımı olup herhangi bir emekliliği olmayanlar için bazı şartların karşılanması halinde emeklilik hakkının tanınmasına ilişkin yasa teklifi meclise geldi. Milyonlarca ev hanımını ilgilendiren emeklilik teklifi geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından meclise sunuldu. Kanun teklifi eğer ki kabul edilirse borçlanma yöntemiyle emekli olunabilecek.

6 OCAK'TA SUNULDU

06.01.2020 tarih 2/2492 esas no ile TBMM Komisyonu'na sevk edilen yasa teklifine göre en az 25 yıl evli kalmak koşuluyla 50 yaşını doldurduğu halde emekli olamayan ev hanımları emekli olabilecekler. Yasanın kabul edilmesi halinde ev hanımlığı borçlanması yurt dışı borçlanması gibi değerlendirilirse hiç çalışması olmayan ev hanımlarında 7.200 gün için 317 bin 808 lira, analık borçlanması gibi değerlendirilirse de 226 bin lira ödenmesi gerekecek.

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK ŞARTLARI NEDİR?

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman, ev hanımları için TBMM'ye sunulan teklifin yasalaşması halinde, ev hanımlarının "çalışmasa dahi borçlanarak emekli" olabileceğini belirtti. "Ülkemiz genelinde milyonlarca ev hanımı çalışmadıkları için emekli olamıyor" diyen Duman, sözlerine şöyle devam etti: "2008 yılından sonra çalışmaya başlayan kadınlar için ise emekli olup tam aylık alabilmeleri için 7,200 gün yani toplamda 20 yıl çalışmaları gerekiyor. Çalışma hayatına katılmayan veya emekli olacak süre kadar çalışamayan ev hanımları ise emeklilik gibi çok önemli bir sosyal haktan yararlanamamış oluyorlar. 06.01.2020 tarih 2/2492 esas no ile TBMM Komisyonu’na sevk edilen yasa teklifine göre en az 25 yıl evli kalmak koşuluyla 50 yaşını doldurduğu halde emekli olamayan ev hanımlarının emekli olabilecekler “dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2020, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER