FİLM TAKILAN ARAÇLARDA TEK ŞART; 'İÇERİSİNİN RAHAT GÖRÜLEBİLMESİ'

FİLM TAKILAN ARAÇLARDA TEK ŞART; 'İÇERİSİNİN RAHAT GÖRÜLEBİLMESİ'

Türkiye gündeminden haftalardır düşmeyen cam filmi konusunda son karar verildi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın geçen hafta düzenlediği toplantıda, film takılan araçlarda tek şart, ‘içerisinin rahat görülebilmesi’ olacak.

Cam filminin 26 Ekim’de serbest bırakılması beklenirken, yasağa devam kararı alınmıştı. Güvenlik zaafı oluşturduğu gerekçesiyle, trafik ekipleri film takılı bütün araçlara ceza kesmeye başlamıştı. Ton farkı gözetilmeksizin ceza yazılması, kafaları iyice karıştırınca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Yeni mevzuat hazırlayın’ talimatı vermişti. Talimat sonrası başlayan çalışmalarda sona gelindi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın geçen hafta düzenlediği toplantıda cam filmi tartışmasına son nokta konuldu. Çeşitli tonlardaki renkli filmlerle testler yapıldı. Test sonuçları, kanun tasarısına zemin oluşturdu. Yeni düzenlemede öne çıkan öneriye göre; ön cam renksiz ve filmsiz olacak. Sürücü yan camlarına ışık geçirgenliği en az yüzde 70 olan film takılabilecek. Arka yan camlar ve arka cam için teknik çalışmalar sürüyor. Ancak çok koyu tonlar kullanılmayacak. Film takılan araçlarda tek şart, ‘içerisinin rahat görülebilmesi’ olacak.

CAMLARDA R43 İBARESİNE DİKKAT!
Fabrika çıkışında renkli cama sahip, yerli ve ithal araçlar için de mevzuatta bir düzenleme yapılacak. Camlarında ‘R43’ işareti olan araçların durumu mevzuatta net şekilde belirtilecek. ‘R43’ ibaresi hakkında bilgiler veren Köseoğlu Aksesuar’ın Sahibi Bülent Köseoğlu; “Arabanın camlarının orijinal renkli olduğunu belirten bir ibaredir. R43 film değil, fabrikanın ürettiği cam anlamına geliyor. R43 ibaresinin bulunduğu camlarda herhangi bir yasak söz konusu değil. Bu camların üzerine biz zaten film yapmıyoruz. Yaparsak çok kararıyor” dedi.

CAM FİLMİNİN CEZASI: 427 TL
Araçlarda cam filmi kullanmanın cezası ise 427 Lira olarak belirlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, cam filmi olan araçlara ceza kesilmesini durdurmuştu. Yaşanan son gelişmelerin ardından kesilen cezalara af gelip gelmeyeceği konusunda ise en net açıklama Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’dan geldi. Bozdağ, “Af söz konusu değil” dedi.

 

PINAR ÇANKAYA- DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER