GENÇLER KORE GAZİSİ'Nİ ONORE ETTİ

GENÇLER KORE GAZİSİ'Nİ ONORE ETTİ

1950 yılındaki Kore Savaşı’nda, kahraman Türk Ordusu içerisinde yer alan 87 yaşındaki Denizlili Kore Gazisi Mehmet Caner’in savaşta yaşadıkları belgesele konu oldu. Pamukkale Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği 3.sınıf öğrencisi, 21 yaşındaki Samet Önder’in yönettiği ‘Kore’de Bir Yaman Çember’ isimli belgesel Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda gösterime sunuldu, ayrıca Kore Gazisi’ne teşekkür plaketi takdim edildi.

Denizlili gençler, çok anlamlı bir projeyi hayata geçirdi. 1950 yılında Kore Savaşı’nda kahraman Türk Ordusu içerisinde yer alan, 87 yaşındaki Serinhisarlı Kore Gazisi Mehmet Caner’in savaş anıları belgesel oldu. Pamukkale Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği 3.sınıf öğrencisi, 21 yaşındaki Samet Önder’in yönettiği ve ‘Kore’de Bir Yaman Çember’ isminin verildiği belgesel filmi, Kore Savaşı’nın 66’ncı yıldönümü dolayısıyla Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda düzenlenen etkinlikle izleyicilerin beğenisine sunuldu. Yoğun ilgi gören etkinlikte, ilk olarak Kore Şavaşı’na dair bilgiler aktarıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından ödüllendirilen belgesel filmi izleyiciden tam not aldı. Belgesel filminin izletilmesinin ardından Kore Gazisi Mehmet Caner’e teşekkür plaketi verildi. Plaketi almak için sahneye yakınlarının desteği ile çıkan 87 yaşındaki Kore Gazisi, konuklar tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.

“ÇOK DUYGULANDIM, ÇOK İYİ BİR PROJE OLDU”

1950 yılında Kore’de kahramanca savaşarak ‘Gazi’ unvanını alan Kore Gazisi Mehmet Caner, hasta olmasına rağmen gençleri yalnız bırakmadı. Gösterim boyunca belgeseli ilgiyle izleyen ve ardından konuşan Kore Gazisi Caner, şunları söyledi: “Biraz rahatsızdım aslında katılamayacaktım. Ama çocukları yalnız bırakmak istemedim.  Beni unutmadılar. Çok duygulandım, çok iyi bir proje oldu. Allah gençlerimize uzun ömürler versin. Gençler paralarını denk harcasınlar. Gençler tarihlerini unutmasınlar. Büyüklerini, küçüklerini bilsinler.”

“PROJEMİZİ HAZIRLAMA AŞAMAMIZ YAKLAŞIK 3 AY SÜRDÜ”

Etkinlikte DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklama yapan ‘Kore’de Bir Yaman Çember’ Belgeseli’nin Yönetmeni Samet Önder, “Kore Gazilerimiz’i arkadaşlarımıza tanıtmak amacıyla böyle bir proje gerçekleştirdik. Projemizi hazırlanma aşamamız yaklaşık 3 ay sürdü.  Kore Gazimiz var. Mehmet Caner.  Kendisi dedemin, amcasının oğlu oluyor. Aynı zamanda akrabamız oluyor. Öncelikle onunla bir röportaj yaptık. Röportajımızda onun hayatına ve anılarına yer verdik. Bugünkü programımızda öncelikle savaş hakkında kısa bilgi aktardık. Ardından Mehmet Dedemiz’le yaptığımız röportajın gösterimini yaptık. Kapanışta da Kore Gazimiz Mehmet Caner’e plaket verdik” dedi.

“EN BÜYÜK YARDIMCIM; OSMAN KÖMÜR’DÜR”

Belgesel filminin yapımında arkadaşlarının da destek olduğunu belirten Önder, “Arkadaşlarımız çok yardımcı oldular. En büyük yardımcım; Osman Kömür’dür. İnşallah beğenirler. Büyükşehir Belediyesi de salon için çok yardım etti. Projemizi plaketle ödüllendirdi. Projemizi dinleyip, her aşamasında destekçimiz oldular. Bu projenin gösterimini Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda yapmak bizim için ayrı bir mutluluk. Hep böyle bir proje yapmak istiyordum. Kore Gazisi bir dedeye sahip olduğum için, tarihle ilgilenmeyi de sevdiğim için böyle bir fikir geldi aklıma” diye konuştu.

“GENÇLER KORE SAVAŞI VE DİĞER SAVAŞLARI BİLMELİ”

Belgesel filminin oluşumunda destek olan 21 yaşındaki Pamukkale Üniversitesi İnşaat Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Osman Kömür, “Arkadaşımın en büyük destekçisiyim. Böyle projeler gençler için çok önemli. Sadece biz değil, diğer gençler de Kore Savaşı ve diğer savaşları bilmeli. Değerlerimize, tarihimize sahip çıkmalıyız. Bu konuda gençlerimiz de bilinçlenmeli. Proje için çok çalıştık. İnsanlara bir şeyler katabilmek adına çalışmalarımız devam edecek” ifadelerine yer verdi.

Belgesel filmini ilgiyle izleyen ve oldukça da duygulanan 21 yaşındaki Ömer Sarıtaş; “ Kore Savaşı’nın 66. yılında böyle bir projeye imza atılması beni de mutlu etti. Genç neslin böyle bir savaşı unutmayıp Türk tarihine sahip çıkması gerçekten onur verici bir şey. Bizler ve gelecek nesil Türkiye tarihine sahip çıkacağız. Bu tür projeler de bunun en büyük kanıtı” dedi.

PINAR ÇANKAYA - İBRAHİM ALAYONT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER