“GERÇEK DERİ AYAKKABIYI KOKUSUNDAN AYIRT EDEBİLİRİZ”

Deri ayakkabı almak isteyenlerin en çok karşılaştığı sorunlardan biri; gerçek deri mi imitasyon mu olduğunu anlayamamalarıdır. Deri ayakkabıların gerçekliğinin ayırt edilebilmesi için ipuçları veren Sarıkaya Ayakkabı Satış Sorumlusu Yıldıray Ünal; “Gerçek deri ayakkabıyı kokusundan ayırt edebiliriz” dedi.

“GERÇEK DERİ AYAKKABIYI KOKUSUNDAN AYIRT EDEBİLİRİZ”

Ayakkabı seçimi insan sağlığı açısından büyük önem arz ediyor. Yanlış ayakkabı kullanımı aşırı terleme veya ayak dolaşımındaki bozukluklara, mantar oluşmasına, nasır ve batık tırnak denilen sağlık sorunlarına zemin hazırlıyor. Deri ayakkabı seçimi de bu noktada oldukça önemli. Deri ayakkabı alacakların en çok karşılaştığı sorun ise; gerçek mi imitasyon mu olduğuna karar verememeleri. Sarıkaya Ayakkabı Satış Sorumlusu Yıldıray Ünal, konuyla ilgili DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Ünal; “İmitasyon ayakkabılar, ayak ve beden sağlığına oldukça zarar vermektedir. Deri ayakkabı sağlık ve kalite demektir.  Gerçek deri ayakkabılar daha pahalıdır ancak imitasyonlarına göre daha sağlıklıdır. İmitasyon deri ayakkabı kullanımı çeşitli sağlık sorunlarına da yol açabiliyor. Bu tür sağlık sorunlarından kaçınmak için ayak sağlığını olumsuz etkileyen kalitesiz ve ucuz ayakkabılardan uzak durulması gerekmektedir” dedi.

GERÇEK DERİ AYAKKABI NASIL AYIRT EDİLİR?
Gerçek deri ayakkabının ayırt edilmesi ile ilgili ipuçları da veren Ünal; “ Gerçek deri ayakkabıyı ayırt etmenin birinci yolu; kokusudur. Gerçek derinin kendine özgü bir kokusu bulunur ve bir defa bu kokuyu koklayan bir kimse, ürünün deri olup olmadığını aşağı yukarı anlayabilir. Bir diğeri de; deri ayakkabının içinde açıklayıcı bir etiketi bulunuyorsa, etikette yazan detaylara bakmak en akıllıca yoldur. Bu etikette ayakkabıların hangi kısmında hangi malzeme kullanıldığı yazar ya da işaretler ile anlatılır” diye konuştu.

PINAR ÇANKAYA-İBRAHİM ALAYONT  

Deri ayakkabı imitasyona göre biraz daha pahalı. Ama daha sağlıklı.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2018, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER