“GERÇEK DONDURMA ASLA ZARAR VERMEZ”

Dondurma satışlarındaki son durum ve dondurma alırken dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında açıklamalarda bulunan Denizli Şekerciler ve Pastacılar Odası Başkanı Abdurrahman Demirdak; “Dondurma sıcak havalarda serinlik veren ve kilo aldırmayan bir yiyecektir. Gerçek bir dondurma kesinlikle zarar vermez” dedi.

Sıcak havalarda özellikle çocukların en çok tükettiği lezzetlerden biri de dondurmadır. Denizli Şekerciler ve Pastacılar Odası Başkanı Abdurrahman Demirdak, dondurma satışlarındaki son durum ve dondurma alırken dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında açıklamalarda bulundu. Gerçek bir dondurmanın kesinlikle zarar vermeyeceğini belirten Başkan Demirdak; “Dondurma sıcak havalarda serinlik veren ve kilo aldırmayan bir yiyecektir. Gerçek dondurma asla zarar vermez. Boğazları tahriş etmez. Son derece faydalıdır.  Tabii bütün malzemelerinin doğal olması gerekir. Tatlandırıcı ve mısır şurubu olmayan, gerçek meyvelerle yapılmış dondurmalar tercih edilmelidir. Mesela, süt içmeyen bir çocukta dondurmayla süt ihtiyacını giderebilirsiniz. Bir top dondurma, bir bardak süte eş değerdir. Dondurma kalsiyum ve mineral takviyesi yapmaktadır. Bu bilim adamlarının da söylediği ve kabul görmüş bir durumdur” dedi.

“KAPALI ÜRÜNLER TERCİH EDİLMEMELİ”
Dondurma alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında da uyarılarda bulunan Başkan Demirdak şunları söyledi: “Dondurma üretimi son derece hassas bir konudur. Süt son derece çabuk bakteri üreten bir gıda maddesidir. Bir an önce işlenmeli, dondurma yapıldıktan sonra -18 derecede muhafaza edilerek soğuk zincirde satılmalıdır. Çok soğuk, donmuş, sert, içine koruyucu katılmış olan hiçbir dondurma faydalı değildir. Özellikle kapalı ürünlere son derece dikkat edilmelidir. İçindekiler bölümüne dikkat edilmelidir. Çünkü içindekiler bölümünde yaklaşık 40’a yakın madde vardır. Bunların çoğu da son derece sağlığa zararlı maddelerdir. Bunun yanında başta diyabet olmak üzere kansere kadar varan rahatsızlıklara meydan olabilmektedir. Özellikle 3 yaşından küçük çocuklara kapalı olan ürünler kesinlikle verilmemelidir. Çünkü son derece soğuktur ve içinde katkı maddeleri vardır.”

“GÜVENDİĞİNİZ YERLERDEN DONDURMA ALIN”
“Seyyar satıcılardan dondurma alınırken, hijyen konusuna dikkat etmek lazım” diyen Başkan Demirdak sözlerinin devamında; “Seyyar satıcıların dondurması güzel olabilir ama süt çok çabuk bakteri üreten bir gıda maddesi olduğu için en küçük erimede ve donmada bakteri ürer. Bunun için saklama koşullarının uygun olması çok önemli. Ben özellikle bütün tüketicilere bildikleri yerlerden dondurma almalarını tavsiye ediyorum. Gerçek meyveden, gerçek sütten, gerçek salepten ve doğal şekerden üretilmiş olan dondurmaları tercih etmeliler. Ev yapımı dondurmaları sadece yapıp deneyen ve yiyenler takdir edebilir. Biz tavsiye etmiyoruz. Her şeyin bir ustası var. Ustasından almakta yarar var diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER