GİRİŞİMCİ ALTINTAŞ’TAN LAVANTA YETİŞTİRİN ÇAĞRISI

Denizli’nin Acıpayam İlçesi’ne bağlı Akalan Mahallesi’ndeki Kazanes Lavanta Bahçesi’nde Lavanta yetiştiren girişimci İbrahim Altıntaş, “Lavanta, su, bakım, gübre istemeyen, soğuktan, dondan etkilenmeyen 25-30 yıl dayanıklı bir bitkidir. Lavanta yetiştirin” diye konuştu.

GİRİŞİMCİ ALTINTAŞ’TAN LAVANTA YETİŞTİRİN ÇAĞRISI

Denizlili girişimci İbrahim Altıntaş, kullanım alanı geniş olan Lavanta bitkisinin yetiştirilmesini, çiftçilere tavsiye diyor. Acıpayam İlçesi’nin Akalan Mahallesi’ndeki Kazanes Lavanta Bahçesi’nde, DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu.  Kazanes Lavanta Bahçesi sahibi İbrahim Altıntaş,  “Burası sadece lavanta bahçesi değil asıl adı Kazanes Lavanta Bahçesi’dir. Lavanta Mayıs ayında çiçek açmaya başlar, başaklanır, Haziran’da mosmor olur. Temmuz ayından Ağustos’un 20’sine kadar ilk hasatı yapılır. İkinci hasat kesilen başakların büyümesinden sonra eylül-ekim aylarında yapacağız. Özellikle su olmayan, boş kırsal bölgelerde lavantanın değerlendirilmesinde fayda var. Lavanta, su, bakım, gübre istemeyen, soğuktan, dondan etkilenmeyen 25-30 yıl dayanıklı bir bitkidir. Yıllık işçiliği ilk yıldan sonraki zamanlarda biçimi ya da kurutulmasıdır. Ortalama 1 dekar alanın yıllık işçiliği 4 saattir. Tıp dahil losyon, deterjan gibi temizlik ürünlerinin hepsinde kullanılıyor. Buharlı sistemle yağını, suyunu çıkarıyoruz hem de çiçeğini tohum olarak değerlendiriyoruz. Acıpayam- Akalan kasabasındayız, internetten, başka yerlerden sorsalar bize ulaşabilirler. Bir fidan aşağı yukarı 30 kuruşa denk geliyor. 1 dekara 350-400 fidan ekiliyor. Bu bakımdan çok maliyetli değildir. Toprakla uğraşmak istediğimde araştırmaya girdim. Kekik ve başka bitkileri ekmeyi düşündüm. Ama lavanta Türkiye’de yeni olan bir üründü. Yeniliklere her zaman uğraşırım.” Dedi.

“TIBBİ AROMATİK BİTKİLERDE TEŞVİK VAR”
Kazanes Lavanta Bahçesi sahibi Altıntaş, “Bu işin başşehri Isparta-Keçiborlu’dur. Oradan birkaç kişiyle görüştüm. Daha sonra Burdur’dan 2 bin dönüm arazisi olan arkadaşım Öztürk Sarıca ile görüşüp burada fidan yapmaya çalıştım. Fidan satılsa bile kökleri 2- 3 yıldan önce satılmıyor.2 yıl içinde işliyorum, satılmayanların çiçeğini kesip yine satıyorum.  Kazan sistemi 100 derece çıktıktan sonra bir serpmesini kazanda 1 saatte işliyoruz. Tıbbi aromatik bitkilerde teşvik var ama ben almadım. Boğum olarak kilosu 10-15 lira arası maliyettedir. Dekarından 2 bin 5 yüz lira elde edilir. Hiç işlenmeyen yerler için 4 saatlik maliyeti düşündüğünüzde çok az bir gelir değil. Birçok çiftçi bu kadar da kazanamıyor. Çal’da bağcılık yapan birinin bağını söküp lavanta dikmek olmaz. Çalılık olan bu alanı dozer ile düzeltip bu hale getirdim. “ diye konuştu.

MUHAMMET KARAÇAY- DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 17:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER