Gönenç ve Değirmenci ‘Çardak Havalimanı Meselesi’ni değerlendirdi

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan Güne Bakış programına konuk olan Av. Zafer Gönenç ve Av. Haluk Değirmenci, Çardak Havalimanı’nda taksi hizmeti verilmesine yönelik gerçekleşen ve dudak uçuklatan meblağ ile sonuçlanan ihaleye yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Gönenç ve Değirmenci ‘Çardak Havalimanı Meselesi’ni değerlendirdi

Av. Zafer Gönenç ve Av. Haluk Değirmenci, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan Güne Bakış programının konuğu oldu. Av. Değirmenci ve Av. Gönenç programda Çardak Havalimanı’nda taksi hizmeti verilmesine yönelik gerçekleştirilen ihaleyi değerlendirdi. Çardak Havalimanı’nın diğer illere nazaran şehrin dışında kalmış bir havalimanı olduğunu söyleyen Av. Haluk Değirmenci; “İzmir’deki havalimanı şehre yakındır ve şehir merkezi ile arasında banliyö bağlantısı vardır. Denizli’nin havalimanı ile arasında 70 kilometreye yakın bir uzaklığı vardır. Ya kendi özel aracınızla gideceksiniz ya taksi kullanacaksınız ya da servisten yararlanacaksınız. Denizli’de bir taksi kooperatifi vardı. O kooperatif 3 yolcuyu adreslerinden alarak havalimanına taşıyordu. Maliyeti de paylaşılmış oluyordu. Evinizden alıp, evinize bırakıyorlardı. Devlet Hava Meydanları tarafından ihaleye konu edilince taşıma yetkisi bir yarışın sonunda ihalede en çok teklifi veren bir kooperatife bırakıldığında dudak uçuklatan rakamları gördük. Bu para o hizmetten istifade edenler tarafından karşılanacak. Bu süreçte de vatandaşların hizmet aldığında ödediği bedelin birkaç katını ödeme durumda kalınacak. Bu hesabı nasıl yaptılar da ihaleye fiyat verdiler bilmiyorum. Alışık olmadığımız kadar yüksek maliyetler bizi bekliyor. Promosyonlu bir uçak bileti aldığınızda belki de uçak biletinden daha fazla ücret ödeyerek taksi kullanacaksınız. Umarım böyle bir durum yaşanmaz” dedi.

“DÜNYANIN HER YERİNDE TAKSİDE KAÇ KİŞİ OLDUĞUNUZA BAKILMAZ”

Av. Zafer Gönenç, şunları aktardı: “Dünyanın her yerinde canınızın istediği yerden taksiye binersiniz, parasını ödersiniz ve havalimanına gidersiniz. Takside kaç kişi olduğunuza bakılmaz. Denizli’de havalimanın uzaklığı sebebiyle taksi kooperatifinin bulduğu çözümden uzun yıllardır yaralanılıyordu. Pratik bir sistem. Bölgelere göre ayırıyorlar. O bölgedeki 2-3 yolcuyu bir araya getirip, azami bir ücret karşılığında havalimanına götürüyorlar. Biz bu hizmetten biz de memnun kalarak yararlanıyorduk. Kimse muzdarip değildi. Havalimanına sivil aracınızla gidip yakınlarınızı almak istediğinizde bile sorunla karşılaşıyorsunuz. Duraklama yapamıyorsunuz, ‘ceza yazarız’ diyorlar. Rakamları hesapladığımızda; 10 taksi çalışacak ve biz o 10 taksiye mahkum olacağız. 1 taksi yıllık havaalanına 400 bin Lira verecek. Mümkün mü? Piyasa değeri 40-50 bin Lira eden araçlar değil zaten o taksiler. Yani her ay bir araba parası verecek ve bunu o taksiye binen azami 3 kişi ödeyecek. Böyle bir şey var mı? Kabaca maliyet hesabı yaptım; günde 6 uçak varsayımına göre yolcu başına maliyet 80 Lira’nın altında değil. Yani 3 kişi bineceksiniz 300-350 Lira para vereceksiniz belki de 400 Lira ve sizi havaalanına götürecek. Ya soygun ya kötü niyet” ifadelerini kullandı.

“BU İŞ PARAVANDIR, BATACAKTIR”

İhalenin çok yüksek bir meblağ ile sonuçlandığını bu sebeple uzun sürmeyeceğini belirten Av. Gönenç; “Ben şöyle değerlendiriyorum; servis taşımacılığı yapan şirket muhtemelen umduğu performansı alamadı. Onun kollandığını düşünüyorum. Sahibini falan tanımam. Taksicileri de tanımam. Havaalanının içinde bekleyen bir taksi organizasyonu yok. Nasıl olacak bu iş? İran’dan uçak indiriyorsunuz veya uçak kaldırıyorsunuz ama ortada taksi yok. Galiba sırf o servis şirketi para kazansın diye yapılıyor. Bence bu iş paravandır. O iş batacaktır. Ne para kazanır, ne bu iş olur. 1-2 ay içinde bu iş patlar. Havaalanından Çardak Merkez’e kadar başka bir ulaşım şekli de yok. Ancak yürürsünüz. Mahkumsun. Ya o servis aracına binip 25-30 Lira vereceksin ya da yürüyeceksin” diye konuştu.

“DEMİRYOLU ULAŞIM AĞI YAPILSA BÖYLE POLEMİKLER YAŞANMAZ”

Denizli’ye demiryolu ulaşım ağının yapılmasının bu tür polemikleri ortadan kaldırabileceğini söyleyen Av. Gönenç; “10 yıl önce, Yavuz Erkmen Denizli Valisi’yken bir sohbet sırasında demişti ki bana, ‘Pamukkale Bölgesi’nin orada havaalanı ile ilgili bir fizibilite araştırması var.’ Düşündüm, o bölgede bir havaalanı yapılmış olsa Alaşehir’den Nazilli’ye kadar yolcu toplar. Bizim Çardak Havalimanı’na gelse gelse Dinar’dan yolcu gelir. Başka yerden yolcu gelmez. Sadece Denizli yolcusunu taşıyor. Burdur’dan uçağa binecek adam daha yakın Antalya Havalimanı var ve orada çok uçak var. Bahsettiğim yıllar önceki girişimin arkası gelmedi. Demiryolu hattına da yakın belki bir banliyö treni ile ulaşılabilen bir yeni havalimanına Denizli’nin ihtiyacı var. Otoyolla bağlantılarsak bunu yılan hikayesine döner diye düşünüyorum. Çardak’tan geçen tren yolumuz var bizim. Buraya bir demiryolu ulaşım ağı yapılsa böyle polemikler yaşanmaz. Bu taksi kiraları bile dudak uçuklatacak kadar olmaz. 30 Lira da servis ücreti olarak yüksek bir ücret” dedi.

PINAR ÇANKAYA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221