Gözlerinde retinopati gelişen prematür bebeğe lazer tedavisi uygulandı

Denizli Tekden Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Operatör Dr. Gökhan Tufaner, gözlerinde retinopati gelişen prematür bebeğe lazer tedavisi uyguladı.

Denizli Tekden Hastanesi, Denizli’de bir ilke imza attı. Denizli Tekden Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Osman Öztekin gözetiminde olan bebeğe Göz Hastalıkları Uzmanı Operatör Dr. Gökhan Tufaner prematüre retinopatisi ameliyatı gerçekleştirdi. Şu anda 2 aylık olan bebeğin durumu ve bu tür hastalığı olan yeni doğanlar hakkında bilgi veren Doç. Dr. Öztekin; “Prematüre retinopatisi adından da anlaşılacağı gibi erken doğan bebeklerin, küçük doğum ağırlığı ile dünyaya vaktinden önce bebeklerin ciddi yaşadığı bir problem. Bu göz problemi uygun merkezlerde deneyimli göz hekimleri tarafından uygun zamanlarda takibi yapılmazsa körlüğe kadar giden çok ciddi bir rahatsızlıktır. Anne karnında göz gelişi altıncı haftada başlar. Dördüncü aydan sonra gözlerde damarlanmalar ortaya çıkar. Bu damarlanmalar doğduktan sonra birkaç ay devam eder. Periyodik yaptığımız takipler sonucunda bu rahatsızlığı anlayabiliyoruz” dedi.

Doç. Dr. Osman Öztekin

“KÖRLÜĞE SEBEP OLABİLECEK BİR HASTALIK”

Prematüre doğan bir bebeğe prematüre retinopatisi ameliyatı yaparak Denizli’de bir ilke imza atan Hastalıkları Uzmanı Operatör Dr. Gökhan Tufaner, rahatsızlığın vaktinden önce doğan bebeklerde ortaya çıktığını belirtti. Görmeyi ciddi oranda etkileyen önemli bir göz hastalığı olduğunu belirten Dr. Tufaner; “Bu hastalık prematürelerin en ciddi göz hastalıklarından bir tanesi. Körlüğe sebep olabilecek bir hastalık. Bunun için prematürelerin ciddi bir şekilde takip edilmesi gerekiyor. 28 haftanın altında doğanlar bizim için en riskli grup. Bebeklerin birinci ayı dolduktan sonra muayenelerinin yapılması gerekiyor. Hastalığın temelinde damarsal bir yapı yatmakta. Normal doğacak bir bebeğin göz gelişimi 40’ıncı haftada tamamlanmakta. Bunun yanında solunum sıkıntısı olan, beyin kanaması olan, kalp deliği olan bebeklerde riskli grup içerisinde. İki tedavi yöntemimiz var. Bu yöntemlerden biri de Denizli’de ilk kez gerçekleştirdiğimiz lazer tedavisi. Bir diğeri de gözün içerisine yaptığımız ilaçlar. Tedavi tercihi genelde bebeğin hastalığına ve durumuna göre değişiyor. İki tedavide de yüz güldürücü sonuçlar alabiliyoruz” dedi.

Operatör Dr. Gökhan Tufaner

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2019, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER