'GRİP AŞISININ AVANTAJI; DAHA ÖNCEKİ ENFEKSİYONLARI ENGELLEMESİDİR'

'GRİP AŞISININ AVANTAJI; DAHA ÖNCEKİ ENFEKSİYONLARI ENGELLEMESİDİR'

Mevsim değişikliğiyle artış gösteren grip salgını için alınabilecek önlemler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler aktaran Denizli Özel Cerrahi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Emre Erkilet; “Virüslerin hastalık yapan yapıları her yıl değişiyor. Grip aşısının avantajı; daha önceki enfeksiyonları engellemesi ve geçirilen gribal enfeksiyonların şiddetini azaltmasıdır” dedi.

Mevsim değişikliğiyle birlikte grip salgını da artış gösterdi. Denizli Özel Cerrahi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Emre Erkilet gribe karşı alınabilecek önlemler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi.  Op. Dr. Erkilet; “Gribe karşı alınabilecek önlemlerden bir tanesi de; grip aşısı. Grip aşısı; bir önceki yıl grip yapan virüslerden hazırlanan bir aşıdır. Grip aşısı yaptırdıktan sonra ‘grip olmayacağım’ diye bir durum söz konusu değildir. Çünkü virüslerin hastalık yapan yapıları her yıl değişiyor. Grip aşısının avantajı; daha önceki enfeksiyonları engellemesi ve geçirilen gribal enfeksiyonların şiddetini azaltmasıdır” dedi.

KİMLER GRİP AŞISI YAPTIRMALI?
Grip aşısının kimlere uygulanması gerektiğini de anlatan Op. Dr. Erkilet; “Sağlık çalışanları yaptırmalı. Çünkü çok fazla gribal enfeksiyona yakalanmış kişilerle karşılaştıkları için yaptırmaları gerekiyor. 50-60 yaşın üzerinde, kronik rahatsızlığı olan kişiler gribal enfeksiyona yakalandığında bronşit, astım alevlenmesi gibi durumlara neden olabiliyorsa bu tür aşıları öneriyoruz” diye konuştu.

“C VİTAMİNİ İÇEREN MEYVELERİ TÜKETİN”
Gribe yakalanmamak ve gripten kurtulmak için önerilerde bulunan Op. Dr. Erkilet şunları söyledi: “Yaşadığımız ortamları havalandırmamız çok önemli. Hava durumuna uygun kıyafetler tercih etmemiz gerekiyor. Hasta kişilerle teması engellememiz gerekiyor. Kendimiz hastaysak maske kullanmalıyız. El yıkamaya özen göstermemiz ve hasta kişilerle ortak kullanılan eşyaları kullanmamamız gerekiyor. Düzenli spor yapmak vücut direncimizi arttırdığı için faydalı. Bol sıvı almak ve dengeli beslenmek de çok önemli. Bol bol C vitamini içeren meyveleri tüketmeliyiz.”

 

PINAR ÇANKAYA- DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211