GRİP KAPIDA, ŞİFA DOĞADA!

Grip, soğuk algınlığı, öksürük gibi şikâyetleri olanlara doğal önerilerde bulunan Memişoğlu Baharat Satış Elemanı Ali Beyazıt; “Kış mevsiminde en çok satan ürünlerden biri de; taze zencefil. Kaynatıp içmek isteyenler köküyle kullanabilirler. Rendeleyip çaya karıştırıp içebilirler. Yoğurda veya pekmeze karıştırıp yiyebilirler” dedi.

GRİP KAPIDA, ŞİFA DOĞADA!

Havaların soğumasıyla birlikte grip, soğuk algınlığı, öksürük gibi şikâyetlerde artış yaşandı. Şifayı doğal ürünlerde arayan vatandaşlar ise aktarların yolunu tutuyor. Memişoğlu Baharat Satış Elemanı Ali Beyazıt, grip, soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelecek doğal önerilerde bulundu.

Beyazıt;  “Kış mevsiminde en çok satan ürünlerden biri de taze zencefil. Kaynatıp içmek isteyenler köküyle kullanabilirler. Rendeleyip çaya karıştırıp içebilirler. Yoğurda veya pekmeze karıştırıp yiyebilirler. Zencefil tozunun kullanımı daha kolay. Toz şeklinde de kullanabilirler. Bal ya da pekmeze zencefil tozu karıştırabilirler veya ıhlamurlar birlikte tüketebilirler. Aynı zamanda boğazda şişme olursa hatmi çiçeği kullanabilirler. Hem öksürüğe hem de boğaz şişliğine iyi gelir. Özellikle 4-12 yaş arasındaki çocuklar için en ideali odur. Zencefil çocuklara biraz acı geldiği için içemeyebilirler” dedi.

“DOĞRU KARIŞIM YAPILMASI GEREKİYOR”

Özellikle kış çaylarının çok fazla satıldığını söyleyen Beyazıt; “Kış çayı yapmak isteyenlerin bazıları rastgele karıştırıyor. Örneğin; ekşi ile acıyı karıştırıyorlar. Adaçayı ile hibiskus çayını karıştırıyorlar. Fayda sağlamıyor. Doğru karışım yapılması gerekiyor. Vatandaşların bilen kişilere karışım yaptırması lazım. Kış çayının içerisinde; zencefil, tarçın, havlıcan, zerdeçal ve kuşburnu var. Özellikle kuşburnu soğuk algınlığına birebir. Biraz ekşi olduğu için genellikle küçük çocuklar daha rahat içebiliyor” diye konuştu.

“KULAKTAN DOLMA BİLGİLERE İNANMAYIN”

Vatandaşlara kulaktan dolma bilgilere inanmamalarına yönelik uyarılarda bulunan Beyazıt; “Bilen kişilere danışsınlar. Örneğin; karabiberli karışım yapıyorlar. Bu kez de ateşleniyorlar. Öksürüğü kesmiyor ve üzerine ateşi yükseliyor. Havale geçirebiliyorlar. Aktarlara gelirlerse doğru karışımları bizler yapabiliriz” ifadelerini kullandı.

PINAR ÇANKAYA-DOĞAN AKŞİT​​​​​​​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner206

banner205