Güneş gözlüğü camı nasıl olmalı? İşte güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenler…

Yaz aylarının gelmesiyle beraber güneş ışınları da her geçen gün etkisini artırırken; Denizli Göz Akademi Hastanesi doktorlarından Opr. Dr. Hüseyin Aslankara, güneş gözlüğü konusunda uyarılarda bulundu. Peki güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Güneş gözlüğünün camı nasıl olmalı? Detaylar haberimizde…

Güneş ışınları, insan gözlerinin algılayamayacağı veya hissedemeyeceği oranda utraviyole (UV) radyasyonu yayıyor. Yüksek dozlardaki UV radyasyonları ciltte yanık ve kansere yol açabildiği gibi, gözlere de ciddi zararlar verebiliyor. Bu nedenle güneş gözlüğü satın alırken, gözlüğün yüzde 100 UV-A ve UV-B blokaj gibi özelliklere sahip olup olmadığına bakılması gerekiyor. Zararlı güneş ışınlarının göze verdiği zararlardan bahseden Denizli Göz akademi Hastanesi doktorlarından Opr. Dr. Hüseyin Aslankara; “Ozon tabakasının incelmesi ile ‘UV-A ve UV-B’ dediğimiz ışınlar zararlı. Yaz aylarının başlaması ile birlikte bu zararlı ışınlar dünyamıza gelmeye başladı. Özellikle güneşin yoğun olduğu dönemlerde ultraviyole ışınları göze ciddi ve çeşitli zararlar vermektedir. Bu zararlı ışınlar, göz çevresinde kırışıklıkları arttırır, deride kansere sebep olabilir. Göze geldiğimizde ‘et yürümesi’ dediğimiz bir durum oluşuyor. Bunun da en birinci sebebi güneşteki zararlı ultraviyole ışınlar. Ayrıca katarakt yoğunluğunda artışa yol açıyor. En önemlisi ise gözün sinir tabakasında ‘sarı nokta’ dediğimiz görme merkezi var. Bu sarı nokta da sarı nokta hastalığına yol açıyor. Bu sebeple güneş gözlüğünün sadece yaz aylarında değil kış aylarında da kullanılması çok önemli. Aksesuar ve estetik amaçlı değil özellikle sağlık açısından güneş gözlüğü kullanımı göz sağlığını korumak sebebiyle çok önemlidir” dedi.

“GÖZLÜK CAMININ YÜZDE 100 ULTRAVİYOLE KORUMASI OLMALI”

İmitasyon gözlükle kaliteli bir gözlük arasındaki farkın anlaşılmadığını belirten Opr. Dr. Aslankara; “Güneş gözlüğü alırken markası ve parası önemli değil, ancak mutlaka gözlük camının yüzde 100 ultraviyole korumasının olması gerekiyor. Buradaki asıl önemli amaç, güneşten gelen zararlı ışınları engelleyen bir gözlük olması. Bu nedenle dışarda herhangi bir yerde öylece tezgahta duran ve satılan gözlükleri almamamız gerekiyor. Çünkü o gözlüklerde ultraviyole ışın koruması var mı yok mu bilmiyoruz, bilemiyoruz” diye konuştu.

“UZUN SÜRELİ KULLANIMDA CİDDİ ZARARLARI VAR”

Opr. Dr. Aslankara sözlerinin devamında şunları söyledi; “Ultraviyole koruması olmayan gözlük kullandığımızda korumayı bırakın bize çok fazla zararı oluyor. Bu gözlükler özellikle koyu cama sahip oluyor. Göz bebekleri bu koyu camın arkasında biraz daha büyüyor. Ama normalde göz bebekleri güneş ışığında iyice küçülür. Bu küçülmenin sebebi ise güneşin zararlı ışınlarını göze geçirmemektir. Ancak koyu cam taktığımızda göz bebekleri büyüyor. Bir de o kullandığımız gözlükte ultraviyole koruması yoksa, gözün arka kısmına daha fazla zarar veriyoruz. Çünkü zararlı ışınlar direkt olarak gözün arka kısmına geçiriliyor. O yüzden çocuklarda ve yetişkinlerde ultraviyole koruması olmayan bir gözlük camı kullanmanın hemen olmasa da uzun süreli kullanımda göze ciddi anlamda zararı var.”

“GÜNEŞ GÖZLÜKLERİNİN OPTİK MAĞAZASINDAN ALINMASI GEREKİR”

1975 yılından beri Denizli’ye hizmet veren Modern Optik Genel Müdürü Mehmet Volkan Erişkin, gözlük alırken neye dikkat edilmesi gerektiğini aktardı. Erişkin; “Güneş gözlüğü özellikle güneşin zararlı ışınlarından bizi koruması adına camları UV 400 korumalı özel camlar olmalı. Piyasada birçok yerde satılan gözlüklerin Sağlık Bakanlığı onayı, CE sertifikası yoktur ve UV 400 koruması o gözlüklerde mevcut değildir. Dünya Sağlık Örgütü’nün gözlükçülerde olmasını gerektirdiği zorunlu kıldığı bir şey var. Bu da CE standartları belgesidir ve tüm dünya ülkeleri tarafından kabul edilir. Bu standartlarda olmayan gözlükler hem sağlıksızdır hem de satışa uygun değildir. Bu sebeple güneş gözlüklerinin bir optik mağazasından alınması gerekmektedir. O bijuteriler de falan satılan gözlüklerin cam kalınlıkları çok çok incedir. Güneşin zararlı ışınlarını geçirmeme olayı çok çok azdır. Bu sebeple gözlere ciddi anlamda zararlıdır” dedi.

“ÇOCUKLARA O GÖZLÜKLER ALINMAMALI”

Ailelere de seslenen Erişkin; “Özellikle aileler çocuklarına karşı bu konuda hatalar yapıyor. Çocuk mağazalarından alınan gözlüklerin bu standartlarda olma şansı yok. Belli anti alerjik saplar, polarize camlar gibi önemli özellikleri olması gerekir. Fakat maalesef ki çocuk mağazalarında, bijutericilerde satılan çocuk gözlükleri yavrularımıza fazlaca zarar vermektedir. Lütfen aileler, ‘çocuklar istiyor’ diye buralardan bu gözlükleri almasınlar” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER