‘GÜNEYLİLER BULUŞMASI’ BAYRAM HAVASINDA GEÇTİ

Burdur’un Güney Mahallesi’nde ‘Güneyliler Buluşuyor’ etkinliği düzenlendi. Buluşma kapsamında eski oyunlar oynandı, konserler verildi. Mahallede adeta bayram havası yaşandı.

‘GÜNEYLİLER BULUŞMASI’ BAYRAM HAVASINDA GEÇTİ

Burdur’un Yeşilova İlçesi’ne bağlı Güney Mahallesi’nde düzenlenen ‘Güneyliler Buluşuyor’ etkinliği, mahallelilerden yoğun gördü. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde ve Avrupa’da gurbetçi olarak yaşayan Güneyliler, etkinlikte bir araya gelerek; birlik ve beraberlik örneği sergiledi. Etkinlik, yemek ve dualarla başladı ve tertiplenen çeşitli oyunlarla devam etti. Etkinlikler kapsamında eskilerin çocukluk oyunlarından olan; çivici, kağnı ve çember yarışması gibi oyunlar oynandı. Etkinlikte; eski oyunlar yad edildi, gelenekler hatırlandı.

“KÖYLERİN GELENEK VE GÖRENEKLERİNİ YAŞATMAK İÇİN BURADAYIZ”
Etkinliği düzenleyen ve İstanbul’da öğretmenlik yapan Orhan Batbay, buluşmayı düzenlemedeki amaçlarının geleneklerini unutturmamak olduğunu söyledi. Batbay; “Bu etkinliği ilk kez düzenliyoruz. Güney gibi köyler zaman zaman bazı değerlerini unutuyorlar. Biz gençlere bu değerleri hatırlatmak için buradayız. Avrupa’ya ciddi bir göçümüz var. Orada ve Türkiye’de yaşayan gençleri birleştirmeye ve onları kucaklaştırmaya çalışıyoruz. Köylerin gelenek ve göreneklerini yaşatmak için buradayız. Bizler yıllar evvel kağnı, çivici, çember gibi oyunları oynuyorduk ve böyle basit oyunlardan mutlu oluyorduk. Fakat şimdiki çocuklarda bunu göremiyoruz. Telefon, tablet gibi şeylerden mutlu oluyorlar. Bizim o sokak oyunları daha keyif vericiydi. Bu oyunları etkinliğe özellikle koyduk. Etkinliği tekrar düzenlemek ve devam ettirmek istiyoruz. Emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“ETKİNLİĞİ DEVAMLI HALE GETİRMEK İSTİYORUZ”
Geçmişte Güney’e hizmet etmiş olanları da unutmayarak buluşmaya davet ettiklerini kaydeden Güney Mahalle Muhtarı Ahmet Atlı, şu ifadeleri kullandı: “Elimizden geldiği kadar herkesi mutlu etmeye çalıştık. Gelen herkesin ayaklarına sağlık. Buluşmayı düzenlemedeki amacımız: Güney halkına geçmişini unutturmamak, değerlerini hatırlatmak. Herkes gelsin kaynaşsın istedik. Etkinliği devamlı hale getirmek ve önümüzdeki yıllarda tekrar düzenlemek istiyoruz. İlgi gösteren herkese teşekkür ediyorum.”

GÜNEY HALKI TÜRKÜLERLE COŞTU
Oyun ve yarışmaların sonrasında Güney’de görev yapmış, köye ve etkinliğin düzenlenmesine katkıda bulunan kişilere plaketleri verildi. Törenden sonra sahneye Güneyli Sanatçı İsmail Barkan çıktı ve türküleriyle dinleyenlerin kulaklarının pasını sildi. Barkan’dan sahneyi devralan Burdurlu Sanatçı Ümran Özdemir türkü ve şarkılarıyla davetlileri coşturdu. Son olarak sahneye çıkan Işıl Koç’un konserinin ardından etkinlik son buldu.

SERDAR KİRİŞ – DOĞAN AKŞİT 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211