GÜRAN; 'SUYUN ALTERNATİFİ YOK'

GÜRAN; 'SUYUN ALTERNATİFİ YOK'

DRT Denizli’de yayınlanan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk olan DESKİ Bilgi İşlem Daire Başkanı Mustafa Güran; “Çok su varmış gibi gözükse de aslında su fakiri bir ülkeyiz. Bunu Orman ve Su İşleri Bakanımız sürekli söylüyor. Suya çok önem vermemiz gerekiyor. Çünkü suyun bir alternatifi yok. Şuanda Dünya’nın 3’te 1’i temiz su kaynaklarına ulaşamıyor” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ Bilgi İşlem Daire Başkanı Mustafa Güran, DRT Denizli’de yayınlanan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk oldu. “Çok su varmış gibi gözükse de aslında su fakiri bir ülkeyiz” diyen Güran, “Bunu Orman ve Su İşleri Bakanımız sürekli söylüyor. Suya çok önem vermemiz gerekiyor. Çünkü suyun bir alternatifi yok. Şuanda Dünya’nın 3’te 1’i temiz su kaynaklarına ulaşamıyor. Özellikle Afrika’ya temiz su kaynaklarında sondaj gibi yardım çalışmalarında bulunuluyor. Suya ulaşabilmek çok farklı bir şey.  Çünkü su bir yerde boldur ama yerleşim yerleri oraya yakın olmayabilir. O yüzden suya ulaşım her zaman sıkıntılı olabilir” diye konuştu.

“SCADA SİSTEMİ; SUYUN YÖNETİMİDİR”
Denizli’de uygulanan SCADA Sistemi hakkında da açıklama yapan Güran şunları söyledi: “SCADA Sistemi artık sıkça adını duyduğumuz bir sistem. Çünkü teknoloji ile birlikte bazı şeyler otomatikleştirilmesi gerekiyor. SCADA sadece için değil, bütün kontrol gerektiren operasyonlarda yapılan bir sistemdir. SCADA, Supervisory Control And Data Acquisition kelimelerinin ilk harflerinden oluşmuştur. Bir anlamda suyun yönetimidir. Denizli merkezde bu sistemi kullanıyoruz. İlçelerde de bunu yaygınlaştıracağız. Çünkü ilk başta merkezde uygulayıp, başarılı olduktan sonra ilçelere uyguluyoruz. Şuanda merkezde 56 tane içme suyu deposu, 60 tanede derin kuyu pompası, SCADA Sistemi’ne bağlı bir şekilde çalışıyor.”

“SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN BELİRLEDİĞİ 0,5 PPM’İ SAĞLAMAMIZ GEREKİYOR
4 tanede terfi istasyonunun olduğunu söyleyen Güran; “Terfi istasyonu da suyun kotunu arttırmak için yapılan bir operasyon. Bu içme suyu depolarında; klor ölçümü, takviyesi, yapıyoruz. Klor seviyesinin belli bir seviye üstü insan sağlığına zararlı, belli bir seviyenin altı da hastalıklarla mücadele için gerekli. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği bir değer olan 0,5 ppm’i sağlamamız gerekiyor. SCADA Sistemi olmadan önce 56 tane depoya 3 tane ekiple gidilip kontrol yapılıyordu. Ama onda da istenen değer kısmen sağlanabiliyordu. Ama şuanda SCADA Merkezimiz’de anlık takip edildiği için bütün depolarımızda anlık olarak kontrol edip müdahale edebiliyoruz. Bunun haricinde su kalite parametrelerini izliyoruz” diye konuştu.

“SCADA İLE AYNI ZAMANDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ SAĞLANIYOR”
 Vatandaşlara en kaliteli suyu sağlayabilmek için sürekli olarak izleme yaptıklarının altını çizen Güran Şöyle devam etti: “Su depolarında giriş çıkışlarda otomatik vanalar var. Gökpınar gibi kendisi akarak gelen kaynaklarımız var. En çok bu kaynakları kullanmamız gerekiyor. Sonrasında diğer kaynaklara geçmemiz gerekiyor. SCADA Sistemi ile bunu sağlıyoruz. Öncelikle Gökpınar’dan gelen suyu dağıtıyoruz. Bir depo dolunca otomatik kapanıp diğerine otomatik olarak geçerek ilerliyor. Suyun yeterli olmadığı zamanlarda bu depolara bağlı derin kuyularımızda sırasıyla enerji verimliliği en çok olandan en az olanına doğru gidiyor ve bu şekilde enerji verimliliği sağlıyoruz. 

 

FERHAT SOLKOL  

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221