HANÇALAR’IN ŞAİR KADINI: MELAHAT KUZU 

‘Hançalar’ın Şair Kadını’ olarak bilinen Melahat Kuzu 63 yaşında hala şiir yazmaya devam ediyor. Evli ve 4 çocuk annesi Melahat Hanım, yazdığı şiir, şarkı ve türküleri hiçbir maddi karşılık beklemeksizin bestelemek isteyen sanatçılara veriyor.

Denizli’nin Çal İlçesi’ne bağlı Hançalar Mahallesi’nde Hüseyin ve Emine Kiriş çiftinin beşinci kızı olarak dünyaya gelen ve ‘Hançalar’ın Şair Kadını’ olarak tanınan Melahat Kuzu (63), şiire olan yeteneğini henüz küçük yaşlarda fark etmişti.  Kuzu, beşinci sınıfı bitirdiği yıl, Isparta Gönen İlk Öğretmen Okulu Sınavı’nı kazandığı halde dönemin “kızlar okumaz” düşüncesi gereği okula gönderilmedi. Her türlüğü zorluğa rağmen yılmayan ve  şiir yazmaya devam eden Kuzu, şiirlerinde Hançalar’ı, dağları, ilham aldı ve ilmek ilmek dokudu. Kuzu; ses sanatçılarına, şarkıcılara, türkücülere bestelemeleri için şiirlerini hiçbir maddi karşılık beklemeksizin veriyor.

YENİ KİTABIM YOLDA
Yazdığı şiirleri kitaplaştıran ve 2006 yılından beri kitap yazmaya devam eden Yazar Kuzu, konuya ilişin şunları söyledi: ”2006 yılında ilk kitabım ‘Gönül Telimden’ isimli kitabı çıkardım. “2014’te Kırmızı Topraklı Anadolu Kadını’ isimli bir kitap daha çıkardım. Üçüncü kitabıma, şiirlerime ilham olan Çökelez Dağı’nı konu ettim. İsmi Çökelez’den Doğan Güneş ve yakında çıkacak.”

“ŞİİRİMİ ADNAN KOPARAN’A VERDİM”
Maddiyata önem vermediğini dile getiren Kuzu, Adnan Koparan’ a verdiğini iddia ettiği şarkısı hakkında ise şöyle konuştu: “ Yazdığım şiirleri hiç bozmadan, üslubuna uygun okuyabilenlere şiirlerimi hiçbir maddi karşılık beklemeden veriyorum. Adnan Koparan’ a da bunu dedim. Oğlum Adnan güzel oku, kendine göre okuma. O da bana dedi ki şarkı çıktığında: ‘Melahat Abla o şiiri türkü haline getirip de senin dediğin gibi okumak için 15 gün stüdyodan çıkmadım.’ Söylediği gibi aynısını da yapmış. Bu, ‘Kırmızı Çubukta Biter Yaş Üzüm’ türküsü eşime yazdığım bir türküydü. İsmail Magat’a türkü verdim. Efe istemişti gelmedi. Gelirse ona da veririm. Dağıtıyorum şiirlerimi.”

İlk şiirini Honaz Çınaraltı’nda bir şiir dinletisinde okuduğunu ifade eden Kuzu’nun ilk şiiri şöyle:

Sözümü söylerim ayan

Bulaştırmam dile yalan

Haram geçmez boğazımdan

Dürüstlüktür benim mayam

Ben insanlar sevdalısı

Hep yüreğimden bakmışım

Hançalar Köyü’nde doğdum

Gurbeti hiç tatmamışım

Bir gün biter bu hikayem

Öleceğim bu toprakta

Bas bağrına beni Hançalar

Adım kalsın bir sokakta

Mektupların köşesine

Yazsalar Melahat Sokak

Unutulmaz benim adım

Sokaklara hazin bir tat

Melahat Abla Sokağı

Anayolun tam sapağı

Kapatıyorum kapağı

Unutulmaz bir sokakla

SERDAR KİRİŞ – ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER