Hasan Kazdağlı Türkiye Ekonomi Kurumu Başkanı oldu! Hasan Kazdağlı kimdir?

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün himayesinde 1929 yılında kurulan Türkiye Ekonomi Kurumu, 6 Nisan Cumartesi Günü Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Başkanlık görevine; Son Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci döneminde Ekonomi Bakanlığı Baş Danışmanlığı görevini yürüten Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Hasan Kazdağlı getirildi.

Hasan Kazdağlı Türkiye Ekonomi Kurumu Başkanı oldu! Hasan Kazdağlı kimdir?

1929 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün himayesi ile Meclis Başkanı Kazım Özalp Paşa önderliğinde kurulan Türkiye Ekonomi Kurumu, 6 Nisan Cumartesi Günü olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi.

Genel Kurul sonrasında tek liste ile seçime gidildi. Genel kurul üyelerinin tümünün desteğini alan Son Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci döneminde Ekonomi Bakanlığı Baş Danışmanlığı görevini yürüten Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Hasan Kazdağlı, kurumun başkanı oldu.

Türkiye Ekonomi Kurumu’nun, Türkiye’den Uluslararası İktisat Derneği’ne üye tek kurum olduğunun altını çizen Başkan Prof. Dr. Kazdağlı, “Böylesi bir Cumhuriyet kuruluşunun başkanlığı görevini büyük bir onur olarak görüyorum. Bu görevin sorumluluğun bilinci içinde davranacağımı belirtmek istiyorum. Yönetim kuruluna seçilen çok değerli iktisatçı arkadaşlarımla birlikte yoğun bir çalışma programı ile projelerimizi hayata geçireceğiz. Destek veren tüm genel kurul üyelerine ve yönetimde birlikte çalışma teklifimi kabul eden çok değerli iktisatçı arkadaşlarıma şükranlarımı sunarım. Kurumun aynı zamanda vakfı da var ve vakfın da başkanıyım. Bu kurum bir cumhuriyet dönemi kuruluşudur. Şimdiye kadar çok önemli görevler yapmıştır. Ben de bu kurumun 10’uncu başkanıyım. Bunun sorumluluğu içinde çalışacağım. Konferans ve seminerler yapacağız. Ülkedeki ekonomik alanındaki çalışmaları öne çıkaracağız ve bu yönde yapılacak olan çalışmaları destekleyeceğiz. Tabi ki iktisat bilimi ve eğitimin geliştirilmesi için kurum olarak üniversite ve diğer kuruluşlarla işbirliğimizi sürdüreceğiz. Türkiye’nin 4 bir tarafındaki üniversiteler ile seminer ve sempozyumlar yapıyoruz ve buna devam edeceğiz” dedi.

HASAN KAZDAĞLI KİMDİR?

Aslen Denizlili olan Prof. Dr. Kazdağlı; PAÜ Rektörlüğü, Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, Yüksek Öğretim Kurumları Başkan Danışmanlığı, Savunma Sanayi Müsteşar Danışmanlığı, TOBB Ekonomi ve teknoloji Üniversitesi Mütevelli Üyeliği, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği, Kredi Yurtlar Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı ve son olarak da Son Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci döneminde Ekonomi Bakanlığı Baş Danışmanlığı görevlerini üstlenmmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER