Havaalanı Taksi bu kez tam uçtu! Çardak Hava Limanı taksi krizi çözüldü mü?

Çardak Hava Limanı’nda bir türlü çözülemeyen “taksi sorunu”, Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin gerçekleştirdiği taksi ihalesi ile de bir çözüme kavuşamadı.

Çardak Hava Limanı’nda bir türlü çözülemeyen “taksi sorunu”, Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin gerçekleştirdiği taksi ihalesi ile de bir çözüme kavuşamadı. İhaleyi; Pamukkale Taksi’den ayrılan bir grup tarafından kurulan yeni taksi şirketi Ortaçeşme Taksi Kooperatifi kazanırken, şirket araç başına aylık KDV Hariç 28 bin lira kira verecek. Ortaçeşme Taksi Kooperatifi DHMİ’ye 10 taksi için aylık 280 bin lira, yıllık ise toplam 3 Milyon 360 bin Lira + KDV hat işletme kirası ödeyecek. İhaleye Havataş Taksi Kooperatif, Ortaçeşme Taksi ve Antalya’dan bir firma katıldı. Pamukkale Taksi DHMİ ile mahkemelik olduğu için ihaleye alınmadı. İhalede Havataş Taksi Kooperatif ile Ortaçeşme Taksi son ana kadar yarıştı. Ancak Havataş Taksi Kooperatif 27 bin 600 TL’de kaldı. Ve ihaleyi taksi başı aylık 28 bin lira fiyata çıkan Ortaçeşme Taksi Kooperatifi kazandı.

HAVAALANI’NDA TEK TAKSİ ARTIK “ORTAÇEŞME” TAKSİ

Denizli Çardak Hava Limanı’nın taksi hattı işletmesi ihalesini kazanan Ortaçeşme Taksi Kooperatifi’nin Başkanı Akın Toprakçı, “İhaleyi kazandığımız için havaalanında taksi hizmetini sadece biz vereceğiz” dedi. Ortaçeşme yetkilileri devamla, “Pamukkale Taksi’den ayrılan arkadaşlarla bir kooperatif oluşturduk. Ortaçeşme Taksi. Kooperatife kayıtlı 11 araç var. Ancak 10 araçla hizmet vereceğiz. Bizim için yüksek bir ihale oldu, ancak işimizin arkasındayız. Hizmet vermeye devam edeceğiz. İhaleyi kazandığımız için havaalanında taksi hizmetini sadece biz vereceğiz” diye konuştular.

HAVAALANI YOLCULAR HALEN KAYGILI

Öte yandan, Çardak Hava Limanı’nda bir süredir devam eden “taksici-taksi dolmuşçu” tartışması Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin 19 Şubat Salı günü gerçekleştirdiği ihale ile de çözüme ulaşmışa benzemiyor. 3 firma ve kooperatifin katıldığı ihalede ortaya fahiş bir hat işletme kirası çıkarken, kazanan kuruluşun bu kadar yüksek bir kira bedelini nasıl ödeyeceği konusu hem kaygı yarattı hem de tartışma konusu oldu. Çardak Hava Limanı’nı sık sık kullanan Denizlili yolcular ve özellikle de işadamları ise ihale sonucundan kaygılı.

PINAR ÇANKAYA

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2019, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER