“Hayal ettiğimiz Çal’ın yüzde 70’lerindeyiz”

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Yerel Dünya’ programında ilçeye yapılan yatırımlar hakkında konuşan Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan; “Hayal ettiğimiz Çal’ın yüzde 70’lerindeyiz. Önümüzdeki günlerde yapmış olduğumuz çalışmalarla vermiş olduğumuz bütün sözleri yerine getireceğiz” şeklinde ifade etti.

“Hayal ettiğimiz Çal’ın yüzde 70’lerindeyiz”

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, DRT ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan ‘Yerel Dünya’ programında ilçeye yapılan yatırımlar hakkında konuştu. Eetap etap ilerlediklerini ve dokunmadıkları mahallenin kalmadığını ifade eden Başkan Akcan; “Özellikle üst yapıda hemen hemen her mahalleye girildi. Mahallelerin ihtiyaçlarının hemen hemen yüzde 70-80’ni karşılandı. Halı sahalar, parklar, bahçeler, piknik alanları, yollar, sulama havuzları, huzur evi, kültür merkezi, toplantı salonu, düğün salonu, festival alanı… Bütün bunlara baktığımızda, hakikaten bir yol aldık, ilerleme yaptık. Yeterli mi? Tabi değil. Konut sıkıntısına baktığımızda geçmişe nazaran konut sıkıntılarının olmadığı bir ilçeyiz. Her geçen gün yeni konutların ilave yapılıyor. 354 yeni TOKİ ilavesi, özel şirketlerin yapmış olduğu konutlarla beraber, 4’üncü etap yaklaşık 300 konut tekrar 2022’de çağrıya çıkacak ve 2023’te inşallah inşaatına başlanacak. Mahallelerimizde kapalı pazar yerleri yaktık. Büyükşehir Belediyesi ile beraber; santral garaj, itfaiye binası, piknik alanları çalışmalarımız oldu. İçme suyu ile ilgili sıkıntılar, mahalleler arası yolların sıkıntıları çözüldü. Bugün Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Zolan’la Sazak Dörtyol’dan Sakızcılara kadar olan 12 kilometrelik yolun, yeniden yapımıyla ilgili asfalt döküm programından geldik. Bunlar her geçen gün bunlara yenileri ilave yapılıyor ve ilave yapılacak. Hayal ettiğimiz Çal’ın yüzde 70’lerindeyiz. Önümüzdeki günlerde yapmış olduğumuz çalışmalarla vermiş olduğumuz bütün sözleri yerine getireceğiz. Burada daha 2 yılımız var. İnşallah bu iki yıl içerisinde o sözlerin hepsini yerine getirip, vatandaşlarımıza vermiş olduğumuz sözleri tutacağız” dedi.

“Her büyüme bir ekonomidir”

2014 yılında ‘Tarım Kenti Çal’ programıyla yola çıktıklarını hatırlatan Başkan Akcan; “Dünyada pandemi diye bir şey yokken biz 2014 yılında ‘Tarım Kenti Çal’ programıyla çıktık. Kimisi; ‘Tarım ne? Sanayiyi niye getirmiyorsun? Sanayiler niye yapılmıyor? İşyeri ve işletmeler niye yapılmıyor?’ derken biz ısrarla; ‘Tarım kenti’ dedik. Bugün dünyaya baktığımızda bizim ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı. Bugün her geçen gün tarımda büyüyoruz. Her büyüme bir ekonomidir. Her kapasite her büyüme aynı zamanda bir istihdam demektir. Tekstil geçmişte hep yapıldı, battı. Tekstili söylediğimizde de insanların çoğu inanmadı. ‘Geçmişte bu oldu, bu mu olacak?’ dediler. Bugün Deniz Tekstil, Derya Baltalı Abi geldi burada işletme açtı. Şu anda sadece bayan 170 kişi çalışıyor. İnşallah bunun kapasitesi 400 olacak. Derya Bey bunun sözünü de verdi. Bu çok önemli bir şey. Bunun yanında yüzlerce insan tarımda, kekikte, lavanta ve değişik yerlerde çalışıyor. Soğuk hava depolarımıza her geçen gün ilaveler yapılıyor” diye konuştu.

“Büyüyoruz, genişliyoruz ve gelişiyoruz”

İlçede turizme başladıklarını ifade eden Başkan Akcan, şunları söyledi: “4 işletmenin birleştiği ‘Bağ Yolu’nu kurduk. Önümüzdeki günlerde otellerin yapımıyla ilgili çalışmalarımız olacak. Bütün bunlara baktığımızda hakikaten büyüyoruz, genişliyoruz ve gelişiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2022, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER