İbrahim Tefenlili; “Cevizin borsasını Denizli belirleyecek”

Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili “5 yıl sonra Türkiye’de ceviz alım satım fiyatını belirlemeyi hedefliyoruz. 40 sene evveline baktığımızda yaşlılarımız bilir, biz ceviz ithal etmiyorduk. Hatta ihraç ediyorduk.” dedi.

İbrahim Tefenlili; “Cevizin borsasını Denizli belirleyecek”

Denizli Ticaret Borası Başkanı İbrahim Tefenlili, 1 Şubat 2019 Cuma Günü Denizli’de incelemelerde bulunacak olan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin 110 bin ceviz fidanı dağıtım törenine katılacağını açıkladı.

Denizli’de 5 yıl içerisinde 500 bin ceviz fidanını toprakla buluşturacaklarını belirten Başkan Tefenlili,  “Cuma günü saat 10:00’da Tarım Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin katılımı ile Sevindik Pazaryeri’nde Tarım İl Müdürlüğü vasıtasıyla fidan dağıtacağız. 5 yılda 500 bin fidan projemiz için her yıl 100 bin fidan vereceğiz. Hatta bu sene 110 bin fidan vereceğiz. 19 ilçemizin 17 sinden talep geldi. Tarım İlçe Müdürlüklerimiz yerleri görüp onay verdikten sonra alınan bir karar. 1.480 tane çiftçimizin başvurusu üzerine bir proje, hatta daha fazla talep olursa onu da karşılamaya çalışacağız. Tavsiye ettiğimiz şey şu;  bu aşılı fidanlar 5-6 sene de verim vermeye başlıyor. Ve fidanların verim vermeye başladığı zaman getirisi aylık olarak asgari ücretin üzerinde. Şöyle yapın, böyle yapın demekten ziyade balık tutmasını öğretmeye çalışıyoruz. Biz bunu desteklemeye çalışıyoruz. İnşallah bunu şehrimize kazandırırız, amacımızda şehrimiz artık cevizle anılsın. O hale gelsin ki böyle çok ceviz yetiştirelim. Biz bu ülkeye ceviz ithal ediyoruz. Yani bu güzel toprak ve havamızda ceviz yetiştiremezsek bu bizim suçumuz. Biz DTO olarak üzerimize düşen görevi yapmazsak bu bizim acizliğimiz olur. Onun için biz yönetimimiz ve Meclisimiz olarak böyle bir karar aldık. İnşallah şehrimizde bu kampanyayı başarılı olarak sonuçlandıracağız.” dedi.

“CEVİZİN FİYATINI BELİRLEYEN İL OLACAĞIZ”

Denizli Ticaret Borsası Başkanı Tefenlili, “5 yıl sonra Türkiye’de ceviz alım satım fiyatını belirlemeyi hedefliyoruz. 40 sene evveline baktığımızda yaşlılarımız bilir, biz ceviz ithal etmiyorduk. Hatta ihraç ediyorduk. Badem de öyle. Şimdi ikisini de ithal ediyoruz. Ama bu övünülecek şey değil. Tamamen bu bizim tembelliğimizden, kesmişiz dikmemişiz. Bu bir başlangıçtır, fidanla toprağı buluşturacağız. Denizli buna müsait bir yer.” diye konuştu.

MUHAMMET KARAÇAY - MEHMET ÜNLER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211