İlmek ilmek örüyorlar, ev bütçelerine katkı sağlıyorlar

Hem hobi hem ekmek kapısı olabilecek bir iş hayaliyle yola çıkan ve KOSGEB’den aldığı hibeyle işletme sahibi olan Durdane Bacaksız, ev hanımlarını Amigurumi (Dolgu Bebek) Kursu’nda buluşturdu. Kursta hem eğlenip hem öğrenen kursiyerler ilmek ilmek ördükleri ürünleri satarak ev bütçelerine de katkıda bulunuyor.

İlmek ilmek örüyorlar, ev bütçelerine katkı sağlıyorlar

Tekstil sektöründe 20 yıl boyunca çalışan 41 yaşındaki Durdane Bacaksız, kendisi için hem hobi hem de ekmek kapısı olabilecek bir işletme açma hayalini gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl bu hayalini gerçekleştirmeye karar veren Bacaksız, KOSGEB’den 50 bin Lira hibe destek aldı ve Değirmenönü Mahallesi’nde ‘Denizli Yumak Örgü Evi ve Organizasyon’ isimli işletmeyi açtı. Merkezefendi Halk Eğitim Merkezi ile de görüşen Bacaksız, işletmesinde ev hanımlarına yönelik Amigurumi (Dolgu Bebek) Kursu başlattı. Gruplar halinde 75 ev hanımının katıldığı kurs; haftada 4 gün, Merkezefendi Halk Eğitim Merkezi’nden gelen kurs eğitmeninin katılımıyla gerçekleşiyor. Ev hanımları 4 günlük kursun 3 günü örgü, 1 günü ise iğne oyası öğreniyor. 2018 yılının Eylül ayında başlayan ve 28 Mayıs 2019’da sona erecek kursta kadınlar; dolgu bebekler, oyuncak hayvanlar, çantalar, atkılar, şapkalar, patikler gibi el emeği göz nuru örgüler yapıyor.

“ÇOCUKLAR VE BEBEKLER İÇİN TAMAMEN ZARARSIZ OYUNCAKLAR ÖRÜYORUZ”

Kursa örgü konseptiyle başladıklarını ancak Amigurumi’nin daha çok dikkatini çektiğini belirten İşletme Sahibi Durdane Bacaksız; “Kursumuza genellikle ev hanımları geliyor. Çoğu zaman oyuncak bebekler ve hayvanlar örüyoruz. Özellikle plastik oyuncaklar küçük çocuklar için zararlı olabiliyor. Biz tamamen çocuklara, bebeklere zarar vermeyen oyuncaklar örüyoruz. Pamuk iplikler kullanıyoruz. Oyuncaklarımızın gözleri için kilitli gözler seçiyoruz. İçlerini elyafla dolduruyoruz. Ayrıca ördüğümüz ürünler yıkanabilir. Bu sayede hijyenik olmasını da sağlayabiliyoruz” dedi.

“KADINLARIMIZ ÜRETKEN OLMALI”

Kursa gelen kadınların hem eğlendiğini hem de üreterek bütçelerine katkı sağladıklarını söyleyen Bacaksız; “ Kursiyerlerimiz için çok güzel bir hobi oluyor. Kursa geldiklerinde bütün streslerini atıyorlar. Hem örgü örüyorlar hem de diğer kadın arkadaşlarla güzel vakit geçiriyorlar. Bazı kursiyerlerimiz ürettiklerini 50-200 TL arasında satarak evlerine katkıda da bulunuyor. Denizli’deki tüm hanımlarımızı kursumuza davet ediyorum. Kursumuz için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Kadınlarımız üretken olmalı. Evlerinden dışarı çıkmalı. Kitap okumalı, örgü örmeli, kendilerine vakit ayırmalı ve bir hobi edinmeli” diye konuştu.

“KURSA KEŞKE DAHA ÖNCE BAŞLASAYDIM”

Kurstan duyduğu memnuniyeti dile getiren kursiyerlerden ev hanımı Nilgün Malaş; “Evde yapacak iş kalmadı. Gezmeler de bitti. Canım sıkılıyordu. Bir değişiklik olsun istedim ve kursa başladım. Severek yapıyorum. Kurs mekanımız çok güzel. Burada olmaktan çok mutluyum. Kurs sayesinde sosyalleşiyoruz. Farklı insanlar tanıyoruz. Güzel arkadaşlıklar kuruyoruz. ‘Keşke daha önce kursa başlasaydım’ diyorum” ifadelerini kullandı.

“KURSTA MUTLULUK DEPOLUYORUZ”

Kursiyer Serpil Çiftçi ise hem eğlendiklerini hem de öğrendiklerini belirterek; “Bizim için bir farklılık oluyor. Kursa gelince tüm stresimizi atıyoruz. Sadece örgü örüyoruz. Bir şeyler üretiyoruz. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Kursta mutluluk depoladığımız için bu mutluluk eve de yansıyor. Aynı zamanda ördüğümüz oyuncakları, çantaları, patikleri sosyal çevremizden sipariş alarak satıyoruz” dedi.

PINAR ÇANKAYA-ALPER PARLAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER