İLTAM DENİZLİ VE EGE BÖLGESİ'NE HAYAT VERECEK

İLTAM DENİZLİ VE EGE BÖLGESİ'NE HAYAT VERECEK

Pamukkale Üniversitesi İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (İLTAM) hizmete girdi. 8 bin 363 metrekare kullanım alanına sahip olan, 9 laboratuvar ve konferans salonundan oluşan merkez; özellikle sağlık, sanayi ve teknoloji alanında Denizli ve Ege Bölgesi’ne damga vurmaya hazırlanıyor.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) bünyesinde bulunan İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (İLTAM) kaliteli insan gücünün sürekli eğitimini sağlayarak ve bilgi birikimini arttırarak verim, etkin bir çalışma ortamı sağlamak için hizmete girdi. Yaklaşık 20 Milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştirilen merkezde, ileri teknoloji kullanılarak sağlık sektöründe öncü olmayı hedefliyor.

REKTÖR BAĞ’IN ÖNCÜLÜĞÜNDE KURULDU
PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın destek ve katkılarıyla hizmete giren İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde 4 uzman, 1 tekniker ve 4 memur ile işleyişine başladı. Birimi gelişmesi için ayrıca akademik ve teknik kadro artırımı ile ilgilide çalışmaların yapıldığı belirtildi. Ayrıca İLTAM, uygulama açısından sadece Denizli’ye değil tüm Türkiye’ye fırsat ve olanaklar sağlaması amacıyla geliştirildi ve hizmete açıldı.  Merkezin sadece Denizli’ye değil tüm Ege Bölgesi’ne fiziksel, kimyasal, fizyolojik ve mikrobiyolojik teşhis ve analiz bakımından hizmet edilebilmesi için çalışmalar tamamladı.

“HEDEFİMİZ; DENİZLİMİZE VE EGE BÖLGESİ’NE HİZMET EDER KONUMA GELEBİLMEK”
Araştırma ve uygulama laboratuvarları hakkında teknik bilgileri aktaran İLTAM Müdürü Prof. Dr. Hamza Korkmaz Alpoğuz, “Pamukkale Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak bir yıl önce Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın destekleriyle altyapı çalışmalarına başladık. Şu anda da 9 laboratuvarımız hazır, 2 tanesi de aktif olarak 3 aydır çalışır durumda. Bunlar; kanser biyolojisi laboratuvarı ve görüntüleme laboratuvarı. En büyük hedefimiz; altyapı çalışmalarımızı tamamladıktan sonra Denizlimize ve tüm Ege Bölgesi’ne hizmet eder konuma gelebilmek” diye konuştu.

“FEN, MÜHENDİSLİK VE SAĞLIK BÖLÜMÜNDEN OLUŞUYOR”
Araştırma Merkezi’nin fen, mühendislik ve sağlık bölümünden oluştuğunu belirten Prof. Dr. Alpoğuz, “ Üç bölümde çok ciddi çalışmalar yapacağız. Şu anda hem altyapı, hem de aktif olarak çalışmalarımız devam ediyor. Görüntüleme cihazlarımız ile yaklaşık 3 aydır analizler yapıyoruz. Bu Denizli adına gurur verici bir olay diyebiliriz. Ayrıca kanser biyolojisi bölümünde DNA/RNA analizleri yapılıyor. Birkaç ay içerisinde GC/MS, HPLC, LC/MS-MS, XRD, XRF ve ICP-MS cihazlarının uygulamaya açılıp gıda, genetik, çevre, klinik, jeoloji alanlarında kalitatif ve kantitatif analizler yapılabileceğiz. Bu yapacak olduğumuz çalışmalar halen kurulum aşamasında. Yakın bir zaman içinde 9 laboratuvarımızla aktif bir şekilde hizmet vermeye başlayacağız” ifadelerini kullandı.

“DENİZLİ’Yİ MERKEZ HALİNE GETİRECEĞİZ”
“İlerleyen yıllarda hizmete giren Araştırma Merkezi ile Denizli’yi öncü sağlık merkezlerinden biri haline getirmek istiyoruz” diyen Prof. Dr. Alpoğuz, “Özellikle merkezimize kazandıracağımız bebeklerden topuk kanıyla analiz yapmak için düşüncelerimiz var. Şu anda Tıp Fakültesi’ndeki bu analizler Ankara’ya gönderiliyor. Biz merkezimize bu çalışmaları kazandırdığımız takdirde her türlü çalışmayı burada yapabileceğiz. Ayrıca kurulma aşamasında olan böbrek taşı cihazımızla da burada tahlillerimizi gerçekleştirebileceğiz. Kısacası sağlık konusunda çok iddialı olduğumuzu belirtmekte fayda var” dedi.

“SANAYİ VE TEKNOLOJİ ANALINDA DA MERKEZ OLACAK”
Prof. Dr. Alpoğuz, “Bizler İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin en büyük sanayi ve teknoloji merkezi olması konusunda da çok iddialıyız. Her şeyden önce burada emeği geçen başta Prof. Dr. Hüseyin Bağ’a teşekkür ederiz. Denizli halkına mesajımız, en iyi ve en güzel teknoloji merkezi burada oluşturulacak” dedi.

 

İBRAHİM ALAYONT-DOĞAN AKŞİT 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER