İşte doğru emzirmenin püf noktaları...

Pek çok annenin yaşadığı sorunlardan biri olan ‘yanlış emzirme’ bazen bebeklerin aç kalmasına, gelişimlerinin etkilenmesine hatta yaşamlarını yitirmelerine neden oluyor. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Emzirme Danışmanı Sunay Keyikçi, doğru emzirme teknikleri ile ilgili bilgiler verdi.

İşte doğru emzirmenin püf noktaları...

Pek çok annenin yaşadığı sorunlardan biri olan ‘yanlış emzirme’ bazen bebeklerin aç kalmasına, gelişimlerinin etkilenmesine hatta yaşamlarını yitirmelerine neden olabiliyor. Öyle ki Şanlıurfa’da son 1 ayda 8 bebek yanlış emzirme tekniği yüzünden yaşamını yitirdi. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Emzirme Danışmanı Sunay Keyikçi, DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu.

“MEMENİN KAHVERENGİ BÖLGESİ TAMAMEN BEBEĞİN AĞZININ İÇİNDE OLMALI”

Doğru emzirme tekniklerini aktaran Keyikçi; “Bebeğin yönü tamamen anneye dönecek şekilde sırtı düz bir hat üzerinde olmalı. Memenin ucu bebeğin ağzına değdirilecek. Memenin kahverengi bölgesi ise tamamen bebeğin ağzının içinde olmalıdır. 4 parmak altta, başparmak ise üstte olacak şekilde anne memeyi kavramalı, işaret parmağıyla da bebeğin çenesini desteklemeli. Üstten bakıldığında memenin kahverengi bölgesi ya hiç görünmemeli ya da çok az görünmeli. Bebeğin çenesi ve burnu da memeye değiyor olmalı. Bebeğin burnunu açmaya çalıştığınızda bebek meme ucuna kayar ve memeyi alamaz. Anne makas tutuş yapıp, memeyi üstten bastırırsa sütün akışını engeller. Bebek yeterli süt alamaz. Emzirdiğinizde bir memenin tamamını bitirdikten sonra bebeğin gazı varsa çıkartılır ve emzirme için diğer memeye geçilir. Bebek diğer memeyi emip bıraktığında bir dahaki emzirmeye son emzirilen memeden başlıyoruz. Çünkü memede ön kısımda protein ve şeker oranı yüksek bir ön süt var. Bebeğin kilo almasını sağlayan asıl süt ise dipteki yağlı süttür. Bebek o sütü mutlaka almalı ve doyuma ulaşmalıdır” dedi.

BEBEĞİNİZ EMMEYİ REDDEDİYORSA…

Emmeyi reddeden bebeklerde kullanılabilecek yöntemleri de anlatan Keyikçi; “Sağılmış anne sütünü enjektöre çekiyoruz. Memenin üzerine az az anne sütünü damlatıyoruz. Bu şekilde bebek hem alması gereken sütü almış oluyor hem de memeyi yeniden emmeyi öğrenmiş oluyor” diye konuştu.

PINAR ÇANKAYA-GÜRKAN GÖK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211