İşte kanserde beslenme reçetesi!

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programına konuk olan Özel Denizli Tekden Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Öztürk; kanserde yeni tedavi seçeneklerinin yüz güldürücü olduğunu vurguladı. “Günümüzde kanser tedavisinde çok önemli gelişmeler ve yöntemler var. Belki 10-15 yıl sonra kanser tamamen tedavi edilebilecek, tamamen ortadan kaldırılabilecek” diyen Doç. Dr. Mustafa Öztürk, doğru ve kaliteli beslenmenin hastanın direnci açısından önemli olduğuna vurgu yaptı.

Özel Denizli Tekden Hastanesi hekimlerinden Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Öztürk, DRT Denizli Televizyonu ekranlarında yayınlanan ve Meltem Badam’ın hazırlayıp sunduğu Güne Bakış programına konuk oldu. Kanserde yeni tedavi seçeneklerinin yüz güldürücü olduğunu söyleyen Doç. Dr. Öztürk, doğru beslenmenin önemine değindi. Kanserden korunmak için organik gıdaların tercih edilmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Öztürk, “Beslendiğimiz gıdalara çok dikkat etmemiz gerekiyor. Mümkün mertebe organik gıdalar ve ilaçlara maruz kalmamış, işlenmemiş gıdalar tüketmek çok önemli. Bunlara dikkat ettiğimiz ve düzenli spor yaptığımız takdirde kanserden kaçınmak mümkün olabilir. Organik ve genetiği değiştirilmemiş olan gıdaları tercih etmek çok önemli” dedi.

“KIRMIZI ETİ HAFTADA 1 VEYA 2 KEZ TÜKETİN”

Kırmızı et tüketimi ve kanser arasındaki ilişkiye de değinen Dr. Öztürk, kırmızı etin, haftada 1-2 kez tüketmesi gerektiğini söyledi. Doç. Dr. Öztürk, “Özellikle kırmızı etin çok fazla tüketildiği toplumlarda bağırsak kanserlerinin çok daha fazla olduğu görülüyor. Ancak kırmızı et çok iyi bir protein ve demir kaynağı. O yüzden haftada 1 veya 2 kez mutlaka tüketilmesi gerekiyor. Ancak biz hekimler, çok aşırı miktarda tüketip obeziteye sebep olacak kadar ciddi bir kırmızı et tüketimini tavsiye etmiyoruz. Daha çok Akdeniz tipi beslenmenin kanserde önleyici etkisi bulunmaktadır. Zeytinyağlı meyve ve sebzelerle beslenmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

“KANSER HASTALARI YÜKSEK PROTEİNLİ BESİNLER TÜKETİLMELİ”

“Kanser hastaları yüksek protein içeriği olan gıdalarla beslenmeli” diyen Doç. Dr. Öztürk, “Özellikle gerek kanserin bulunduğu yer itibariyle gerek bizim verdiğimiz kemoterapiler itibariyle kanserli hastada müthiş bir iştahsızlık, bulantı, kusma vb. semptomlar meydana gelmekte. Hastalarda zaman içinde ciddi kilo kaybı başlıyor. Bunların önüne geçebilmek için son derece kaliteli ve yüksek protein içeriği olan ve kalorisi yüksek gıdaları tüketmek gerekiyor” diye ekledi.

İŞTE KANSERDE BESLENME REÇETESİ!

Kanser hastalarına beslenme reçetesi de veren Doç. Dr. Öztürk, doğru ve kaliteli beslenmenin hastanın direnci açısından önemli olduğuna vurgu yaptı. Dr. Öztürk, “ Hastaların gün içinde bir yumurta tüketmelerini tavsiye ediyorum. Çünkü yumurtanın çok yüksek bir protein içeriği var ve aminoasitler açısından son derece zengin. Bunun dışında hasta kuruyemişlerden yiyebiliyorsa, mutlaka ceviz, fındık, badem gibi gıdaları eksik etmemeli. Bu ürünler çok yüksek kalori içeren ve son derece antioksidan özellikleri olan, enerji veren yiyeceklerden. Bunların dışında incir, hurma, muz, üzüm gibi tatlı meyveleri tüketebilirler. Canları tatlı çektiğinde özellikle sütlü tatlıları tavsiye ederim. Salatalarda zeytinyağını kullanabilirler. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıda tereyağı, bal, reçel, peynir, kepekli ekmek, yoğurt, süt, ayran, çorba gibi besleyici ürünler tercih edebilirler. Kısaca kanser hastaları yüksek proteinli ve besleyici yönü yüksek olan gıdalarla beslenmeli” diye konuştu.

“YETER Kİ GÜÇLÜ OLUN”

Kanser hastalarının özel hastalar olduğunu söyleyen Doç. Dr. Öztürk, “Biz kanserli hastalarla çok sıkı bir bağ kuruyoruz. Onların zor anlarında her zaman ellerinden tutuyor ve yürüyecekleri yolda emniyetli bir şekilde onlara refakat ediyoruz. Hastaların acil durumları olduğu zaman bizlere 24 saat ulaşabiliyorlar. Hastalar, yürüdükleri yolda yalnız olmadıklarının farkına varsınlar. Moral ve motivasyonlarını yüksek tutsunlar. Çünkü günümüzde kanser tedavisinde çok önemli gelişmeler ve yöntemler var. Belki 10-15 yıl sonra kanser tamamen tedavi edilebilecek, tamamen ortadan kaldırılabilecek. Şu andaki gelişmeler bile gayet güzel. Özellikle cerrahi yöntemlerin ve diğer yöntemlerin yardımıyla tıbbı onkoloji artık çok güzel işler başarabiliyor. Hastalarımız yeter ki morallerini bozmasın, kanser tanısını aldıklarında hemen ürkmesin” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner193