“İSTİSMARA UĞRAYANLAR, SONRAKİ DÖNEMLERDE İSTİSMAR EDİYOR”

Türkiye’de sıkça ülke gündemine oturan çocuk istismarı ve çocuk cinayetlerine yönelik açıklama yapan Klinik Psikoloji Uzmanı Haluk Alan; “Yapılan çalışmalar gösteriyor ki; zamanında istismara uğrayan kişiler, sonraki dönemlerde istismar ediyorlar” dedi.

Klinik Psikoloji Uzmanı Haluk Alan, Türkiye’de sıkça gündeme gelen ve herkesin yüreğini acıtan çocuk istismarı ve cinayetleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Devlet politikalarında istismar süreçlerinde çok ciddi caydırıcı cezalar verilmeye başlandığını belirten Alan; “Toplum bu konuda duyarlı hale geldi. Eskiden bu kadar duyarlı değildik. İnsanlar bu konuda daha dikkatli olmaya başladılar. Çocuk istismarlarının ve cinayetlerinin oransal olarak da arttığını söyleyebiliriz. Bu konularda ailelerin bilinçlendirilmesi lazım. Anne ve babaların çocuklarına çığlık atmayı ve kaçmayı öğretmeleri lazım. Okullarda da bu konuda eğitim veriliyor. Ebeveynlerin çocuklarına yabancılarla iletişim kurmamaları ve onların verdikleri yiyecek, oyuncak vs. almamaları noktasında uyarılarda bulunmaları gerekiyor” dedi.

“DIŞLAYAN DEĞİL, KABUL EDEN BİR İLETİŞİM”
“Aslında yapılacak en önemli şey; çocuklarımızı yetiştirirken iyi yetiştirmek” diyen Uzman Alan; “Bu konuda eksiğimiz olduğunu düşünüyorum. Yetiştirdiğimiz dönem içerisinde çocukların psikolojilerinin tam olması gerekiyor. Psikososyal anlamda çocuklarımızı ne kadar yetiştirebiliyoruz? İletişim ve birey hakları konularında insanlara yeterli eğitimi veremiyoruz. Bu nedenle de sıkça istismar olaylarıyla karşılaşıyoruz. Aile içerisinde iletişim çok önemli. Dışlayan değil, kabul eden bir iletişim olması gerekiyor. Sevgi ve saygı çok önemli. Sevgi nedensel oluyor ve yeterli dozda verilmiyor” ifadelerini kullandı.

“İSTİSMARA UĞRAYANLAR, SONRAKİ DÖNEMLERDE İSTİSMAR EDİYOR”
Yapılan çalışmalarda zamanında istismara maruz kalanların sonraki dönemlerde istismar uyguladıklarının görüldüğünü söyleyen Alan, sözlerine şöyle devam etti: “İnsanların psikolojileri noktasında bir şeyler yapmak durumundayız. O insanların sağlıklı, sevgi ve ilgiyle yetişmesi, ihmal edilmemesi, başlangıç itibariyle anne ve babaları tarafından istismar edilmemeleri gerekiyor ki; ileri de onlar da başkalarını istismar etmesin. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki; zamanında istismara uğrayan kişiler sonraki dönemlerde istismar ediyorlar. Genel olarak bakıldığında bugün birileri başka birilerini istismar ediyorsa, onlar büyük bir ihtimalle geçmişlerinde istismara uğramışlardır. İstismar uygulayanlar, katiller zamanında sevgi ve saygının olduğu bir toplumda yetişmiş olsalardı muhtemelen böyle bir şeye tenezzül etmeyebilirlerdi. İlk önce toplumun ve toplumu meydana getiren bireylerin psikososyal yapıları üzerinde bir oynama yapmamız lazım.”

“ÇOCUKLARINA SABIRLA, YARGILAMADAN YAKLAŞMALILAR”
Çocukları istismara uğrayan ailelerin nasıl davranmaları gerektiği ile ilgili de önerilerde bulunan Klinik Psikoloji Uzmanı Haluk Alan; “Aileler istismara uğrayan çocuklarına sabırla, asla yargılamadan yaklaşmalı. Çocuk bu durumda mağdur. Çocuklarını herhangi bir suçu olduğu izlenimi yaratmadan dinlemeliler. Bunun dışında çocuklarını susturmaya çalışan aileler var. Bu oldukça yanlış bir tutum. Mutlaka adli mercilerden ve psikiyatristten yardım almalılar. Kanuni mercilere ne kadar müracaat edersek ve o kişiler ciddi cezalar alırlarsa o kadar caydırıcı olacaktır” diye konuştu.

TOPRAK MİNİK BEDENLERE AĞLAMIŞTI!
Manisa’nın Alaşehir İlçesi’nde yaşayan 3 buçuk yaşındaki Irmak Kupal, istismara uğramış, ardından vicdansızca katledilmişti.

Türkiye’nin ‘boncuk gözlü kız’ olarak tanıdığı 4 yaşındaki Leyla Aydemir, Ramazan Bayramı’nın ilk gününde dedesinin köyüne gitmiş ve kaybolmuştu. Minik Leyla’nın cansız bedenine kaybolduktan 18 gün sonra ulaşılmıştı.

Ankara Uzunbeyli'de yaşayan 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara ise arkadaşları ile oyun oynamak için dışarı çıkmış ve bir daha haber alınamamıştı. Eylül’ün acı haberi 7 gün sonra gelmiş, cesedine elektrik direğinin dibinde gömülü vaziyette ulaşılmıştı.

Gözyaşları son olarak 9 yaşındaki Sedanur Güzel için aktı. Kars'ın Kağızman İlçesi’nde kaybolan küçük kızın cesedi, üzeri taşlarla örtülmüş şekilde bulundu.

PINAR ÇANKAYA-ALPER PARLAK 

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2018, 19:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner206

banner205