İzzet Özer, OVP ve enflasyonu değerlendirdi

Yeminli Mali Müşavir İzzet Özer, Resmi Gazete’de yayımlanan Orta vadeli program (OVP) ile Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. İzzet Özer, “Açıklanan olaylar ve yapılan açıklamalar doğrultusunda gerçek anlamda istenilen yönde program uygulanabilirse; enflasyonda 2-3 yıl sonra tek haneli rakamlara inilebilir. Ancak, pandemi öncesi ve sonrası dünya ile ülkemizi değerlendirdiğimiz zaman; biz ne kadar Orta Vadeli Program açıklasak da bu programlar bizim elimizde etkenler değil” diye konuştu.

İzzet Özer, OVP ve enflasyonu değerlendirdi

2023-2025 dönemi ekonomik hedeflerin belirlendiği Orta Vadeli Program (OVP), Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeminli Mali Müşavir İzzet Özer, OVP hakkında açıklamalarda bulunarak; “Gerçekçi mi, değil mi? değerlendirmek lazım. Açıklanan olaylar ve yapılan açıklamalar doğrultusunda gerçek anlamda istenilen yönde program uygulanabilirse; enflasyonda 2-3 yıl sonra tek haneli rakamlara inilebilir. Ancak, pandemi öncesi ve sonrası dünya ile ülkemizi değerlendirdiğimiz zaman; biz ne kadar Orta Vadeli Program açıklasak da bu programlar bizim elimizde etkenler değil. Bu etkenlerin çoğu, dünyada gelişen enerji piyasasındaki, doğalgazdaki değişiklikler; fiyat artış ya da azalışları. Petrolün değer artışı ya da düşüşüdür. Buna bağlı olarak da dünyadaki üretim süreçlerine bakmak lazım. Dünyadaki üretim süreçlerinde herhangi bir değişiklik olmazsa, bu orta vadeli programın tutması, biraz hayal olur. Hollanda da bile bazı sektörlerdeki bazı firmalar, üretim fiyatlarından gelen zamlardan dolayı, üretimi durdurma kararı aldı. Ülkemizde de aynı sorunları yaşayabiliriz. Talep fazlalığı var ama arzda da sorun yaşarsak, enflasyon rakamları, söylenen şekilde büyüme rakamları, işsizlik rakamları, Orta Vadeli Programların rakamlarının tutma imkanı yok gibi” diye konuştu.

“Eylül ayındaki enflasyona çok iyi bakmak lazım”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin de açılamalarda bulunan İzzet Özer, şunları söyledi: “TÜİK’in verilerine göre; yıllık enflasyon 80,21 oldu. Bir önceki aya göre de 1,46 arttı. Aralık ayına göre de 47,85, 12 ayın ortalaması da 54,69 oldu. Geçmiş yıllarla kıyasladığımız zaman, 2021 ve 2020’de çok farklı veriler görülüyordu. Örneğin; 2021 yılında bir önceki yıla göre değişim 1,12, 2020 yılında ise 0,86’dır. 2022 yılı 146 olmuş. 2020 yılında yıllık enflasyon; 11,77 iken, 2021’de aynı döneme göre 49,25, 2022’de 80,21 oldu. 4-5 katı gibi hızlı bir artış var. Zaten geçmişte açıklanan enflasyonlar, gerçekten TÜİK’in açıkladığı rakamlarla piyasadaki rakamları tutmuyordu. Yine de tutmuyor. Özellikle şimdi ağustos ayı enflasyonda Türkiye açısından aylık 1,46 artı ama bu gösterge değil. Eylül ayındaki enflasyona çok iyi bakmak lazım. Ben bu 1,46’nın eylülde 3-4 kat yüksek çıkacağını düşünüyorum. Tabi ki 80,21 çok doğru mu? Çok doğru değil. Verilerin gerçekçi olduğunu söylemek doğru değil. TÜİK’in verileri içerisinde hiç kullanılmayan maddeler, hiç tüketilmeyen olduğu için bu oran düşük çıkıyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER