Kahvaltı yapmak sahiden 'gereksiz' mi?

Geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü hekim Mehmet Öz, kahvaltının 'gereksiz bir öğün' ve 'tamamen reklam aldatmacası' olduğunu söylemişti. Açıklama sonrası tıp dünyası karıştı ve ikiye bölündü. Peki, kahvaltı sahiden gereksiz mi? Diyetisyen Elif Topuz konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD’de yaptığı çalışmalarla dünya çapında bir üne ulaşan Doktor Mehmet Öz, son açıklamasıyla herkesi şaşırttı. Kahvaltı yapmanın gereksiz olduğunu söyleyen Dr. Öz, “Bence 2020’de yapılacak ilk şeylerden biri kahvaltıyı yasaklamak olmalı” dedi. O açıklamayla kahvaltı tartışmasının fitili ateşlendi. Dr. Öz’ün açıklamasını değerlendiren Diyetisyen Elif Topuz; “Mehmet Bey, Amerika’da yaşıyor. Amerika’da vatandaşların genellikle kahvaltı porsiyonları büyük. Katkı maddesi içeren gıdalar tüketiyorlar. Sucuk salam ve mısır gevreği gibi. Böyle bir beslenme tarzını biz de önermiyoruz. Mehmet Bey’in açıklamaları bunları destekleyici. Ancak Türkiye için özellikle Ege Bölgesi için bu açıklamalar doğru değil. Bizler yeşilliği seven bir toplumuz. Yumurta, peynir ve zeytin gibi ürünleri tüketiyoruz. Bu yüzden bizim için kahvaltı önemli bir besin. Kahvaltıda alınan bir yumurta gelişim dönemi içindeki çocuklar için anne sütünden sonraki en önemli protein. Kahvaltı günün ilk öğünü. Kahvaltıdan ziyade akşam yemeğimize dikkat etmeliyiz. Hafif gıdalar tüketmeliyiz. Çünkü saat 1’den sonra metabolizma yavaşlıyor ”dedi.

“KALKTIKTAN BİR SAAT İÇİNDE MUTLAKA KAHVALTI YAPILMALI”

Dr. Mehmet Öz’ün haftanın her günü kahvaltı ile öğle yemeğini birleştiren öğün yapmak gerektiği sözlerine de cevap veren Diyetisyen Topuz; “Sabah kalktığımızda bir açlık durumu oluşur ve bununla birlikte şeker düşer. O bekleme anında vücut daha da güçsüz duruma gelir ve şeker daha da düşer. Kahvaltıda porsiyon kontrolü çok önemli. Doğru bir kahvaltıyla kesinlikle kahvaltı yapılmalı. Kalktıktan bir saat içinde mutlaka kahvaltı yapılmalıdır ”ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2020, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER