“Kale biberi için tohum bankası girişimimiz olacak”

Başkan seçilmesi durumunda Kale İlçesi’nde gerçekleştirmeyi planladığı projeleri hakkında açıklama yapan Kale Belediye Başkanı ve AK Parti Kale Belediye Başkan Adayı Mehmet Salih Sağınç; “Kale Biberimiz Türkiye’de tescilli, coğrafi işaret belgesine sahip 3 biberden 1 tanesidir. Kale Biberi’ni gelecek nesillere aynı kalitede aktarmamız gerekiyor. Bununla ilgili tohum bankası girişimimiz olacak” dedi.

“Kale biberi için tohum bankası girişimimiz olacak”

Kale Belediye Başkanı ve AK Parti Kale Belediye Başkan Adayı Mehmet Salih Sağınç, 31 Mart Yerel Seçimleri ve yeniden başkan seçilmesi durumunda gerçekleştirmeyi düşündüğü projeleri ile ilgili DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu.

5 yıllık planlamanın yapıldığını belirten ve Kale Biberi ile ilgili Kalelilerin yüzünü güldürecek çok önemli bir projesi olduğunu vurgulayan Başkan Sağınç; “Kale tarım ilçesidir. Belli bölgelerde zeytinciliğin olduğu, belli bölgelerde ise Kale biberinin üretiminin olduğu bir ilçemiz. Kale Biber Festivali’nin bu sene 24’üncüsünü düzenledik. Kale Biberimiz Türkiye’de tescilli, coğrafi işaret belgesine sahip 3 biberden 1 tanesidir. O yüzden biz Kale Biberimizin markalaşması, üretilmesi ve pazarlanması noktasında ciddi projeler üzerinde çalışıyoruz. Herhangi bir biberi hiç kimse ‘Kale Biberi’ olarak pazarlayamayacak. Üreticisi de, satıcısı da o kimliğe sahip olacak. Biz de Kale Biberi’ne gerçek anlamda sahip çıkmış olacağız. Bununla ilgili tohum bankası girişimimiz olacak. Kale Biberi’ni gelecek nesillere aynı kalitede aktarmamız gerekiyor. Bunun için de tohum bankasının şart olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“HER MAHALLEYE ÖZGÜ SORUNLARI TESPİT ETTİK”

Her mahalleye özgü sorunları tespit ederek projeler oluşturduklarının altını çizen Başkan Sağınç; “Önümüzdeki 5 yılın planlanması da şarttı. Bununla ilgili ciddi projeler üzerinde çalıştık. Hatta son aşamaya geldiğimiz projelerimiz var. Bunlarla ilgili de Büyükşehir Belediye Başkanımızla istişarelerimizi de gerçekleştirdik. Her mahallemizde o mahallemize özgü sorunları tespit ettik. O sorunlar üzerine projeler gerçekleştirdik” diye konuştu.

“DENİZLİ’DE 20’DE 20’Yİ BAŞARACAĞIZ”

31 Mart Yerel Seçimleri’ne yönelik Denizli beklentilerini de dile getiren Başkan Sağınç; “Denizli halkı 2002’den 2019’a gelinen süreçte AK Parti icraatlarını gördü, biliyor ve canlı olarak şuanda yaşıyor. Her alanda çok büyük hizmetler yapıldı. Ben vatandaşlarımızın bunları da göz önünde bulundurarak en doğru kararı vereceğine ve Denizli’de başta büyükşehir olmak üzere 20 belediyede sağduyulu davranacağına inanıyorum. Tüm belediyelerde Cumhur İttifakı’nı 1’inci çıkaracaklarını düşünüyorum. Elbette hedefimiz; 20’de 20 almak. 20’de 20’yi başaracağımıza eminiz” dedi.

PINAR ÇANKAYA- MEHMET ÜNLER

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2019, 16:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211