KALEDAVAZ BİBERİ İÇİN TESİS KURULACAK

DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Kaledavaz Vakfı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Muhip Temiz; “Kale Biberi Kurutma Tesisi’ni önümüzdeki günlerde kooperatiflerimiz vasıtasıyla yapacağız. Kale biberini Türkiye’ye ve dünyaya tanıtacağız” dedi.

KALEDAVAZ BİBERİ İÇİN TESİS KURULACAK

Kaledavaz Vakfı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Muhip Temiz, DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Kaledavaz Baklavası’nın patentini alarak hem Türkiye’ye hem de dünyaya tanıtım yaptıklarını belirten Temiz; “Baklava Kaledavaz’ın damak zevki. ‘Kaledavaz’ın damak zevkini Denizli’de paylaşıyoruz’ sloganıyla yola çıkmıştık. Bu lezzetin patentinin alınması gerekiyordu. Gıda Üretim İzin Belgesi’nin alınması gerekiyordu. Zorlu süreçlerden geçtikten sonra 2004 yılında Kaledavaz baklavasının patentini ve Gıda Üretim İzin Belgesi’ni aldık. Kale’ye temsilen de bu damak tadını tüm Denizli ve Türkiye ile buluşturduk” dedi.

“KALE BİBERİ KURUTMA TESİSİ YAPILACAK”
Vakıf olarak çalışmalarının devam ettiğini yakın bir zamanda da önemli bir projeyi hayata geçireceklerini vurgulayan Temiz; “Geçtiğimiz günlerde proje danışmanlarımız vasıtasıyla Kale ilçemizdeki biberi de ön plana çıkarmak amacıyla bir proje oluşturduk. Kale biberini ve zeytinciliği ön plana çıkaralım istedik. Proje danışmanımızla Kale’de bir ziyarette bulunduk. Kooperatifler ve Ziraat Odası başkanlarımızla bir çalışma yaptık. Kale Biberi Kurutma Tesisi’ni de önümüzdeki günlerde kooperatiflerimiz vasıtasıyla yapacağız. Hem biberin satılması hem de üretene destek sağlanması açısından önemli bir proje olacak. Projeyle ilgili tüm altyapı çalışmalarımızı hazırladık. Başta işadamlarımız olmak üzere herkesi harekete geçirip, Kale’yi sosyoekonomik yönden güçlendirmek istiyoruz. Köylü vatandaşlarımızın ürettiklerini pazara çıkararak satış ve Arge çalışması başlatmış bulunmaktayız. Üretimi destekleme noktasında 24 saat hazırız. Türkiye ve dünyaya kendi pazarımızı tanıtacağız” diye konuştu.

MANDIRADA ÜRETİLECEK, PİDECİLERE PAZARLANACAK
Hayata geçirecekleri bir diğer projeyi de aktaran Temiz şunları söyledi: “Önümüzdeki günlerde ilk hedefimiz Demirciler, Köprübaşı ve Alanyurt Mahallerimizi temsilen bir mandıra işine de gireceğiz. Buradaki süt ürünlerimizi Denizli’deki tüm pidecilerimize pazarlamak istiyoruz.”

İBRAHİM ALAYONT- DOĞAN AKŞİT 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER