KALSİYUMUN YOLCULUĞU PROJESİ’NDE 2’NCİ ETAP BAŞLADI

Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Topuz tarafından oluşturulan ve TÜBİTAK tarafından kabul gören ‘Kalsiyumun Yolculuğu’ projesinde 2’nci etap başladı. 15 kişilik öğrenci grubu, Karahayıt’a giderek numune aldı ve deney yaptı.

KALSİYUMUN YOLCULUĞU PROJESİ’NDE 2’NCİ ETAP BAŞLADI

TÜBİTAK 4004- Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları, Pamukkale Üniversitesi ve Artı Koleji işbirliği ile düzenlenen Kalsiyumun Yolculuğu Projesi’nde 2’nci etap başladı.  15 kişiden oluşan öğrenci grubu, danışman eşliğinde Pamukkale’yi ziyaret etti. Öğrenciler Karahayıt’ta yer alan sıcak sudan numune alarak Artı Koleji Fen Laboratuarında deneyler yaptı. Proje hakkında bilgi veren Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Topuz, “İlk etaptaki grubumuz 45 kişiydi. 2’nci etapta ilk olarak 15 öğrencimiz projede yer aldı. Bilim Sanat Merkezi’ne devam eden seçilmiş öğrenciler bunlar. Öğrencilerimiz anlamaya, öğrenmeye oldukça meraklılar. Bizim amacımız bütün çocuklara ulaşmak. Okulda öğrendiklerini hayatla bağdaştırmalarını istiyoruz. Karahayıt’ tan sonra Kaklık Mağarası’na gideceğiz. Orada da sülfür fazla. Yine deneyler yapacağız. Her aşamada tecrübe kazanıyoruz. Honaz’da şelaleye ve mağaraya gideceğiz. Daha sonra da Tıp Fakültesi’ne gideceğiz. Sonra da çocuklarla bir tiyatro hazırlayarak kalsiyumun tuzlanmış, çoraklaşmış toprağı nasıl tekrar verimli hale getirdiğini göstereceğiz” dedi.

“GELECEK VAAT EDEN BİR PROJE”
Projeye katılmak isteyenlerin internet ve telefonla müracaat edebileceklerini belirten Prof. Dr. Topuz; “İnternete ‘Kalsiyumun Yolculuğu’ yazdıklarında sayfalarımızdan bizlere ulaşabilirler. Biz projemize daha fazla öğrencinin katılmasını istiyoruz. Ne kadar çok öğrenciye ulaşır ve ne kadar çok öğrencinin bu sayede okulda öğrendikleriyle tabiatta karşılaştıkları arasında ilinti kurabilmelerini sağlarsak TÜBİTAK’a ilettiğimizde projenin sadece Denizli’de değil, Türkiye çapında da devamlılığını sağlarız. Böyle de bir iddianın sahibiyiz. Yani bunu sadece bir proje olarak değil de gelecek vaat eden bir proje olarak görmek istiyorum” diye konuştu.

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER