“KAPIYI KİLİTLEMEDEN KAPATIP ÇIKMAK, GÜVENLİ DEĞİL”

Yaklaşık 5 yıldır çilingirlik mesleğini icra ettiğini dile getiren Bayramyeri Esnaflarından Osman Demir, “Kapıyı kilitlemeden kapatıp çıkmak güvenli değil. Mutlaka kilitlememiz gerekiyor. Kapıyı bir kez kilitlemek bile yeterli olabilir fakat kilitlemek bazı durumlarda tam anlamıyla hırsızları önleyemeyebilir” dedi.

“KAPIYI KİLİTLEMEDEN KAPATIP ÇIKMAK, GÜVENLİ DEĞİL”

Anahtarcılar ve çilingir sanatkarları hayatımızda hem gerçek hem de mecaz anlamda kilit noktadadırlar. Evimizin, arabamızın, çantalarımızın ve dolayısıyla özelimize ait birçok noktanın güvenliğine imza atan çilingirler her yerde ve koşulda mutlaka işimizin düştüğü insanlar. Denizli’de de her geçen gün daha önemli hale gelen çilingirlerin sayısı artıyor ve kullandıkları sistemler gelişiyor. Genç Çilingir Osman Demir konuya dair açıklamalar yaptı. “ İşlerde geçen yıla oranla yüzde 30 artış var dedi.”

“MESLEĞE, GELECEĞİ OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜM İÇİN BAŞLADIM”

Ortaokulu bitirdikten sonra mesleğe başlayan genç Çilingir Demirci 5 senedir çilingirlik yaptığını söyledi ve şöyle devam etti: “Mesleğe öncelikle babamın tavsiyesiyle başladım. Geleceği olan ve önü açık olan bir meslek olduğunu düşündüğüm için çilingir olmak istedim. Mesleği yaparken şahit olduğum ve unutamadığım anı şu: Polislerle birlikte vefat eden bir kişinin kapısını açmıştık ve içeri girdiğimizde cansız bir şekilde duruyordu. O olayı unutamam.”

“KAPIYI KİLİTLEMEDEN KAPATIP ÇIKMAK GÜVENLİ DEĞİL”
İşlerin geçen seneye oranla yüzde 30 arttığını kaydeden Demirci vatandaşın kapılarını kilitlemeden evden çıkmamaları gerektiğini söyledi ve ekledi: “Kapıyı kilitlemeden kapatıp çıkmak güvenli değil. Mutlaka kilitlememiz gerekiyor. Kapıyı bir kez kilitlemek bile yeterli olabilir fakat kilitlemek bazı durumlarda tam anlamıyla hırsızları önleyemeyebilir ama en azından hırsızın kapıyı açma süresini uzatır, işini zorlaştırır. Hırsızların kapıları açmak için kullandığı kredi kartı ve pet şişe gibi araçlara karşı pro kilit sistemleri de var ve bu güvenlik açısından çok iyi bir sistem. Polislerle gittiğimiz bazı hırsızlık olaylarında pet şişe ve kredi kartı ile açılmış olan kapılara rastlıyoruz. Dikkatli olmak lazım.”

SERDAR KİRİŞ – DOĞAN AKŞİT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER