Kavun-Karpuz diyarında “Lokum” üretimi başladı

‘Kavun-karpuz diyarı’ olarak bilinen Acıpayam’da satılamayan kavun ve kapuzlar, lokum ve reçel olarak değerlendirildi. Lokum yapımının en büyük hayallerinden biri olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Dr. Hulusi Şevkan, ‘Acıpayam Lokumu’nun markalaşma çalışmaları için de çalışmalar yapacaklarını dile getirdi.

Kavun-Karpuz diyarında “Lokum” üretimi başladı

‘Kavun-karpuz diyarı’ olarak bilinen Acıpayam’da satılamayan ürünler, lokum ve reçele dönüştü. ‘Acıpayam Lokumu’ olarak adlandırılan karpuz ve kavunlu lokumun tanıtımını Belediye Başkanı Dr. Hulusi Şevkan yaptı.

‘Acıpayam lokumu’nun markalaşma çalışmaları için çalışmalar yapacaklarını dile getiren Başkan Şevkan; “Acıpayamlı bürokratlarımızı ziyaret ettiğimde masalarında veya sehpalarında ikramlıklar görürdüm. Her il kendi malzemesinden getirmiş. Dolayısıyla ‘Bizde neden yok?’ dedim. Bu duygularla hepsinden biraz biraz aldım, arkadaşlarıma göstermek için buraya getirdim. Buraya bir grup arkadaş gelip market açtılar. Bu lokum benim hayalimdi. Arkadaşlarımız sağ olsunlar hem kavunlu hem karpuzlu lokumu yapmışlar.

Bir de karpuz reçeli yapmışlar. Hem de ‘sevdamız’ dediğimiz Acıpayam karpuzu reçeli. Arkadaşlarımızı yürekten kutluyorum. İnşallah bu artacak. Onlarla da konuştuk; ‘satılmayan ürünleri nasıl başka ürüne çevirebiliriz?’ diye çalışmalar yapıyorlar. Onun için ‘bir kurutma tesisi olamaz mı?’ diye düşünüyorlar. Olabilir. Yazın ürettiklerimizden satabildiğimizi satacağız, değerlendirebildiklerimizi değerlendireceğiz, artanları ise kurutarak değerlendireceğiz. İşte bu vatanı sevmektir, bu milliyetçiliktir. Bu o köyü, o kasabayı sevmektir. Oradaki insanları sevmektir ben arkadaşlarımı tebrik ediyorum” dedi.

HATİCE DEMİR / MEHMET ÜNLER

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2019, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221