'KENDİNİZİ SÜREKLİ GELİŞTİRMEYE ÇALIŞIN'

'KENDİNİZİ SÜREKLİ GELİŞTİRMEYE ÇALIŞIN'

1954’ten bu yana her yıl 18-21 Ekim arasında kutlanan Mühendislik ve Mimarlık Haftası bu yıl da Denizli TMMOB binasında, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz eşliğinde, mimarlık ve mühendislik öğrencileriyle oluşturulan forumla kutlandı.

‘İşimiz Gücümüz TMMOB’ adı altında, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) binasında gerçekleşen foruma, aynı zamanda İnşaat Mühendisi olan Denizli CHP Milletvekili Melike Basmacı’da katıldı.

18-21 Ekim Mühendislik ve Mimarlık Haftası sebebiyle TMMOB binasında ‘İşimiz Gücümüz TMMOB’ adı altında forum düzenlendi. TMMOB binasında düzenlenen foruma TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz katıldı. Ankara’dan Denizli’ye foruma katılmak için gelen Başkan Koramaz foruma katılan öğrencilere TMMOB’u tanıttı, mesleğe dair önerilerde bulundu. TMMOB üyelerinin, mimarlık ve mühendislik öğrencilerinin katıldığı forumda, aynı zamanda İnşaat Mühendisi olan Denizli CHP Milletvekili Melike Basmacı’nın da bulunması dikkat çekti. TMMOB binasında gerçekleşen forumda mühendislik okuyan öğrenciler slayt gösterisi ve sunum yaparak mesleklerini ve topluluk olarak yaptıkları çalışmaları anlattı.

“HAKLARI İÇİN ÖRGÜTLENSİNLER”

Mühendislik ve Mimarlık Haftası nedeniyle Denizli’ye gelen TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, DRT Denizli ve Denizli Gazetesi haber ekiplerine özel açıklamalarda bulundu.  Geleceğin mühendislerine ve mimarlarına tavsiyelerde bulunan Başkan Koramaz, şunları söyledi; “ Mimarlık ve mühendislik yaşamın her alanıyla ilgili olmalıdır. Mühendis olmak için tek tip bir donanım yetmiyor. Çünkü Mühendislik insana değen bir meslek. Yaşadığımız mekanları, kullandığımız ürünleri tasarlayan, üreten, kullanım süreçlerinde de yer alan bir meslek. İyi bir mühendis olabilmek için bilimsel ve laik bir eğitin almak gerekir. Eğitimin her aşamasında istenilen kaynaklara ulaşılması gerekir. Öğrenciler üniversitenin sorunlarına da duyarlı olsunlar. Kendilerini sürekli geliştirmeye çalışsınlar. Okuldan sonra mesleği aktif olarak yapabilmek adına odaların yaptıkları faaliyetleri takip etsinler. Alanları ile ilgili seminerleri, sempozyumları kaçırmasınlar. Ama her şeyden önce hakları için örgütlensinler. Yanlış gördükleri her konuya itiraz edebilmeliler. Birlikte davranabilmeliler. Kendileri gibi düşünen yapılanmalarla da sürekli iletişim halinde olsunlar.”

“ÜLKEDE MÜHENDİSLİK EĞİTİMİ YETERSİZ”

Üniversitelerdeki mühendislik eğitiminde kalite standardı olmadığını vurgulayan Başkan Koramaz; “ Bazı üniversitelerimiz kaliteyi yakalamışken, bazı üniversitelerimizin öğretim üyeleri bile yok. Laboratuar olanakları çok sınırlı. Kütüphaneleri yok. Mühendislik alt yapı isteyen bir eğitim. İyi bir mühendislik eğitimi almak için sadece lafzi eğitim yetmez. Pratik yapılabilecek laboratuar olanaklarının da olması gerekiyor. Bu anlamda ülkemizde mühendislik eğitiminin yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Birkaç üniversitemizin dışında sadece yerel sermaye gruplarına neredeyse kaynak yaratmak amacıyla ülkenin her tarafında üniversiteler açıldı. Son 14 yılda ülkedeki üniversite sayısı 2 katına çıktı. Bu oran Mühendislik Fakülteleri için de geçerli. Alt yapısı, öğretim üyesi, donanımı, derslikleri olmayan bazı Mühendislik Fakülteleri var. Her şeyden önce eğitimin bir standarda oturtulması lazım. Bu nitelik farkının ortadan kaldırılması lazım. Bu da ülkemizde siyasi iktidarın başlıca görevlerinden birisi. Mezun olan mühendislerin hangi alanda istihdam edileceğinin planlanması gerekiyor. Ülkemizde ne yazık ki eğitim, üretim ve istihdam bütünlüğünü sağlayacak, kalkınmacı politikalar yok. Bu nedenle de ülkemizde mühendislik eğitimi yetersiz” dedi.

“MESLEĞİMLE GURUR DUYUYORUM”

Mühendislik ve Mimarlık Haftası nedeniyle TMMOB’da düzenlenen foruma Denizli CHP Milletvekili Melike Basmacı da katıldı. Asıl mesleğinin İnşaat Mühendisliği olduğunu söyleyen Basmacı; “ Öğrenci arkadaşlarımıza mesleğin keyfini çıkarmalarını öneririm. Öğrenci olmak, gezmek, dolaşmak çok güzel ama öğrenciyken öğrenebilecekleri her şeyi öğrenmeleri lazım. Onlar bizim evlatlarımız olduğu için şuan bildiğimiz her şeyi onlara öğretiyoruz. Diplomalarını aldıktan sonra rakip olacağız. Stajlarını gerçek yapsınlar. Bugün milletvekili olduysam meslektaşlarımdan ve TMMOB’dan öğrendiklerim sayesindedir. TMMOB’dan dik durmayı, birlikte hareket etmeyi, koordine olmayı öğrendim. Mesleğimle gurur duyuyorum.  Bir gün milletvekilliğim tabi ki bitecek. Ama değişmeyecek tek görevim İnşaat Mühendisliğidir. Mesleğimi severek ve gurur duyarak yapıyorum. Mühendislik dünyadaki her şey. Buradaki herkes benim için çok değerli. Hepimizin haftası kutlu olsun” ifadelerine yer verdi.

ÖĞRENCİLER YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Mühendislik ve Mimarlık Haftası nedeniyle TMMOB’da düzenlenen foruma katılan Pamukkale Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 1.sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Berkin Çağlar Ayhan şunları söyledi: “Bu forumu duyduğumda, başkanımızı ve üye faaliyetlerini merak ediyordum. Şu an 1. sınıftayım ve gerekli bilgilendirmelere ihtiyacım var. İlerideki staj dönemimde ya da şuan ki çalışmalarımda, geleceğe yönelik amaçlarımda çok faydası olacağını düşündüm ve foruma geldim. Çok mutlu oldum. Gerekli bilgilendirmeleri de aldım. Örgütün faaliyetlerinde, çalışmalara katkım olacağına inanıyorum.”

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İl Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyesi olan Gıda Mühendisi 27 yaşındaki Kazım Özdemir ise şunları aktardı: “ Okuldaki öğrenci arkadaşlarımızın Mühendislik ve Mimarlık Haftası nedeniyle, ‘İşimiz Gücümüz TMMOB’ adı altında hazırlamış oldukları bir foruma katılmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Ankara’dan TMMOB Başkanımız da geldi. Verimli bir forum olduğuna inanıyorum. Bu forum sayesinde, öğrenci arkadaşlarımız TMMOB’un felsefesi olan; birlik, dayanışma ve beraber mücadele etme anlayışını daha da pekiştireceklerdir.”

PINAR ÇANKAYA- İBRAHİM ALAYONT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER