Kış aylarında cilt çatlaklarına dikkat!

Soğuk havalarda cilt çatlamaları ve yol açtığı rahatsızlıklarla ilgili bilgiler veren Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nida Kaçar; “Cildimizi soğuktan korumak için en önemli şey; nemlendirici kullanmak. 2-3 saatte bir ellerimizi mutlaka nemlendirmeliyiz” dedi.

Kış aylarında cilt çatlaklarına dikkat!

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nida Kaçar, DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Soğuk havalarda cilt çatlamaları ve yol açtığı rahatsızlıklarla ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Kaçar; “Kış mevsiminin gelişiyle insanlar kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçirmeye başlarlar. Terleme azalır ve buna bağlı olarak içilen sıvı miktarı da önemli ölçüde düşer. Güneş ışınlarından ise daha az yararlanılır. Tüm bu etkenlere soğuk hava da eklenince cilt savunmasız kalır. Cildimizi soğuktan korumak için en önemli şey; nemlendirici kullanmak.

Yaz mevsiminde yanımızda güneş kremi taşıdığımız gibi, kış mevsiminde de nemlendirici taşımamız gerekiyor. 2-3 saatte bir ellerimizi mutlaka nemlendirmeliyiz. Nemlendirici kullanırken doktorunuza danışmanızda fayda var. Cilt tipine göre çeşitli nemlendiriciler var. El, yüz ve vücut için ayrı özellikte nemlendiriciler mevcut. Soğuk havalarda dudaklarda da çatlamalar olur. Dudak kuruluğunu giderici nemlendiricilerden de kullanmamız gerekir” dedi.

KURULUK, KAŞINTI, EGZAMA…

Cilt çatlamalarının hangi rahatsızları beraberinde getirdiğini de aktaran Prof. Dr. Kaçar; “Derimiz kuruyunca cildimizde küçük çatlaklar olur. Dolayısıyla cildimizin mikroorganizmalar açısından koruyuculuğu ortadan kalkar. Üzerine enfeksiyonlar eklenebilir. Deride şişme, ağrı, kızarıklık, akıntı veya yaraya yol açabilir. Böyle durumlarda antibiyotik kullanmamız gerekebilir. Fonksiyonlarımızı ve gündelik hayatımızı etkileyebilir. Ayrıca egzamaya da yol açabilir” diye konuştu.

“KİMYASALLARDAN UZAK DURULMALI”

Uyarılarda da bulunan Prof. Dr. Kaçar şunları söyledi: “Özellikle ev hanımlarının kimyasallardan uzak durması gerekiyor. Çamaşır, bulaşık ve temizlikte kullandığımız deterjanlar, çok sık elin sabunla yıkanması da cildi kurutur. Bu konuda çok titiz hastalarımıza da uyarılarda bulunuyoruz. Kuruluğu arttırdığı için gereğinden fazla değil, gerektiği zaman sabunla ellerimizin yıkanması lazım.”

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER