KIZILAY DENİZLİ ŞUBESİ’NDE İLK YARDIM KURSLARI DEVAM EDİYOR

Kızılay Denizli Şubesi tarafından her ay yaklaşık 10 kez düzenlenen ve en fazla 7 kişiye yönelik gerçekleştirilen ilkyardım kursları hız kesmeden devam ediyor.

KIZILAY DENİZLİ ŞUBESİ’NDE İLK YARDIM KURSLARI DEVAM EDİYOR

Kızılay Denizli Şubesi her ay yaklaşık 10 kez düzenledikleri ilkyardım kurslarına ara vermeden devam ediyor. En fazla 7 kişiden oluşan ve 2 gün süren kursun sonunda kursiyerler sertifikalarına kavuşuyor. İlkyardım kursları ile ilgili bilgiler veren Kızılay Denizli Şubesi Mesul Müdürü İlkyardım Eğitmeni Neriman İnci; “Eğitimimiz 13 üniteden oluşuyor. Bunlar; temel yaşam desteği yani kalp masajı ve suni solunum uygulaması, hava yolu tıkanıklığında yapılacak olan müdahaleler, kanamalar; atar damar kanaması, toplardamar kanaması, kılcal damar kanaması ve kanamalarda nasıl müdahale edilmesi gerektiği, bayılmalar, şok pozisyonu nasıl ve hangi durumlarda verilir, koma pozisyonu, bilinci kapalı ama nefes alıp veren kişiye nasıl müdahale etmeliyiz,  Sara krizi, şeker koması, alkol ve uyuşturucu komalarında nasıl müdahale edilmeli gibi konulardır. Burada en çok karşılaşılan hatalardan biri; trafik kazalarında kişiye yanlış müdahalede bulunmak. Aracın içinde sıkışan kişiyi zorla dışarıya çıkartmaya çalışıyoruz. Bunların önüne geçmek için ilkyardım eğitimlerinin yaygınlaşmasını istiyoruz” dedi.

“250 BİN’DEN FAZLA KİŞİYE İLKYARDIM EĞİTİMİ VERİLDİ”
2017 yılı rakamlarına göre ülkemizde 410 bin 612 trafik kazası meydana geldiğini belirten Eğitmen İnci; “Bu kazalarda 7 bin 427 kişi hayatını kaybetti. Yaralı sayısı ise 300 bin 383’tür. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün rakamlarına baktığımızda yol güvenliği ve ilkyardımın önemi bir kez daha anlaşılıyor. İlkyardımın hayat kurtarmada önemli bir rolü olduğunu düşünerek 2000 yılından bu yana ilkyardım vermeye başlayan Türk Kızılay’ı o günden bu güne toplumun gerek iş güvenliği, gerekse afet ve acil durumlara yönelik bilinçlendirilmesi için 250 bin’den fazla kişiye ilkyardım eğitimi verdi. Ülkemizde ev kazalarında meydana gelen can kaybının azaltılması için ulusal mevzuatların iyileştirilmesi, her aileden en az bir kişinin ilkyardım eğitimi alması ve en önemlisi ilkyardım bilinçlendirme kültürünün toplumda oluşturulması gerektiğini hatırlamak isterim” ifadelerini kullandı.

“KIZILAY’DAN ALDIĞINIZ SERTİFİKA YURTDIŞINDA DA GEÇERLİ”
Eğitmen İnci sözlerine şöyle devam etti: “Kursu tamamladığınızda, Sağlık Müdürlüğü onaylı sertifikayla birlikte Kızılay sertifikası da veriyoruz. Kızılay sertifikasının yurt dışında da geçerliliği vardır. Kursa katılmak isteyen herkesi şubemize bekliyoruz.”

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER