Kocasert: Enflasyon, beklentinin altında geldi

Enflasyon rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulunan iş insanı Süleyman Kocasert, “Enflasyon rakamları beklentinin biraz altında geldi. Şu da bir gerçek; uzun yıllardan beri Türkiye’de temmuz ve ağustos enflasyonu diğer aylara göre daha yüksek gelmiştir. Bu sene de öyle oldu” şeklinde ifade etti.

Kocasert: Enflasyon, beklentinin altında geldi

İş insanı Süleyman Kocasert, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına dair açıklamalarda bulundu. Enflasyon rakamlarının beklentinin biraz altında geldiğini ifade eden Kocasert; “Şu da bir gerçek; uzun yıllardan beri Türkiye’de temmuz ve ağustos enflasyonu diğer aylara göre daha yüksek gelmiştir. Bu sene de öyle oldu. Yapıya baktığımda petroldeki ucuzlamanın özellikle yağ endeksi nedeniyle gıda maddelerindeki, sebze, meyve fiyatlarındaki gerilemenin bu enflasyonu tahminlerinin biraz altında tuttuğunu görüyorum ama eğitim, sağlık özellikle ulaşım ya da hizmet sektöründe fiyatlar hala yukarı yönlü TÜFE’de enflasyon yıllık bazda yüzde 80’in üzerine çıktı. TÜİK rakamlarına göre ama üretim enflasyonu yüzde 143, benim en çok altını çizmek istediğim ve dikkat çekmek istediğim nokta bu. Yani TÜFE ve ÜFE arasındaki ciddi uçurum hala devam ediyor. Bu da imalat sanayindeki bazı maliyetlerin hala tüketiciye tam olarak yansıtılmadığının bir göstergesidir. Buradan da enflasyonun kalıcı olmasa bile uzun süre devam edeceği sonucunu çıkarabiliriz” dedi.

“Enflasyon hedefini çok iyimser buluyorum”

Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Orta Vadeli Program’a (OVP) ilişkin de konuşan iş insanı Kocasert, şunları söyledi: “Orta Vadeli Program’a baktığımızda ise ben orta vadeli programda enflasyon hedefini çok iyimser buluyorum. Yani dünya şuanda büyük oranda enflasyona girmiş durumda insanlarımız ciddi bir fiyat baskısı altında ve 2025 yılında yani 3 yılda enflasyonu tek haneye indirmek oldukça iddialı bir hedef. Bana göre çok da zor bir hedef. OVP’deki büyüme rakamlarını çok gerçekçi buluyorum. 5-5 buçuk, çok ulaşılabilir rakamlar. Hatta üzerine çıkarsak da şaşırmam. İşsizliği de tek haneliye çekme hedefimiz var ama bunun için yüzde 5 büyüme bana göre yeterli değil. Yüzde 5’in üzerinde bir büyümeyle ancak işsizlik üç yıl içerisinde tek haneye çekilebilir.”

“Karnemizdeki iyi notlardan biri ihracattır”

“Karnemizdeki iyi notlardan biri ihracat” diye Kocasert, şunları söyledi: “İhracatçılarımızın hepsini kutlamak gerekiyor. Gerçekten önemli başarılara bu zor zamanlarda imza atıyorlar. Dünyada fiyat artışına bağlı olarak talepteki daralma, yine pandemi şartlarındaki gevşeme nedeniyle Ortadoğu, Asya ve Uzakdoğu’da rekabetin hızla artıyor olması, ihracatın hız keseceği anlamına da geliyor. Ama yine de 300 milyar dolara ulaşmak, 2025 yılında bir hayal değil. Özetleyecek olursak şuanda resmi enflasyon yıllık yüzde 80 ama birçok sivil toplum kuruluşu veya kurumun yaptığı araştırmalara göre üç haneli rakamın üzerinde ve bir süre daha böyle devam edeceğine de kesin gözüyle bakılıyor. ÜFE’de yüzde 143 çok ciddi bir rakam. Bana göre; reel enflasyon kesinlikle yüzde 100’ün üzerinde, hatta belki de ÜFE’ye yakın bir rakam. Yılsonunda da yüzde 65’lik bir hedef tutturmak çok kolay değil. Hele hele döviz cephesinde bir atak gelirse, yılsonu itibariyle de enflasyon reel anlamda yine böyle üç haneli rakamlarda seyredebilir. 2023 yılında da en zayıf karnımız enflasyon olmaya devam edebilir.”

“Güçlü yönlerimizi öne çıkarmamız gerekiyor”

Zor bir dönemden geçildiğinin altını çize Kocasert; “Güçlü yönlerimizi öne çıkarmamız gerekiyor özellikle ihracat ve turizm gibi ve Avrupa kendini çok önemli bir enerji krizine hazırlıyor. Rusya-Ukrayna Savaşı, doğalgaz, elektrik enerji fiyatlarındaki sadece artış değil, sınırlı enerji de Avrupa’nın birçok ülkesinde önemli bir sorun. Bazı fabrikaların kapanması gündemde. Eğer biz bu süreci iyi yönetirsek; bazı konuları fırsata çevirebiliriz ama dediğim gibi yakından takip etmemiz gereken çok fazla parametre var. İpin ucunu kaçırmamamız lazım. 2022 yılının son çeyreği oldukça zor olacak, 2023 ile ilgili de ümitlerimizi korumak istiyoruz. Beklentilerimizi yüksek tutmak istiyoruz ama bazı realitelerde var ki enflasyon baskısı önümüzdeki yılda devam edecek.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER