Kodlama eğitimlerinde, erken yaşın önemi!

Tüm dünyada olduğu gibi Denizli’de de yürütülen Kodlama-Robotik Eğitimleri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Bilişim Uzmanı Buğra Yüksel; “Erken yaşta bu eğitimi vermek çok önemli. Eğer çocuğun bu konuda ilgisi ve yeteneği varsa erken yaşta ortaya çıkarmış oluyoruz” dedi.

Kodlama eğitimlerinde, erken yaşın önemi!

Kodlama eğitimleri, başta gelişmiş ülkeler olmak üzere dünyada en çok konuşulan ve tartışılan konuların basında geliyor. Denizli’de de bu alanda pek çok proje hayata geçiriliyor ve eğitimler verilmeye başlandı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bilişim Uzmanı Buğra Yüksel, Türkiye’nin pek çok şehrinde Valilikler, Kaymakamlıklar, İl Milli Eğitim Müdürlükleri veya belediyeler bünyesinde kodlama eğitimlerine başlandığını belirtti. Yüksel; “Üniversitesinden sanayisine kadar herkesin bu çalışmalara destek vermesi, milli teknoloji hamlesinde bulunması gerekiyor. Erken yaşta bu eğitimi vermek çok önemli. Eğer çocuğun bu konuda ilgisi ve yeteneği varsa erken yaşta ortaya çıkarmış oluyoruz. Ortaokul ve lisede de uzmanlaştırmış oluyoruz. Üniversiteye geldiğinde ise akademisyenlerle masaya oturup reel projeleri hayata geçirebilecek nesiller yetiştirmiş oluyoruz” dedi.

“ İLK ÖNCE ÇOCUĞU ALGORİTMİK DÜŞÜNCEYE HAZIRLAMAK GEREKİYOR”

Kodlama- robotik eğitimlerine meraklı olanların yapması gerekenleri aktaran Bilişim Uzmanı Yüksel; “Öncelikle konuyla ilgili bilgi sahibi kişilerle görüşmeliler. Hikayenin başlangıcında algoritma var. Algoritma; bir problemi çözme sanatı, bir ürünü geliştirirken gerekli alt basamakların tasarlanmasıdır. Bu nedenle ilk önce çocuğu algoritmik düşünceye hazırlamak gerekiyor. Çocukların öğrenmelerine yardımcı, oyun tabanlı hem yerli hem de yabancı bazı hazır setler var. Bu setlerle çocuğun zihin dünyasını programlamaya açıyorsunuz. Çocuklara oyun ve animasyon geliştirmeyi, mobil uygulamaya yapmayı, kod yazmayı öğretiyorsunuz. Gençlerimiz bilgisayar mühendisliğini kazanıyorlar. 1 sene İngilizce hazırlık okuyorlar. Ancak 1’inci sınıfa geçtiklerinde ilk kez kod yazma ile karşılaşıyorlar. Bundan 5 sene sonra ilkokul, ortaokul çocuklarımız o gençlerle kapışacak duruma gelecek. Çünkü çok erken yaşta eğitimlerini almış olacaklar” diye konuştu.

PINAR ÇANKAYA-GÜRKAN GÖK

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2019, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211