Latin Müziği’ne Denizlili “Mahir CK” imzası! Denizlili ve Ekvadorlu Berklee mezunlarından ortak çalışma; “Quiero Conocerte” Gerson Eguiguren kimdir? Mahir Can Küçük kimdir?

Ekvadorlu müzisyen Gerson Eguiguren’in ilk single'ı olan ‘Quiero Conocerte’, tüm çevrimiçi platformlarda çıktı. Şarkının aranjörlüğü ve söz yazarlığını Amerika’daki Berklee Müzik Okulu’ndan arkadaşı olan Denizlili Mahir Can Küçük yaptı.

Latin Müziği’ne Denizlili “Mahir CK” imzası! Denizlili ve Ekvadorlu Berklee mezunlarından ortak çalışma; “Quiero Conocerte” Gerson Eguiguren kimdir? Mahir Can Küçük kimdir?

Ekvadorlu müzisyen Gerson Eguiguren’in ilk single'ı olan ‘Quiero Conocerte’, tüm çevrimiçi platformlarda yayında. Şarkının aranjörlüğü ve söz yazarlığını Amerika’nın Boston şehrindeki prestijli Berklee Müzik Okulu’ndan arkadaşı olan, kültürel çalışmalarıyla, Berklee’de kazandığı ödüller ve Berklee’nin resmi YouTube kanalındaki ‘Pamukkale Yolları’ projesiyle ulusal basında adından söz ettiren Denizlili Mahir Can Küçük yaptı. Parçanın bestesi ise Eguiguren ile Küçük ortaklığıyla hayata geçti. Parçanın çıkış noktası hakkında açıklama yapan Ekvadorlu müzisyen Gerson, “Mahir, İngilizce bir şeyler yazmaya başladı ve onu çevrimiçi ortamda İspanyolca'ya çevirdi. Sözler İspanyolca’ya çevrilince beni çok etkiledi, hayata güzel bir pencere sunan bir şarkıya dönüştü. Tek yaptığım sözlerin uyarlamasını tamamlamak adına iskeleti biraz düzenlemek oldu. Eğer yalnızsanız ya da memleketinizden uzaksanız; şarkı, sizinle tanışmayı mutlulukla karşılayacak insanların varlığını sizlere vurguluyor” dedi.

“DİNLEYENLERE FERAH BİR NEFES OLACAĞINI UMDUĞUM BİR ESER OLDU”

Şarkının aranjörlüğü ve söz yazarlığını yapan Mahir Can Küçük, “Gerson, Berklee Müzik Okulu’nda tanıştığım çok kıymetli bir arkadaşım. Berklee’de tam bursla okumuş ve okulun en sevilen müzisyenlerinden birisi olarak okulu başarıyla bitirmiş dahi bir müzisyen, bu yolculukta da yakın dostum olmuştur. Günümüzde Latin dünyasının en önemli müzisyenlerinden görülmektedir. Ekvador Cumhurbaşkanı’nın şahsi olarak karşısında solo performans sergilemesini rica ettiği kıymetli ve prestijli bir müzisyendir. Viyola, piyano ve kemanda da üstün bir yetkinliğe sahip. İlk single'ı “Quiero Conocerte”, bir arkadaşlık ve sevgi şarkısı. Negatiflik, karanlık yönü ya da yalandan şişirilmiş bir enerjisi olmayan çok ferah bir şarkı... Dinleyenlerin şarkının sözlerinin çevirisini okuduğunda kendilerinden bir şey bulacakları güzel bir şarkı. Dinlemek isteyenler; Spotify veya benim ya da Gerson’un Instagram ve Facebook adreslerimdeki paylaşımlarımdan ulaşabilir” diye konuştu.

“TRAVERTENLERDEYKEN GÖZLERİNİN DOLDUĞUNU GÖRDÜM”

Gerson Eguiguren’in geçtiğimiz yaz Batı Avrupa’dan Balkanlar’a doğru seyahate çıktığının altını çizen Küçük; şunları söyledi: “Batı Avrupa’dan Güneydoğu Avrupa’ya doğru gezinti yaptı. Fransa, Almanya, İtalya ve Yunanistan’dan sonra Türkiye’ye geldi, çok yer gezdi. Ben onu İstanbul’dan aldım. Kısıtlı zamanda Efes, Kuşadası ve Pamukkale’yi gezdirdim. Pamukkale’yi ve antik kentleri gördükten sonra bütün ziyaretlerinde en etkilendiği yeri sorduğumda hiç düşünmeden; ‘Bu sorunun cevabı sence belli değil mi? Tabi ki Pamukkale.’ dedi. Hierapolis’i de çok beğendi ama travertenlerdeyken gözlerinin dolduğuna şahit oldum. Friglerin antik Yunan makamı vardır. Denizli’mizde temeli atılmıştır. Orada o makamdan şarkılar söyleyip daha da mest oldu. Ben de çok mutlu oldum.

GERSON EGUİGUREN KİMDİR?

Gerson Eguiguren; Berklee College of Music’ten tam bursla mezun oldu. Kariyerinde; Susana Baca, Joyce Moreno, Milton Nascimento, Pablo Ziegler, Jacob Collier, Bill Whelan, A.R. Rahman, Patrick Doyle, Beyoncé's First Band, Tigran Hamasyan, Toninho Horta, Peter Eldridge, Kenny Werner, Maysaa Karaa gibi müzisyenlerle çalıştı, onların huzurunda sahne aldı. Berklee’nin 2016’daki mezuniyet konserinde onursal doktora Brezilyalı Milton Nascimento’a verildiği için henüz mezun olmamasına rağmen solo performans sergilemesi için Berklee’den özel davet almış, Isley Brothers ve Lucian Grainde’nin huzurunda sahne almıştır. Bu deneyimler Gerson’a farklı tarz müziklerin prova ve hazırlık süreçlerini yönetmek için özel bir güç verdi, Latin Amerika, Hint, Arap, Caz, Brezilya, Klasik Batı müzikleri konularında yetkin bir müzisyen oldu. Gerson “MuZù” adında bir vokal akapella kuartetinin kurucusu ve sanat yönetmenidir, bu grupla sahne çalışmaları dışında doğaçlama konusunda atölye çalışmaları da vermiştir. Eguiguren, Ekvador’da vokalist, viyolist ve kemanist olarak elde ettiği başarılarla Latin Amerika folklörünün geleceğinin en önemli müzisyenlerinden birisi olarak anılmakta. 2013’te Ekvador’un eski başkanı Rafael Correa’nın görevi devralma töreninde sahne alan müzisyenlerden biri oldu. 2018’de ise günümüz Ekvador Başkanı Lenin Moreno’nun Boston ziyaretinde kendisinin bireysel bir dinleti sunması için özel bir davet aldı, Ekvador başkanının huzurunda kendi repertuarını sahneledi.

MAHİR CAN KÜÇÜK KİMDİR?

Denizli doğumlu Mahir Can Küçük, Bahçeşehir Üniversitesi’nde yarı burslu endüstriyel tasarım okurken Timur Selçuk ve Randy Esen’den özel dersler aldı. Sonrasında vakit kaybetmeden Berklee'yi kazanarak; Çağdaş Müzik Ve Prodüksiyon Bölümü’nü 4 sene yerine 3 senede bitirdi. 2017 yılında en üst onur olan ‘Summa Cum Laude’ onuruyla mezun oldu. Berklee‘deki özel öğretmeni Ahmet Ertegün’ün keşfettiği Steven Santoro idi. Çağdaş Batı müziği ve kendi kültürü ile harmanladığı düzenlemeleri, performansları ve projelerinden Berklee’de bireysel ödüller aldı. Şarkı yazarı ve aranjör olmanın yanı sıra Küçük, repertuarında klasik, geleneksel ve çağdaş batı müziğini barındıran bir vokalist olarak da kabul ediliyor. Vokalist olmanın yanı sıra, çaldığı enstrümanlar arasında bağlama, bas gitar, piyano, gitar ve vurmalı sazlar yer almaktadır. Aynur Doğan, Simon Shaheen, Tigran Hamasyan, Antonio Serrano gibi sanatçılarla aynı sahneyi paylaşmış, ayrıca 2017‘de Agganis Arena'da Lionel Richie, Todd Rundgren, Lucinda Williams, Kore Rock Müziğinin Kurucusu Shin Joong Hyun ve Grammy ödülleri patronu Neil Portnow’un huzurunda gerçekleşen Berklee’nin mezuniyet konserindeki görev alan 10 aranjör öğrenciden birisi olarak kendi düzenlemesini sahnede yönetmiştir. 2018 itibariyle popüler müzik kimliğini; “Mahir CK” olarak belirlemiştir. İkinci teklisi “Black Moon’s Shade”, her gün on binlerce şarkı yayınlayan dağıtımcı TuneCore tarafından şirketin 7 Ocak haftasında yayınladığı tüm şarkılar arasından seçtiği “Music Made Me” çalma listesine 9. Sıradan giriş yaptı. Şirket Küçük adına ve teklisinin kapağına makalelerinde ve sosyal medya gönderilerinde yer verdi. Türkiye’ye dönmesiyle birlikte sanatına inandığı müzisyenler ile birlikte düzenleme, söz yazarlığı ve stüdyo çalışmaları yapmaya devam ediyor.

QUIERO CONOCERTE’NİN TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

Gerçek bir şeyler bulmak zor.

İstiyorsun, sahip olduğuna inandırmak için belki de kendini kandırıyorsun.

Her zaman doğru yerde olmak mümkün değil.

İstiyorsun, ama önce sahip olduğun dünyayı keşfetmelisin.

Kendine daha kibar davranmalısın.

Eğer sevdiğin insanlarla birlikteysen,

Çevrendeki ağaçların rengini ve kuşların sesini seviyorsan.

Kendinden şüphe etmemelisin.

Uyanmak kolaydır, göreceksin,

Hayallerini takip ettiğini düşünüyorsan, ne kadar uzakta olduğun önemli değil.

Bugün bize sihrini bizlerle paylaşma onurunu yaşat.

Sen buraya aitsin ve seninle tanışmak istiyoruz.

GÜRKAN GÖK

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2019, 18:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Lale
Lale - 2 yıl Önce

Harika bir haber şarkıya da bayıldım gerçekten gurur duydum

Kamil
Kamil - 2 yıl Önce

Teşekkürler mahir ck yolun açık olsun

Aynur
Aynur - 2 yıl Önce

Yolunuz açık olsun çok güzel bir çalışma olmuş.

ibrahim mergen
ibrahim mergen - 2 yıl Önce

seiklosun şarkısına benzemiş.

Meltem
Meltem - 2 yıl Önce

böyle haberler bizi çokmutlu ediyor. şarkı fevkalade

SIRADAKİ HABER