“LPG’Lİ ARAÇLAR HER YIL DENETLENMELİ”

Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Başkanı Prof. Dr. Harun Kemal Öztürk, son günlerde artan araç yangınlarına dikkat çekerek; LPG’li araçların her yıl denetlenmesi gerektiğini söyledi.

“LPG’Lİ ARAÇLAR HER YIL DENETLENMELİ”

Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Başkanı Prof. Dr. Harun Kemal Öztürk,DRT Denizli Televizyonu’nda yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış Programı’nın canlı yayın konuğu oldu. Son günlerde artan araç yangınlarına dikkat çeken Prof. Dr. Öztürk, “Eğer LPG’li araçlar patlarsa ya da yanarsa hem o aracı kullananlar hem de o aracın yakınındakiler zarar görüyorlar. 2 türlü denetimin mutlaka yapılması gerekiyor. Birincisi montajı yapılırken.LPG’li araçyapılmıyor. Benzinli araçlara sonradan dönüşüm yapılıyor. İmalatı varsa da çok az.Tekniklere uygun, yetkili personel tarafından, yetkili mühendis tarafından, yetkili tekniker tarafından yapılması gerekiyor.

Bu elzem kural. İkincisi ise; kullanılan bütün cihazların,tanklarınbüyük basınç altında regülatörleri  ve boruları var. Bunların basınçlara dayanaklı olması lazım, devletin belirttiği standartlar var.Bu standartta olacak.O standartlara o cihazların uygun olması lazım.Aracı trafikte kullanırken zaman içinde metal yorgunluğu olabilir. Bu nedenle de her yıl bunların kontrol edilmesi lazım. 1998’e kadar LPG kontrolü yoktu. Sonra buna bir kontrol getirdiler, düzenlemeler getirdiler.En sonunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ‘Bunu akredite kuruluşlar kontrol etsin’ dedi. Makine Mühendisleri Odası da ‘Bunu biz kontrol edelim’ dedi. Çünkü bizim alanımızla ilgili bir konu ve halk, kamunun yararı ile ilgili bir konu. Makine Mühendisleri Odası’na bu yetkiyi verdiler.Makine Mühendisleri, 1999’dan 2017’ye kadar 20 yıla yakın bir süre bunu kontrol ettik. Şimdi neredeyse kazalar ‘yok’ denebilecek noktaya gelmişti. Sonra bu ortadan kaldırıldı.

“20 YIL BUNU CİDDİYETLE YAPTIK, SORUN ÇIKMADI”

Makine Mühendisleri Odası’nın denetim konusunda yaklaşık 20 yıllık birikime sahip olduğunun altını çizenProf. Dr. Öztürk,şunları söyledi: “20 yıl bunu ciddiyetle yaptık ve sorun da çıkmadı.MMO’nun kontrol ettiği cihazlarda bir şey olmadı. İstisnayi bir olay da yoktur. Çünkü MMO kamu kuruluşu niteliğinde bir odayız. Dolayısıyla bizim kar etme amacımız yoktur. Biz kar etme amacıyla yapmıyoruz.Kamu yararı gözeterek yapıyoruz. Bu alan meslektaşlarımızı ilgilendiriyor. Çünkü o araçların projesini Makine Mühendisleri çiziyor. O nedenle biz mühendislerikurslara aldık,kurslar verdik. Onların teknikerleri hangi evreden geçmesi lazımsa, hangi kursları alması lazımsa, nerelerde eğitilmesi lazımsa o eğitimleri de verdik. Bu mühendiste bunu yapmaya yetkindir. Şimdi sadece gaz sıkıntısı var mı diye denetim yapıyorlar. Hepimiz risk altındayız. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yapması gereken bir nokta var;tekrar bununla ilgili denetimlere başlaması lazım.Bununla ilgili bir denetimlere hangi kurum olursa olsun başlanması lazım.”

İRFAN ATASOY

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2018, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER