Manisa’nın ünlü Mesir Macunu’ndan sonra şimdi de; Denizli’nin ‘Merkezefendi Şifa Balları’

Son Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 5 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirdiği Denizli ziyaretinde Denizli’nin kendi bal markasını oluşturma talimatını vermiş, o dönemin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de ‘Merkezefendi Şifa Balları’ adını önermişti. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Denizli’nin bal markası ‘Merkezefendi Şifa Balları’ adıyla tescillendi.

Manisa’nın ünlü Mesir Macunu’ndan sonra şimdi de; Denizli’nin ‘Merkezefendi Şifa Balları’

Son Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 5 Mayıs 2018 tarihinde Denizli’yi ziyaret etmişti. Bakan Eroğlu, Bal Ormanları Eylem Planı kapsamında Denizli’de 11 adet bal ormanı kurulduğunu söylemiş ve Denizli’nin ballarının şifalı olması sebebiyle kendi bal markasını oluşturması gerektiği talimatını vermişti. O dönemin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise oluşturulacak Denizli’nin bal markası için ‘Merkezefendi Şifa Balları’ adını önermişti. Bunun üzerine Denizli Orman Bölge Müdürlüğü, Denizli İli Arı Yetiştiricileri Birliği ile beraber çalışmalara başlamıştı. 31 Mayıs 2018 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu’na marka tescili yaptırıldı. Denizli’nin tescilli bal markası ‘Merkezefendi Şifa Balları’ oldu. Konuyla ilgili bilgiler veren Bal Üreticisi Hüseyin Çalışkan; “Türkiye endemik bitkiler noktasında dünyada sayılı ülkelerden. Dünyada yaklaşık 13 bin tür bitki var. Bunlardan 3 bin 500’ü endemik. Sadece Türkiye’de yetişiyor. Kekik bitkisinin ise şu ana kadar tespit edilen 150 türü var. Kekik üretiminde Türkiye yüzde 90’larda. Türkiye’deki kekik üretiminin de yüzde 90 civarı Denizli’de. Yani ‘Denizli kekik cenneti’ diyebiliriz. Sadece Babadağ Dikmen Bölgesi’nde yetişen bir kekik türü var ve bal üretiliyor. Balın harika bir aroması ve besin değeri var. İnsan sağlığı üzerinde çok güçlü etkileri olduğu tespit edilmiştir. Bağışıklık sistemini güçlendiren bir bal. Sadece sofralık değil, biz artık bunu ‘şifa balları’ olarak adlandırıyoruz” dedi.

“KEKİK BALIMIZ KESTANE BALINDAN GERİ KALMAZ”

Merkezefendi Şifa Balları’nın tanıtımının yapılması gerektiğini vurgulayan Çalışkan; “Denizli’nin bal markasına sahip çıkması ve tanıtımının yapılması gerekiyor. Kestane balı nasıl halk arasında ‘şifa balı’ olarak adlandırılıyorsa; bizim kekik balımız da ondan geri kalmaz. Babadağ’ın Dikmen Bölgesi’nde yetişen kekikler farklı aroma ve besin değerine sahip olduğu için içerisindeki vitaminler, proteinler, aminoasitler diğer kekiklere göre daha farklı” diye konuştu.

“BÖLGE KORUMA ALTINDA, BAL ORMANI İLAN EDİLDİ”

Babadağ’ın Dikmen Bölgesi’nde yürütülen çalışmaları da aktaran Çalışkan şunları söyledi: “Bölge koruma altına alındı. Yani bal ormanı ilan edildi. O bölgede yaşayan insanlarımız geçimini bu kekiği biçerek satmak suretiyle sağlıyorlar. Ama biz bunun çiçeklenme döneminden sonra balını alıyoruz. ‘Biz balını alalım, siz ondan sonra yaprağını alın’ dedik. Zamansız kesimler vardı. Orman Bölge Müdürlüğümüz de bu konuda bir çalışma başlattı. Valiliğimizin destekleriyle alınmış bir karar. Bundan sonra çiçeklenme esnasında biz balını alacağız, çiçeklenmeden sonra da vatandaşlarımız kekiğinden istifade edecekler.”

‘BABADAĞ KEKİK BALI’ İÇİN COĞRAFİ İŞARET ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Bal Üreticisi Hüseyin Çalışkan ‘Babadağ Kekik Balı’ adıyla coğrafi işaret tescili için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Çalışkan sözlerine şöyle devam etti: “Bölgenin coğrafi olarak işaretlenmesi gerekiyor. O bölgeye has olduğuna dair coğrafi işaret tescili yapılmalı. ‘Merkezefendi Şifa Balları’ olarak geçiyor ama bu kekik balının özü de Babadağ’ın Dikmen yaylasında yetişen bir bitkiden. O yüzden o bölgenin coğrafi işaretlemesini de yaptırarak tescil ettireceğiz. Halkımızın bundan sonra bunun taklidini almalarını engelleyeceğiz.”

PINAR ÇANKAYA-ALPER PARLAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211