Morbid Obezite nedir? Morbid Obezite ameliyatının önemi…

Obezite hakkında açıklama yapan Denizli Odak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Şahin Öztürk, obezite cerrahisi ile ilgili konuştu. Dr. Öztürk, “Ameliyatı Morbid Obez grubuna giren hastalara öneriyoruz” dedi.

Obezite önlenebilir ölüm sebepleri arasında ikinci sırada yer alıyor ve dünyada da savaşılması gereken bir çeşit salgın hastalık olarak görülüyor. Bu hastalıkla mücadelede önce diyet, egzersiz ve bazı tıbbi tedaviler kullanılıyor. Obezite hakkında açıklama yapan Denizli Odak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Şahin Öztürk, “Obezite; modern çağın en önemli problemlerinden bir tanesi. Ülkelerin sağlık kaynaklarından çok ciddi bütçelerin obeziteye ayrılmasına ihtiyaç duyulmaya başlandı. Türkiye’de yaklaşık 20 milyon obez var. Bu da şu demek; ‘hızla şişmanlıyoruz.’ Obezite ile ilgili birçok tanım var. Dünya Sağlık Örgütü obeziteyi; insan vücudundaki yağ oranının belli rakamların üzerine çıkması olarak tanımlıyor. Vücut kitle endeksi; kadınlarda yüzde 30’un, erkeklerde yüzde 20’nin üzerine çıkması ‘obezite’ demektir. ‘Morbid obezite’ ise insan sağlığını bozacak derecede şişmanlık demek. Obezite hem yetişkinler için hem çocuklar için tehlikeli ve hızla artan bir toplumsal sağlık problemidir” dedi.

OBEZİTE, KANSERİ DE TETİKLER Mİ?

Obezite ile beraberinde gelen hastalıklar ile ilgili pek çok çalışmanın bulunduğunu belirten Dr. Öztürk, “Bu çalışmaların sonuçlarına bakarak şunları söyleyebiliriz; obezite, bazı kalp hastalıklarına yatkınlığı arttırıyor, inme ya da felç riskini arttırıyor, karaciğer yağlanmasına sebep oluyor, damar sertliği ve tıkanmasına ve daha birçok rahatsızlığa neden oluyor. Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarını tetikliyor, uyku apnesine sebep oluyor. Bunların yanı sıra; bazı kanser türlerinin obezite bireylerde daha sık görüldüğünü de söyleyebiliriz. Bunlar; meme, mesane, kolon kanseri obezlerde daha sık görülüyor” diye konuştu.

“HER HASTAYA UYGUN TEDAVİ YÖNTEMLERİ ÖNERİLİR”

Obezitenin mücadele edilmesi gereken bir problem olduğunun altını çizen Dr. Öztürk, şunları aktardı: “Hastalığın son zamanlarda çok fazla görülmesinin de sebepleri var. Obezite cerrahisi, obezite tedavisinde mutlak yeri olan bir tedavi yöntemi. Ancak, obezite cerrahisi, her hastaya ilk olarak önerilen bir tedavi yöntemi değil. Her hastaya uygun tedavi yöntemleri önerilir. Bu uygun tedavi yöntemleri; davranış tedavisi, egzersiz, diyet, ilaçlar, cerrahi dışı bir takım girişimler ve cerrahi. Biz obezite cerrahisini ‘morbid obezler’e öneriyoruz. Yani cerrahi tedavi yöntemini önerdiğimiz hasta grubu, vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan bireyler veya vücut kitle endeksi 35’in üzerinde olup yandaş sağlık problemi olan bireyler. Biz zayıflamak isteyen bireyleri zayıflatan doktorlar değiliz. Obezite cerrahisi ile uğraşan doktorlar olarak biz insanları sağlığına kavuşturmanın üzerine çalışan doktorlarız.”

OBEZİTE İLE BERABER GELEN HASTALIKLAR NELER?

Dr. Öztürk, şöyle devam etti: “obezitenin birçok sağlık problemine sebep olduğunu söyledik. Bu cümleyi tersinden okuduğunuzda; obeziteden kurtulduğunuzda beraberinde gelen birçok sağlık probleminden de kurtuluyoruz. Mesela obezite ile beraber gelen; diyabet. Obezite cerrahisi geçiren hastaların yüzde 80’i diyabetten kurtuluyorlar. Yine obezite ile beraber gelen karaciğer yağlanması, uyku apnesi probleminden kurtulur hastalar. Ayrıca obezite tek başına bir kısırlık sebebidir. Yıllar boyu bebek sahibi olmaya çalışıp anne ve baba olamamış insanların obezite cerrahisi sonrası kilolarından kurtulduktan sonra bebek sahibi olduklarına çok sık rastlıyoruz. Kısacası obezite hangi sağlık problemlerine sebep oluyorsa, obeziteden kurtulduğunuzda o sağlık problemlerinizden de kurtulursunuz.”

“DOĞAL BESLENMEYE ÖZEN GÖSTERECEĞİZ!”

Son olarak vatandaşlara seslenerek dikkat edilmesi gereken noktalara değinen Dr. Öztürk, “En önemli konulardan bir tanesi stresle başa çıkabilmek. Rafine gıdalarla beslenmeyi bırakıp doğal beslenmeye özen göstereceğiz. Eğer çocuk sahibi isek çocuklarımıza çekmecelerde abur cuburdan oluşan hazine sandıkları oluşturmayalım. Çocuklarımızla birlikte sokakta zaman geçirelim, dışarda zaman geçirmenin yollarını bulmamız lazım, yürüyüşler yapılmalı, etkinliklere dahil olunmalı. Bunların dışında televizyon, bilgisayar başında daha az vakit geçirmeye özen göstermeliyiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2019, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER