MÜSİAD BAŞKANI'NDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

MÜSİAD BAŞKANI'NDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

MÜSİAD BAŞKANI'NDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
banner22

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şube Başkanı İsmail Biltekin, aylık sektör toplantıları kapsamında Şubat ayı Genel Kurul Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulundu.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şube Başkanı İsmail Biltekin, aylık olarak gerçekleştirdikleri sektör toplantılarının, bu ay ki toplantısında ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu. 

“CAZİBE MERKEZLERİ PROGRAMINI DESTEKLİYORUZ VE ÇOK ÖNEMLİ BULUYORUZ”

“23 ilde uygulanan cazibe merkezi de çok önemlidir” diyen Başkan Biltekin; “ Biz bugün bu toplantıyı Denizli’de yapıyoruz. Denizli kalkınmış illerden birisi. İhracatçı bir il. 23 ilde uygulanacak olan ‘Cazibe Merkezleri’ programıyla ihmal edilen, Doğu ve Güney Doğu Anadolu’daki illerimizin de hem terörü önleme hem de kalkınmaya katkı sağlayacağı için katkıda bulunulacaktır. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bütün insanlarımızın mal ve can güvenliği olmadığı sürece bizim bu toplantıları yapmamızın bir anlamı yok.  Cazibe Merkezleri programını destekliyoruz ve çok önemli buluyoruz” diye konuştu.

‘İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ’ KAPSAMINDA İŞVERENE DEVLETTEN YÜZDE 35’LİK TEŞVİK

Hükümetin ‘İstihdam seferberliği’ üzerine adım attığını belirten Başkan Biltekin; “Yeni alacağınız bir işçinin, ‘işçi ücretlerini siz ödeyin, SSK ücretlerini biz ödeyelim’ diye, yüzde 35’lik devlet teşviki var. Hem MÜSİAD üyelerinin hem de Türkiye’de yaşayan herkesin, elini taşın altına koyup, seferberliğe iştirak etmesi lazım. Biz bugün yatırım yapmayıp ne zaman yapacağız? Türkiye çok önemli bir süreçten geçiyor. Ne kadar imkânımız varsa, yatırıma ve istihdama yöneltmemiz lazım.  Zaten yapıyorduk ama bundan sonra daha kuvvetli şekilde yapmamız gerekiyor” dedi.

“HEDEFLENEN MİKTAR 200 MİLYAR DOLAR”

Ulusal Varlık Fonu oluşumunun pek çok ülkede görüldüğünün altını çizen Başkan Biltekin, şunları aktardı: “40’tan fazla ülkede 80 civarında Ulusal Varlık Fonu var. Başta; Norveç, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde bu uygulamalar var. Bizim ülkemizde de bu yeni başladı. En son Halk Bankası ve Türk Hava Yolları’nın da devredilmesiyle daha güçlü hale geldi. Şimdi ise hedeflenen miktar 200 milyar dolar. Norveç veya Çin’e baktığımızda orada 800 milyar’a yakın rakamlar var. Bu da Türkiye’nin daha büyük projelerde yer alması için bir sinerji oluşturacak.”

DENİZLİ İHRACATI TÜRKİYE İHRACATINI GEÇTİ

Başkan Biltekin’den Denizli adına güzel bir haber geldi. Ocak ayı ihracat oranlarına dair açıklamalarda bulunan Başkan Biltekin, şunları söyledi: “ Ocak ayında Türkiye’nin ihracatı yüzde 15 arttı. Bu bizim arzuladığımız bir gelişmeydi. Bunun ekonomiye çok ciddi bir ivme, bir katkı sağlayacağını düşünüyorum.  Denizli’deki ihracatsa yüzde 20 arttı. Dolayısıyla, Denizli’nin, Türkiye’nin ihracatının üstünde bir ortalamaya sahip olması bizleri memnun ediyor.”

VERGİSİNİ DÜZENLİ ÖDEYENE YÜZDE 5 İNDİRİM 

Vergisini düzenli ödeyenlere Maliye Bakanlığı tarafından yüzde 5’lik bir indirim geleceğini vurgulayan Başkan Biltekin; “2.5 yıl önce biz bununla alakalı AK Parti’ye bir teklifte bulunmuştuk. O gün;  ‘bununla alakalı bir çalışma yapacağız’ demişlerdi.  Geçen haftalarda bu çalışma tamamlanmış. Geçtiğimiz 3 seneye bakarak, bu 3 sene içerisinde vergi borcu olmayanlara yüzde 5’lik bir indirim geliyor. Ben bunun için de hükümetimize teşekkür ediyorum” dedi. 

PINAR ÇANKAYA- DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER