Narın başkentinde hasat başladı

Türkiye ihracatının yüzde 20’lik bölümünü karşılayan Denizli’nin Pamukkale İlçesi’ne bağlı Irlganlı Bölgesi’nde Hicaz Narı hasadına başlandı.

Narın başkentinde hasat başladı

Denizli’nin Pamukkale İlçesi’ne bağlı Irlıganlı Bölgesi’nde çiftçiler, pamuğa alternatif ürün olarak Hicaz narı üretimine başladı. Kısa sürede Hicaz Narının Türkiye'de merkezi konumuna gelen Irlıganlı Mahallesi’nde narların ağırlığı 500 gr. ile 1,5 kg. arasında değişiyor. Bölgede yetişen narlar; gıda, meyve suyu ve ilaç yapımında kullanılıyor. Mahallede 30 bin dönümde yetişen Hicaz Narı, mikroklima etkisinden dolayı; başka bölgelerdeki narlardan daha iyi görünümü ve lezzetinden dolayı kolay ihraç ediliyor. Başta Rusya olmak üzere, Ortadoğu ülkeleri ve birçok Avrupa ülkesine nar, Irlıganlı’dan gidiyor.

“YENİ HASAT DÖNEMİ, HAYIRLAR GETİRSİN”

Hem siyasetçi hem de çiftçi kimliği ile tanınan MHP Pamukkale İlçe Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, verimli bir yıl geçirmek istediklerini belirtip; “Pamukkale Ovamıza, Pamukkale Havzamıza yeni hasat döneminin hayırlar getirmesini, bolluk ve bereket getirmesini diliyorum. Burada ‘mikroklima etkisi’ diye tabir edilen Irlıganlı, Yeniköy, Kocadere, Küçükdere hatlarında özellikle nar, kalite ve kalibresini artıran bir durumu var. Üreticilerimiz ve çiftçilerimiz narın en iyi kalitesi bulması için elinden gelen bütün gayreti sarf ediyor” dedi.

“BÖLGEDE CİDDİ GELİR KAYNAĞI”

Türkiye nar ihracatının yaklaşık yüzde 20’lik bölümünü Irlıganlı Bölgesi’nin karşıladığını ifade eden Başkan Yılmaz; “Bu yüzde 20 çok ciddi bir rakam olarak karşımıza çıkıyor. Almanya, Hollanda başta olmak üzere, Rusya’ya ciddi ihraç kalemini oluşturuyoruz. Bu sebeple Türkiye’de parlayan yıldız olarak tabir edebiliriz. Artık çiftçilerimizin çok daha bilinçli, eğitimli ve bakımları üretimleri oluyor. Bölgemize ciddi anlamda maddi olarak gelir kaynağı sağlıyor” dedi.

“IRLIGANLI DENDİĞİNDE ‘NAR DİYARI’ OLDUĞU AKLA GELİR”

Bölgenin en iyi narlarını yetiştirdiklerini söyleyen bir başka nar üreticisi Ali Koçyiğit; “Irlıganlı dendiğinde ‘nar diyarı’ olduğu akla gelir. Narlarımız sadece Türkiye’de değil yurtdışında da tutuldu. Bizim çiftçi olarak tek şikayetimiz gübre ve ilaç fiyatları. Bunun haricinde bir sıkıntımız yok” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER