O DENİZLİ’NİN SON BEŞ KALAYCISINDAN BİRİ

Denizli’de Tarihi Kaleiçi Çarşısı’nda yok olmaya yüz tutan mesleklerden biri olan kalaycılığı icra eden esnaflardan Dilaver Coşkun, 53 yıldır ilk günkü heyecanıyla yaptığı mesleğinde tarihi bakırları parlatarak, geçmişi yeniliyor. Coşkun, Denizli’de mesleğini sürdüren sın 5 kalaycıdan biri.

O DENİZLİ’NİN SON BEŞ KALAYCISINDAN BİRİ

Kalaycı ve Bakırcı Dilaver Coşkun, 1965 yılından beri tam 53 senedir Denizli’nin Tarihi Kaleiçi Çarşısı’nda artık yok olmaya yüz tutan ve günden güne esnafının azaldığı kalaycılık mesleğini icra ediyor. Kalaycılığın Denizli’deki son temsilcilerinden olan 68 yaşındaki Dilaver Amca, ustasından öğrendiği mesleğini sürdürmek için uğraş veriyor. Her gün açtığı dükkanında eline aldığı teneke, makas, çekiç ve tokmak ile vatandaşların getirdiği bakır kazan, güğüm, ibrik, bardak, abdest leğeni, tepsi ve buna benzer birçok eşyayı eski parlak günlerine geri döndürmenin mutluluğunu yaşayan Coşkun, mesleğin yok olmaya başladığından şikayetçi.

“KALEİÇİ ÇARŞISI’NDA SADECE 5 TANE KALAYCI KALDI”
Mesleğin ağır ve zahmetli olduğunun vurgusunu yapan Coşkun, şöyle konuştu: “Kalaycılık, zor şartlar ve durumlar altında derecelerce sıcaklığın altında çalışılan zor ve zahmetli bir meslek. Ondan dolayı diğer mesleklere nazaran ağır yürüyor ve kayboluyor. Genel durumuna baktığımızda mesleğin bitme durumuna geldiğini görüyoruz. Eskiden bu çarşıda çok sayıda kalaycılık mesleğini icra eden esnaf vardı. Şimdilerde bu sayı gittikçe azaldı ve azalmaya da devam ediyor. Benim bildiğim kadarıyla şu an Kaleiçi Çarşısı’nda 5 tane kalaycı kaldı. Artık günümüzde bakıra, kalaya ve bu mesleği icra edenlere rakip çok. Kullanım sahası da azaldı. Öte yandan çıraklarda bu mesleği tercih etmiyor. İnsanlar döner koltukta ve temiz bir ortamda çalışmak varken, burada is, pas ve kirin içinde çalışmak istemiyorlar. Bunlardan dolayı kalaycılık, bitme noktasına geldi.”

“HER YER KALEİÇİ OLDU, HEYECAN BİTTİ”
Tarihi Kaleiçi Çarşısı’nın gün geçtikçe eski heyecanını kaybettiğini belirten Coşkun; “Eskiden burada bir tane Kaleiçi vardı. Şimdi ise Denizli’nin her tarafı Kaleiçi oldu. Yani her yer çarşı oldu. Denizli’de artık her mahallede iki tane pazar var ve bu pazarlarda Kaleiçi’nde olan her şey mevcut. Önceden sadece Kaleiçi Çarşısı vardı ve insanlar, alışveriş gibi işleri için hep buraya geliyor, burayı tercih ediyordu. Vatandaş burada 10 Lira’ya aldığı malı pazarlardan 5 Lira’ya temin edebiliyor. Bu ve benzeri durumlar Kaleiçi’ni bitirdi” dedi.

SERDAR KİRİŞ – ALPER PARLAK      

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2018, 16:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER