O nostalji kokan eski günler, Denizli’de bu dükkanda…

Zeki Müren, Müzeyyen Senar… Taş plak dendiğinde akla ilk gelen isimler. İşte bu isimleri plaklardan dinleyenler, her müziğe kulak asmazlar, sentez müziklerden uzak durur, ruhlarını besleyecek müzikleri seçerler. Sonuç olarak bu kriterleri barındıran müziklerde genelde plakçılarda bulunur. Şimdi sizleri haberimizin videosuyla buram buram nostalji kokan maziye doğru, kısa bir yolculuğa çıkaracağız…

Zeki Müren, Müzeyyen Senar… Taş plak dendiğinde akla ilk gelen isimler. İşte bu isimleri plaklardan dinleyenler, her müziğe kulak asmazlar, sentez müziklerden uzak durur, ruhlarını besleyecek müzikleri seçerler. Sonuç olarak bu kriterleri barındıran müziklerde genelde plakçılarda bulunur. Bu dükkanlarda Justin Bieber ya da MileyCyrus’a rastlamanız mümkün değil!

“İNSANLARA PLAK NEDİR BUNU ANLATIYORUZ”

Plak koleksiyoneri, Yönetici İsmail Alparslan Ece ve İşletmeci Cansu Atik, ortak oldukları Analog Plak ve Kaset Evi’nin kapılarını yaklaşık bir yıl Denizlililere önce açtı. Açıldıkları günden bu yana hem yeni nesle plak ve kasetin ne olduğunu anlatıyorlar hem de plak severleri tarifi imkansız bir nostalji yolculuğuna çıkarıyorlar. İşletmeci Cansu Atik, maziyi içinde saklayan ancak günümüzde maddi beklentilerin altında kalan böyle bir yeri neden açtıklarını, işte bu sözlerle anlattı; “Şu an yapılan işlerin içerisinde en az kârı getirecek bir işi yapıyoruz. Belki de bakıldığında hiç kazandırmayacak bir işi yapıyoruz. Açtığımız günden itibaren neredeyse 11 ay kadar zarar ettik. Son bir aydır bir hareketlilik var. Bunun sebebi de insanların burayı artık yavaş yavaş öğrenmeye başlaması ve bizim daha çok insana ulaşmaya başlamış olduğumuzu söyleyebilirim. Ama bunu bir senenin sonunda başardık. Plaklar para kazandıran şeyler değil ama bir senedir buraya ve kendi koleksiyonumuza verdiğimiz emek bizim için paha biçilemez. Buraya gelen insanlara plaklarla ilgili merak ettikleri her şeyi anlatıyoruz.”

“PLAK DİNLERKEN SANATÇI YANINIZDAYMIŞ GİBİ HİSSEDİYORSUNUZ”

Plak ve CD arasındaki farkı da aktaran Atik, “CD’ler sıkıştırılmış müziklerden oluşuyor. Bu sebeple plakla arasında ses olarak da çok büyük bir fark var kalıcılık ve ömür olarak da çok büyük bir fark var. Plakların üzerinde küçük kanallar var ve plakların içine tek tek sesler kaydediliyor ve pikabın ucundaki iğne o kanallara girip sesi direk hoparlöre veriyor. Şöyle ki plakta normalde hiçbir şekilde ses olmadan, üzerine bir iğne koyduğunuzda ve plak dönmeye başladığındahoparlör olmadan bile siz o sesi yakınlaşıp duyabilirsiniz. Burada gerçek bir sesten bahsediyorum. CD de ses belki daha yapay diyebiliriz ama plakta sanki sanatçı yanınızdaymış gibi hissediyorsunuz” diye konuştu.

“ZEKİ MÜREN VE MÜZEYYEN SENAR İLK AKLA GELEN İSİMLER”

“Buraya daha çok plak ya da kaset nedir diye gelenler oluyor. Ki artık plağı geçtim günümüzde kasete dokunmayan, kasetin ne olduğunu bilmeyen çocuklarımız var” diyen Cansu Atik, kaset ve plak nedir? Pikap nedir gibi soruları da cevapladıklarını söyledi, plak almak isteyenlerin tercihlerini aktardı. Atik; “Zaman zaman da bazı ziyaretçilerimiz ben plak ya da pikap almak istiyorum deyip mutlu bir şekilde buradan ayrılıyorlar. Sanatçı olarak en çok tercih edilenler ise; ilk etapta Zeki Müren ya da Müzeyyen Senar plaktan asıl dinlenecek olanlar bu isimler diye gelseler de aslında bütün şarkılar plaktan dinlendiğinde aynı zevki veriyor. 40 ve 50 yaş üstünde Zeki Müren ve Müzeyyen Senar tercih diliyorken daha alt yaş grubu başka sanatçıları tercih ediyor. Ki günümüzde artık hemen her sanatçının plakları basılıyor. Kısaca herkes kendi müzik tarzına göre kendi tercihlerini yapıyor desem tam yeri olur sanırım” dedi.

“SON YILLARDA BU KÜLTÜR GENÇLERE DE YAYILDI”

Artık plak kültürünün gençlere de yayıldığını belirten Atik; “Artık gençlerimizin arasında gerçekten merak edip gelenler var. Yani evet biz plak kültürünü, plaktan müzik dinleme kültürünü gençlere aşılamaya başladık. Ama bu bizim tek başımıza yapabileceğimiz bir şey değil. İnşallah bir 5 ya da 6 sene sonra başka başka plakçılar açılacaktır ve bu kültür daha geniş bir şekilde anlatılmaya başlanacaktır” diye konuştu.

HATİCE DEMİR - ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2019, 11:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER